faxapparaat een bericht uit Porto Alegre uit, zodat Louis van Gaal, zonder lijfelijk aanwezig te hoeven zijn, precies wist wat er rond Gremio speelde. En op de plank in het kamertje van de directeur betaald voetbal lagen een aantal videotapes die zeer goed bekeken zouden worden. Toen Ton Pronk alsnog het vliegtuig pakte om Gremio tegen het Argentijnse River Plate te zien spelen, wist men zeker dat de Brazilianen met vrijwel de volledige ploeg zouden aantreden. Holland Soccer Promotion Met november in zicht raakte ook Amsterdam - en zeker de omgeving van de Meer - enigszins in de ban van dat bizarre verschijnsel dat in Japan slechts bekend is onder de adoptienaam Toyota Cupeen gevolg van het feit dat deze autogigant het intercontinentale treffen adopteerde (en zo redde). Met de enthousiaste medewerking van Japan Holland Soccer Promotion werd bijvoorbeeld een vooral op de Japanse journalisten gerichte persconferentie georganiseerd. Op promotioneel gebied was dit een uitstekende zet die volledig slaagde. Omdat de Nederlandse media de persconferentie niet alleen bezochten maar vooral verslag deden van de curieuze belangstelling van de Japanners, begon 'Tokio' gestalte te krijgen bij het publiek. Er werd gezongen op CD's ('Tokio, olé, olé'), er verschenen artikelen in kranten en vaktijdschriften. En de mensen lieten Ajax- Gremio meespreken in hun voetbalconversaties. De Japanse griep werd langzaam maar zeker voelbaar. Toch stond Ajax - Gremio nimmer op de eerste plaats voordat de reis naar de miljoenenstad werd aangevangen. Er was nog zoveel interessants dat daaraan voorafging. Wat te denken van Real Madrid - Ajax, de Europese klassieker die zou beslissen over de eerste plaats in Groep D van de Champions League? Dat was een wedstrijd waar heel speciaal naar werd toegeleefd. Op woensdag 21 november maakte Ajax in het Bernabeu-stadion een verpletterende indruk op de voetbalwereld. Een dag later scheepten de Ajacieden zich in voor de tocht naar Japan. Zes maanden nadat de Europa Cup ten hemel was geheven, was het zover: op weg naar Tokio! Een live-verslag. Eerste kennismaking Op donderdag 22 november om tien voor drie vertrekt Ajax met de KL 681 naar Tokio om elfenhalf uur later een andere wereld binnen te stappen. Het probleempunt dat jet lag heet tracht het rood-witte gezelschap met kleine hulpmiddelen maar vooral met de geest in bedwang te houden. "Ik zal vooral naar de reactie van mijn spelers luisteren en daar bijvoorbeeld de trainingen op aanpassen," meldt Louis van Gaal. Van een vastomlijnd oefenprogramma is tot zondagmiddag 26 november geen sprake. Het bedwingen van de jet lag staat voorop. Dat lukt redelijk tot goed. Op de dag van aankomst traint Ajax 's avonds al. Een eerste kennismaking met het territorium, waar echter geen gras aan te pas komt. Na een rit van ruim een half uur van Ajax' luxe pleisterplaats, het Imperial Hotel, naar het National Stadium worden op een tartanbaan buiten het stadion de spieren losgemaakt. Ze vormen een merkwaardige aanblik, de Ajacieden die onder het straatlantaarnlicht een partijtje voetbal spelen, met de betonnen pilaren die de opgangen van het stadion ondersteunen als extra tegenstanders en met de meegereisde journalisten als publiek. Na de korte training presenteren Louis van Gaal, Danny Blind en de gebroeders Frank en Ronald de Boer zich op de persconferentie in het Imperial Hotel. De namen van de voetballers en de trainer staan in Japanse karakters op een bordje en de vertalingen door de vrouwelijke tolk zorgen vooral achter de tafel voor hilariteit. Men is nog niet gewend aan het kwebbelige Japans. Ajax kwijt zich goed van de PR-taak en toont zich zeer beschikbaar. De zaal zit bomvol en vooral de Japanse pers heeft veel te vragen. Geanimeerd beantwoorden de Ajacieden die vragen. Het is voelbaar, de wereldbekerbloedlichaampjes nemen bezit van de bloedsomloop. De achtste verdieping De vreemde vrijdag, de eerste van de dagen waarin het Japanse ritme moet worden opgedaan, eindigt op de achtste verdieping van het Imperial Hotel. Die vleugel is in zijn geheel gereserveerd voor Ajax. Daar delen de Ajacieden de kamers. Daar heeft Pim van Dord zijn massagekamer, Louis van Gaal zijn kantoor en Sjaak Wolfs zijn materiaalkamer. En op die achtste verdieping is ook de eetzaal waar de spelers op zaterdagmorgen de vermoeidheid uit de ogen wrijven en zich te goed doen aan het ontbijt. Daar worden ook de slaap- ervaringen uitgewisseld. Niemand klaagt werkelijk, ondanks een vrijwel collectief wakker worden op de ongebruikelijke tijd van vijf uur in de ochtend. De dag wordt in eerste instantie benut om de trainingsfaciliteiten te ontdekken. Afhankelijk van de verkeersdrukte zal de rit naar het Nogaoshka-stadion drie tot vijf kwartier duren, verzekert de door de organistatie aan Ajax gekoppelde leider Kamu. Hij is een sympathieke, goedlachse figuur die altijd en overal klaar staat voor het gezelschap, maar niet voor alles een oplossing heeft. Hoewel al snel duidelijk is dat de Japanse organisatie er, gelijk het verkeer, meer een is van improvisatie dan van organisatie, blijkt de indicatie van de reistijd juist. Soms scharrelt de bus over de volle AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 15