Peter Hoekstra Êt Derde Drent bij Ajax Het leven hangt van toevalligheden aan elkaar. Soms speelt geluk-, soms het noodlot een grote rol. Af en toe gaan die elementen samen. Dat was zonder meer het geval bij de transfer van Peter Hoekstra. De jonge PSV-er verbond zich op donderdag 4 januari voor de duur van zes en een halfjaar aan Ajax en dat had alles te maken met de zware blessure die Mare Overmars opliep tijdens de wedstrijd Ajax - De Graafschap, een dikke twee weken eerder. Ajax moest op zoek naar een vervanger voor Overmars, temeer daar zijn eerdere vervanger, Martijn Reuser, ook zeer ernstig geblesseerd raakte. De deur die dicht ging voor de jonge Ajacieden opende de poort voor een jonge PSV-er. In de tussenliggende dagen speculeerde de media er lustig op los wie de nieuwe man op links zou kunnen worden. De naam van Hoekstra werd daarbij genoemd, maar hij was niet de enige. Ook de namen van Max Huiberts (Borussia Mönchengladbach), Boudewijn Zenden (PSV) en Glenn Helder (Arsenal) werden genoemd. Ajax zweeg en werkte aan de vervanging. En op donderdag 4 januari presenteerde de club de nieuwe aanwinst. Peter Hoekstra, geboren te Assen op 4 april 1973 is niet de eerste Drent die voor Ajax uitkomt. Doelman Sies Wever en de tegenwoordig bij Heerenveen goed presterende Erik Regtop gingen hem voor. Verder gaat de overeenkomst echter niet. Sies Wever werd vijfentwintig jaar geleden als keeper van het nationale amateurelftal van Nederland naar Ajax gehaald om daar als reservekeeper te fungeren. Erik Regtop was een piepjong talentje toen hij bij de Ajax-jeugd werd ingelijfd. Van Peter Hoekstra wordt iets verwacht. De bij voorkeur als linkerspits opererende i i M j'XW: h a v m M ge-M Mi? voetballer dient de "vacature Mare Overmars" in te vullen. De talentvolle aanvaller heeft acht jaar PSV achter zijn naam staan. Als jong voetballertje werd hij indertijd naar Eindhoven gehaald waar hij in het seizoen 1991-1992 zijn debuut in de hoofdmacht maakte. Hij was toen achttien jaar en werd door de kenners gezien als een van de meest veelbelovende voetballers van Nederland. Hoewel hij in de daaropvolgende seizoenen regelmatig optrad in het eerste elftal, wist Peter Hoekstra zich nooit een werkelijke basisplaats te veroveren. Bij Ajax hoopt hij wel een vaste plaats te veroveren en met het blessureleed van Overmars en Reuser zit het er dik in dat Peter Hoekstra zich voorlopig in het shirt met rugnummer elf hijst. De eerste trainingsweek met zijn nieuwe club bracht Peter in Israel door. Tijdens het trainingskamp maakte hij kennis met de Ajax-cultuur. De meeste van de Ajacieden, vooral de jongere-, kende hij al. "Zowel bij PSV als bij Ajax wordt er op hoog niveau getraind", vertelt Peter over zijn eerste Amsterdamse indrukken, "Maar hier wordt er nog iets scherper op de details gelet. Zeker door de trainer. Bij PSV zijn het vooral de oudere spelers die je op fouten of betere oplossingen wijzen. En dat gebeurt de ene keer meer dan de andere. Bij Ajax is de scherpte constant, wordt er enorm op de kleine maar belangrijke dingen gelet. Dat is op de training zo en in het veld merk je hoe belangrijk en bepalend dat is. Conditioneel was het ook zwaar, maar dat kan ook te maken hebben met het feit dat ik bij een nieuwe voorbereiding bij de club kwam. Ik vond het ook opvallend dat er meteen op mijn eigen kwaliteiten en eigenschappen werd ingespeeld. Zo werd er door de trainer meteen op gewezen dat ik de bal vaak sneller voor het doel breng dan Mare Overmars. Dat zag je in de training ook terug. Zulke dingen zijn tekenend voor de professionele instelling." Peters start bij Ajax was wat betreft direct resultaat niet geweldig. Een nederlaag in Israel tegen Maccabi Haifa en vervolgens verlies tegen Willem II. De jonge Ajacied laat zich er niet door van de wijs brengen. "Natuurlijk had ik liever met twee klinkende overwinningen begonnen," zegt Peter, "Maar de nederlagen doen helemaal niets af aan mijn eerste goede indrukken die ik van Ajax heb. Het was al een voordeel dat ik een aantal Ajacieden vrij goed kende, van de nationale selecties. Na twee weken kon ik al' zeggen dat ik goed was ingeburgerd. Van aanpassings problemen had ik alleen in het veld wat last. De stemming is uitstekend en ik heb het fantastisch naar mijn zin." AJAX MAGAZINE IANLJARI 1996 111

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 111