»ft «ft De Brazilianen, in eigen land gehouden aan een maximum van twee buitenlandse spelers, houden het op de Braziliaanse regeling. Ajax oppert de mogelijkheid om met vier buitenlanders te kunnen spelen. Na veel vijven en zessen besluit de vergadering om het Ajax-model te hanteren. Het is duidelijk, aan de groene tafel heeft Ajax de eerste slag gewonnen. De spelers genieten van een vrije middag, geheel volgens de filosofie van trainer Van Gaal, dat de eerste dagen acclimatisatiedagen moeten zijn zonder veel trainingsarbeid. Luisteren naar het lichaam en van daaruit de arbeidsintensiteit bepalen, zo luidt het motto. Het avondmaal wordt niet in het Imperial Hotel genuttigd maar in de buurt, in een Tepanyaki-restaurant. Alle Ajacieden scharen zich aan de bakplaat en doen zich te goed aan de Japanse specialiteiten. Kunst en cultuur en de metro Ook op zondag is er een relatief licht programma, met daarin ruimte voor de factor kunst en cultuur. De Ajacieden blijken niet massaal geïnteresseerd. Na de ochtendtraining (waarbij een koel briesje de temperatuur doet kelderen) verkiezen de meeste spelers om te gaan 'shoppen' of om het moede hoofd te ruste te leggen. Een handvol voetballers en de volledige technische staf brengen een bezoek aan het in Japan beroemde Yoyogi Park, een soort vrijplaats voor de jeugd van Tokio waar de popgroepen en popgroepjes elkaar luidruchtig naar de kroon steken. Voor de vaderlandse fotografen en televisie is de confrontatie met een traditionele Japanse bruiloft en het daaropvolgende bezoek aan een tempel eindelijk een gelegenheid om wat niet-westers getinte plaatjes te schieten. Schrijver dezes maakt van de open middag gebruik om de beroemde ondergrondse van Tokio te bezoeken. Helaas (of gelukkig?) is het geen spitsuur en duwende beambten die de wagons volstouwen zijn er niet. Het avondmaal wordt genuttigd in een specialiteitenrestaurant dat onderdeel uitmaakt van het hotel. Sushigen heet het restaurant, waar de bediening als overal tijdens de reis zeer attent is. Het eten valt minder goed. De exquise hapjes vinden slechts in beperkte mate of helemaal niet hun weg via de slokdarm naar de maag. Van het voorgerecht tot het ijs tonen de meeste Ajacieden zich boeren die niet lusten wat zij niet kennen. Met een niet volledig gestilde honger begeeft de Amsterdamse delegatie zich weer naar de achtste verdieping. Maar niet nadat een speciale gast is verwelkomd. Frank Rijkaard en zijn vrouw Monique logeren ook in het Imperial Hotel. Het is opvallend dat Frank en Monique geen probleem hebben met de plaatselijke delicatessen die hun worden voorgeschoteld. Zij hebben dan ook geen last van wedstrijddruk en de onuitgesproken vrees dat zij iets verkeerds zullen eten. Frank is hier op uitnodiging van zijn schoenensponsor. Om de wedstrijd bij te wonen in de stad waar hij zelf twee keer eerder wereldkampioen werd met Milan en om een aantal voetbalclinics te verzorgen. Naar de wedstrijd Deze zondagavond vindt de eerste wedstrijdbespreking plaats. De beelden van Gremio - Racing Buenos Aires maken heel wat duidelijk over de werkelijke kracht van de aanstaande tegenstander. Vooraf heette de ploeg vooral op het gebied van intimidatie te duchten te zijn. Maar dat het niet per ongeluk is dat Gremio kampioen van Zuid-Amerika is geworden, blijkt uit de videobeelden. Tactisch zit de ploeg goed in elkaar, er zijn dienende spelers die goed kunnen voetballen en sterspelers die niet te beroerd zijn om te werken voor het elftal. Er zit een idee achter hun spel en dergelijke tegenstanders zijn nooit gemakkelijk. Gremio blijkt een ploeg die zich weliswaar plooit naar de kwaliteiten van de tegenstander, maar die de eigen identiteit en spelopvatting daar nooit volledig aan opoffert. Zonder dat er van angst sprake is, heeft de selectie naar aanleiding van de televisiebeelden een waarschuwing meegekregen: ondanks andersluidende berichten kan Gremio best voetballen. Zoals Louis van Gaal reeds aangaf, wordt er vanaf maandag echt naar de wereldbekerwedstrijd toegeleefd. Twee trainingen zijn de basis van de preparatie op deze prestigieuze partij die over de hele wereld zal worden uitgezonden. De ochtendtraining vindt plaats op bekend terrein, 's avonds is het machtige National AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 19