voor Ajax op de voetbalschoen van onze aanvoerder Danny Blind, die zichzelf als vijfde speler in het rijtje van strafschoppennemers had geplaatst. "Het kan zijn dat je dan geen penalty meer hoeft te nemen, maar het kan ook zijn dat je verantwoordelijk bent voor de beslissing. In dat geval is het wel erg dankbaar als het goed afloopt, maar een leuk karweitje is het vooraf nooit," aldus Blind na afloop. En het liep dus goed af. Na wat licht gekuch op weg naar de stip knalde onze aanvoerder de bal met zijn rechterbeen hard in de linkerhoek en vloog hij op weg terug onmiddellijk in de armen van Edwin van der Sar. Heel, héééél even stonden de helden samen te genieten om vervolgens onder hun ploeggenoten bedolven te worden, terwijl elders op het veld de technische staf met Louis van Gaal de inmiddels bekende rondedans maakte. De ontlading van vreugde was groot in het Ajax-kamp. Tien meter verderop was het bij de Brazilianen één groot tranendal. Uit de sterke emoties bleek goed met welke beleving de Brazilianen aan de wedstrijd waren begonnen. Vreugde en verdriet liggen altijd heel dicht bij elkaar in de sport, en zeker bij een finale om de wereldbeker, het hoogst bereikbare in het voetbal. Feest Met een dikke tien uur vertraging arriveerde het Ajax-gezelschap in de vroege ochtend van donderdag 30 november weer op Schiphol. De eerder geplande ontvangst op het Museumplein kon daardoor pas die avond plaatsvinden. Vele tienduizenden mensen trotseerden de kou om Ajax toe te juichen in een sfeer die ons weer deed denken aan het feest na Wenen van een half jaar eerder. Nog één keer kon iedereen uit z'n bol gaan, waarna de rust weer snel terugkeerde en de ploeg zich kon gaan voorbereiden op de ontmoeting in Tilburg tegen Willem II. Althans, dat stond toen nog op het programma. Een dag later al niet meer omdat de burgemeester van Tilburg het beter vond de wedstrijd op zondagmiddag te verbieden. Hij kon de veiligheid niet garanderen omdat er te weinig politie beschikbaar was vanwege stiptheidsacties. Daardoor kreeg Ajax toch nog de welverdiende rust waar het eigenlijk al een beetje om had gevraagd na die slopende tien dagen rond de wereld. Ferencvaros De eerste wedstrijd na het behalen van de wereldtitel was op woensdag 6 december tegen de Hongaarse kampioen Ferencvaros. Voorafhad Ajax gemeend de supporters uit Budapest bij voorbaat te moeten weren vanwege racistisch gedrag in de thuiswedstrijd. Toch rammelde op het laatste moment een handjevol Hongaarse supporters aan de deur van het Olympisch Stadion om toegelaten te mogen worden, hetgeen geschiedde. Voor Ajax was er sportief gezien weinig eer te behalen. De kaarten waren al geschud, maar er waren genoeg redenen om er toch een prima wedstrijd van te maken. Zoals het behoud van het ongeslagen record in Europa Cup-ontmoetingen, natuurlijk het financiële gewin en niet in de laatste plaats de waardering van de ploeg voor het tweeënveertigduizend-koppige publiek dat de Siberische kou trotseerde om zijn helden te zien schitteren en aan te moedigen. Op een redelijk bespeelbare mat voerde Ajax zonder de geschorste Danny Blind (Arnold Scholten was zijn vervanger) een prima show op. Mare Overmars en Ronald de Boer voor rust en daarna twee keer Jari Litmanen brachten de eindscore op 4-0 tegen een overigens redelijk spelend Ferencvaros, dat Edwin van Sar een aantal keren dwong tot handelend optreden. Diverse voetbalhoogstandjes van vooral Ronald de Boer deden het publiek genieten en zelfs een beetje de kou vergeten. Voor 1995 zat het Europese voetbal erop. Voor 'de grote drie' betekende het de weelde van het kunnen overwinteren tot de maand maart wanneer Ajax Borussia Dortmund tegenkomt, PSV het mag opnemen tegen Barcelona en Feyenoord de klus tegen Borussia Mönchengladbach moet zien te klaren. Liverpool Een klus lag er ook nog voor het Nederlands elftal in Liverpool, waar van de Ieren gewonnen moest worden om het EK in Engeland te halen. Alle beschikbare Ajacieden, dus ook debutant Winston Bogarde, werden door de bondscoach geselecteerd. Hoe deze ontmoeting en de nog resterende competitiewedstrijden voor de winterstop zijn afgelopen weet u inmiddels. Voor heel Ajax zal de voetbalstilte na 24 december als zeer aangenaam worden ervaren. Tijd om even op adem en tot rust te komen. Om op 14 januari 1996 tegen Willem II weer vol goede moed aan de tweede helft van het seizoen te beginnen met een overladen programma aan wedstrijden op alle fronten en kansen op nieuwe successen. De verwachtingen zijn weer hooggespannen, het is niet anders... 1996 wordt vast weer een heel mooi jaar! 10 AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 10