Haarms stippelt het wandeltraject uit, een tochtje van een dikke twintig minuten, dat wordt onderbroken voor een kopje koffie of thee in een etablissement. Soms is het lastig om een geschikt parcours te vinden. Duurt de wandeling te lang of raakt men de weg kwijt, dan ontstaat al snel irritatie. Dat is geen verwendheid van de manschappen maar heeft te maken met de groeiende spanning en concentratie. Topsporters zweren met het duel in zicht bij een organisatie en niet bij improvisatie. Voor buitenstaanders lijkt dat vreemd, binnenstaanders weten niet anders dan dat het zo hoort. Bob heeft vandaag geen zware taak. Recht tegenover het hotel ligt de keizerlijke tuin en daar is wandelruimte genoeg. Er bevinden zich bovendien diverse lokaaltjes waar men de inwendige mens kan verfrissen. De ritsen van de trainingsjacks zijn hoog dichtgetrokken. Net als de avond tevoren is het koud in Tokio. Trainer Van Gaal is er bij de wandelingen nooit bij. Hij bereidt de analyse van de tegenstander en de te voeren wedstrijdtactiek voor. Als de Ajacieden zich in de zaal melden, staat de Stadium (nu van binnen) de locatie waar wordt getraind. Zoals over meer triviale zaken is er over het trainingsuur en de trainingsduur het een en ander te doen geweest. Wanneer Ajax de kleedkamer uitkomt, stappen de Brazilianen net het veld af. Er is in de plotselinge bittere koude dus voldoende gelegenheid om eikaars training te bestuderen. 'Probleemgeval' Frank de Boer traint volledig mee. Niets lijkt zijn meespelen in de weg te staan en na de training op het verrassend slechte veld blijkt dat Frank zelf al een rotsvast vertrouwen had dat hij zou kunnen spelen. Om de druk niet te hoog op te voeren, liet hij zich aanvankelijk wat sceptisch over zijn speelmogelijkheden uit. Dat Frank de Boer kan spelen is uitstekend nieuws, temeer daar zijn beoogde vervanger Arnold Scholten nog niet hersteld is van een kuitblessure. De media zijn massaal op de dubbele training afgekomen. Het ziet er groen van de mensen. Groen? Ja, groen, want de mediavertegenwoordigers hebben vrijwel allemaal een door de sponsor van de wedstrijd uitgereikte groene winterjas aan. Het is geen overbodige luxe want de kille wind heeft vrij spel in het stadion waar de temperatuur rond het vriespunt schommelt. Opvallend is de uiterst strenge controle. Daardoor kan het gebeuren dat zelfs de vaste groep van Ajax-sponsors slechts met veel moeite en overredingskracht van Ajax' elftalbegeleider Kamu toestemming krijgt tot het bijwonen van de training. Gelukkig komen de sponsors binnen, want hun aanwezigheid bij de laatste voorbereiding van het elftal hoort zowat bij het wedstrijdritueel. Dinsdag, de dag van de wedstrijd, de dag van de waarheid. Zoals bij Ajax gebruikelijk staat er geen training op het programma. Wel de traditionele wandeling onder leiding van hopman Haarms. Bob vermoedelijke opstelling van Gremio op de flip-over. De aandacht is optimaal, iedereen is met de wedstrijd en met zijn eigen taken bezig. Na de geestelijke inspanning volgt rust, waarna de sportmaaltijd en de laatste puntjes op de i van Van Gaal volgen. Het is vijf uur. De bus vertrekt. Tokio ligt onder de wassende avondlucht en de lichtreclames nemen per minuut heftiger bezit van de stad. Druk verkeer, het is spitsuur, en de bus laat zich schoksgewijs meevoeren in de stroom van rode en witte lichten. Plotseling doemt het stadion op, een lichtkegel in het stadscentrum markeert de plaats waar Ajax en Gremio gaan strijden om het wereldgoud. Wanneer de spelers meer uit gewoonte dan uit noodzaak de grasmat bekijken, ziet de arena er nog vrij verlaten uit. Hier en daar plukjes Ajax-supporters die de lange en dure reis naar Japan hebben gemaakt met maar één doel: Ajax historie te zien schrijven. Het rad van fortuin Na de warming-up en het protocol (waarbij Danny Blind menige onbekende Japanse hand schudt) gaat de bal rollen. Op de schouders van scheidsrechter Elleray rust de zware taak om de Europees - Zuidamerikaanse botsing in bedwang te houden. Vooralsnog lijkt die mee te vallen. Gremio behoeft geen grove middelen tegen Ajax, dat veel balbezit heeft, het ritme en het spel dicteert maar niet tot scoren komt. Kansen zijn er wel, maar Gremio geeft niet veel mogelijkheden weg. De beste mogelijkheid is voor Jari Litmanen die, wanneer Elleray uitstekend door laat spelen na een zware overtreding op Patrick Kluivert, oog in oog komt te staan met keeper Danrlei. De opties schichten door het brein van Ajax' nummer 10. Eerdere doelpogingen gingen over het doel omdat de bal te vol werd geraakt. Nu probeert Jari de bal zachter en zuiverder te raken. Het AJAX MAGAZINE JANUARI 1996 21

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 21