AJAX AMSTERDAM mooie plan de bal over de keeper te tillen mislukt. De bal luistert (weer) niet en ploft akelig eenvoudig in de handen van de keeper... Het moment bevat enige symboliek: Ajax kan het overwicht en het surplus aan klasse niet omzetten naar een marge. Na negentig minuten: geen goals. Er volgt verlenging: geen goals. Strafschoppen... Het rad van fortuin waarbij de kunde en het zelfbewustzijn een behoorlijke rol spelen, houdt stil op het nummer 43. Vier goals voor Ajax, drie voor Gremio. Ajax is wereldkampioen! De vreugde-ontlading veroorzaakt dat de strikte planning van de Japanse organisatoren weer eens in de soep loopt. Fotografen en reporters breken door de afzetting om de Amsterdamse emotie vast te leggen. De meegereisde Ajax-supporters roeren zich even enthousiast als de spelers en worden bij de ereronde flink bij het feest betrokken. Wereldkampioen worden aan de andere kant van de wereld, het is iets heel bijzonders. Patrick Kluivert en Edwin van der Sar melden zich bij de dopingcontrole terwijl in de kleedkamer nog eens wordt nagedacht over het resultaat. De uitbundigheid die er in Wenen na het winnen van de Europa Cup was, ontbreekt. De klus is geklaard, de wereldbeker en de Toyota Cup staan op het tafeltje bij de massagekamer en de waarde van deze overwinning moet nog enigszins bezinken, zo lijkt het. Terug in het hotel gaat de wereldbeker van hand tot hand in de speciaal voor Ajax ingerichte receptieruimte. Tot de aanwezigen behoort ook staatssecretaris Anneke van Dok-van Weele, in Japan aanwezig om de handelsbetrekkingen van Nederland in Japan te behartigen. De vermoeidheid doet zich gevoelen. Sommige Ajacieden zoeken het ledikant en de slaap op, anderen verkiezen het de triomf in kleine kring te vieren. Op de gang van de achtste verdieping van het Imperial Hotel wordt tot laat in de nacht nog nagepraat over de wedstrijd en de ervaringen in Japan. In de als opslagruimte ingerichte kamer van Sjaak Wolfs blinkt goud. Het is 'm, de cup, we hébben hem! Stap voor stap komen de gedachten weer bij de terugreis. Die verloopt op woensdag 29 november niet helemaal als gepland. De mededeling uit de cockpit dat men, vliegend boven Russisch grondgebied, van de Siberische autoriteiten gesommeerd is rechtsomkeert te maken, brengt de gemoederen in beroering. Iedereen heeft een passend antwoord op de schuldvraag maar die doet er in wezen weinig toe. Met een flinke vertraging komt Ajax 's nachts aan op Schiphol. Daar wachten toch nog enkele honderden fans en de staatssecretaris voor de sport, mevrouw Erica Terpstra, Ajax op. Het feest wordt de volgende dag voortgezet, maar de Tokio-reis is voorbij. Het was een vermoeiende reis, een enerverende reis en een leerzame reis. Maar het was vooral een onvergetelijke reis die goud omrand werd door het winnen van de wereldbeker. 22 AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 22