rd van zich c schac "We zien alles. We zien écht alles. Als er eentje aan tafel plotseling twee aardappels eet in plaats van drie, dan denken we meteen: hé, er zou toch niet iets met hem aan de hand zijn?" De assistent wijkt geen centimeter van de zijde van de technisch directeur. "Het past bij mijn functie om Louis tegen allerlei onbenulligheden te beschermen. Anderzijds wil hij van vijfennegentig procent van alle zaken op de hoogte zijn. Ook al heeft hij veel aan zijn hoofd, hij wil graag alles weten. Maar: hij kan ook luisteren. Van éénrichtingsverkeer tussen ons is geen sprake." Gerard van der Lem en Louis van Gaal: ze vormen twee zielen, één gedachte. In de herfst tekende het succesvolle koppel voor nog eens één seizoen bij. De assistent voelt zich op z'n gemak in de schaduw. "Ik voel me niet geremd en ik ben absoluut niet gefrustreerd. Ik kan onder alle omstandigheden mezelf zijn en als er iets is, weet ik dat ik altijd bij Louis kan aankloppen. Ik kan alles bij hem kwijt als dat nodig is. Samen zijn we in september 1991 begonnen, voorlopig gaan we samen nog tot juli 1997 door." Twijfels kent Van der Lem niet. "Nog elke ochtend als ik in de auto stap, ben ik blij dat ik naar mijn werk ga. Ik voel me een gelukkig mens. Bovendien word ik gerespecteerd. Vorig seizoen, een week voor de Champions-Leaguefinale in Wenen tegen AC Milan, was het in Rotterdam Feyenoord-Ajax. Diezelfde avond wilde Louis in Napels nog één keer AC Milan aan het werk zien. Het was een vervelende samenloop van omstandigheden. Kon hij wel gaan? Kon hij Ajax tegen Feyenoord wel in de steek laten? Ajax had nog geen wedstrijd verloren. Vóór de wedstrijd in de Kuip heb ik tegen de spelers gezegd: 'Mochten we vandaag tegen Feyenoord zonder Louis onze eerste nederlaag lijden, dan moet het zo zijn dat ik jullie in elk geval niets hoef te verwijten.' Ik proefde de stemming in de kleedkamer meteen aan de houding van Danny Blind. 'We voetballen vandaag niet voor onszelf, maar vooral voor Gerard. Laten we het seizoen goed afsluiten door hier van de aartsrivaal te winnen, waardoor we met een goed gevoel naar Wenen kunnen reizen.' We versloegen Feyenoord in eigen huis met 1-5." 46 AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 46