Nieuwe nostalgie De C-junioren van nu zullen het als helden van de toekomst niet gemakkelijk krijgen. Beter dan deze generatie kunnen ze het niet doen. Zoals iedere lichting na die van de beginjaren zeventig de last kreeg van een gouden erfenis, zo dreigen de komende Ajacieden met een nieuwe nostalgie te worden opgezadeld. Voorlopig is dat voor deze junioren echter nog niet aan de orde. Eerst is het zaak om als individu de concurrentieslag te overleven. "De jeugdelftallen moeten als team presteren. Maar het gaat in de opleiding eigenlijk alleen maar om die paar toppers die er uiteindelijk komen. In ieder elftal zitten hooguit een paar van dergelijke spelers. Die hebben de mindere goden nodig voor hun verdere ontwikkeling. Daarbij is het weer de taak van die sterkeren om de zwakkeren mee te tillen naar een hoger niveau. In de leeftijdsklasse waar ik mee werk, valt er nog niet zo heel veel te zeggen over wie de toppers en wie de afvallers zullen zijn. Het kan zijn dat spelers die het tot dan fantastisch hebben gedaan, plotseling enorm wegzakken en dat andere spelers, die nog niet zo waren opgevallen, opeens boven komen drijven. Er kan zo veel gebeuren. Ze komen op een leeftijd waarop het lichaam zich gaat ontwikkelen. Bij de een blijft alles in proportie en is de groei geleidelijk; bij de ander verlamt een groeispurt de ontwikkeling als voetballer. Bovendien krijgen ze op school ook met belangrijke dingen te maken. Ze zullen een richting moeten kiezen en krijgen ook andere interesses. Er wordt op alle fronten veel van ze gevergd. Ze staan op een rotonde met wel zes of zeven richtingen. Daarin moet je ze sturen. Ze moeten een duwtje de goede kant op krijgen. Ook onderling veranderen er dingen. Sommige jongens hebben het vooral moeilijk zich in de kleedkamer te handhaven. Kinderen zijn keihard voor elkaar. Er is weinig mededogen. Natuurlijk proberen we ze daarin te begeleiden. Ik houd ze altijd voor dat het spelen van een competitie te vergelijken is met het volbrengen van een Tour de France. De tweeëntwintig wedstrijden zijn tweeëntwintig etappes. We moeten op de juiste momenten gebruik AJAX MAGAZINE JANUARI 1996 117

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 117