Musampa, die wederom als linksback werd uitgespeeld, had het in het begin bijzonder moeilijk tegen Leo Koswal. Een aantal goede raadgevingen van de meegereisde Menno Willems, herstellende van een enkelbreuk, leidde er in de tweede helft toe dat Kiki Musampa tot een van de uitblinkers uitgroeide. Hij won elk duel van Leo Koswel en de wijze waarop hij voetballend oplossingen zocht, dwong bij het publiek respect af. Toch was het Leo Koswel die Vitesse in de vijfenzestigste minuut op een 1-0 voorsprong zette. De buitenspelval van Ajax klapte niet tijdig dicht, omdat Mario Melchiot te laat de stap naar voren deed. Koswel kwam daardoor in balbezit en met een fraai schot met zijn linkerbeen krulde hij de bal over doelman Fred Grim heen. Nog in dezelfde minuut kopte Andrei Demtchenko uit een voorzet van Dave van den Bergh 1-1 in. Twee minuten voor tijd greep Ajax de volle winst. Vanaf de linkerkant passte Ignacio Tuhuteru op invaller Eli Louhenapessy, die van twintig meter verwoestend uithaalde en keeper Van de Gouw het nakijken gaf. Tw®e stuift nt#n De volledige Ajax-selectie is op wereldreis om, eerst in Madrid, dan in Tokio, twee belangrijke klussen te klaren. De catacomben van het Ajax-stadion doen leeg aan door het ontbreken van de vertrouwde gezichten. Afgesloten ruimten, geen Sjaak Wolfs die de materialen verzorgt: het is alsof de ouders op vakantie zijn en de kinderen zijn achtergebleven. Daartoe behoren ook de twee studenten in de gelederen van het tweede elftal, Robert Gehring en Dave van den Bergh. We spreken het tweetal vlak nadat Ajax de wereldbeker heeft veroverd. Robert en Dave, beiden bezig aan hun tweede jaar in het tweede, hebben op de ochtend van 28 oktober de studie de studie gelaten en de wedstrijd met een aantal studiegenoten bekeken in het Haarlemse café De Kater. Beiden volgen de studierichting management/economie/ rechten aan de Hoge School te Haarlem. "Een bewuste keuze," stellen ze, "omdat je je bij een universitaire studie slechts in een van die richtingen kunt bekwamen." Zolang zij in het tweede elftal van Ajax spelen, kunnen zij voetbal en studie combineren, omdat de Hoge School voor hen een speciaal rooster heeft gemaakt. Dave en Robert, die beiden als amateur spelen, geven echter wel te kennen dat zij hun studie waarschijnlijk niet zullen voortzetten als er zich een aantrekkelijke aanbieding - het liefst van Ajax - voordoet. Het zou dan wel, benadrukt Dave, een financieel aantrekkelijk aanbod moeten zijn, wil het het waard zijn om met zo'n studie te stoppen. Dave van den Bergh voetbalt al tien jaar voor Ajax. Hij kwam als D-junior van DCG. In eerste instantie hielden zijn ouders de bood af. Toen Ajax een tweede keer naar zijn huis belde met het verzoek of hij voor Ajax wilde komen voetballen, nam Dave zelf de telefoon op en was hij zo brutaal om te zeggen dat zijn ouders ermee akkoord gingen. Zijn ouders hadden toen geen andere keus dan hem te laten gaan, en daar hebben zij tot op heden geen spijt van. Robert Gehring is voor het zesde jaar bij Ajax. Hij kwam als B-junior van AFC. Robert was - evenals zijn broer Bobby, die ook bij Ajax speelt - al eerder gevraagd of hij interesse had in Ajax. Tot twee keer toe was hij daarop niet ingegaan omdat hij het bijzonder naar zijn zin had bij AFC. De stap van de A-junioren naar het tweede elftal hebben zij als een grote overgang ervaren, vooral in fysiek opzicht. Daarbij speelt ook het tempo een grote rol. Tot en met de A-junioren speel je tegen leeftijdgenoten. In het tweede kun je een leeftijdgenoot treffen maar ook een ervaren speler van dertig. De bekerduels tegen onder meer Dordrecht en Utrecht waren wedstrijden waarvan ze het idee hadden dat ze voor de leeuwen geworpen werden. Ook de trainingen zijn van een andere aard. Ze trainen soms met jongens die hun sporen in het voetbal hebben verdiend, zoals Sonny Silooy, en dat is toch andere koek. Zelfvertrouwen In het tweede jaar hebben Gehring en Van den Bergh duidelijk aan zelfvertrouwen gewonnen. Zoals zij zelf in hun eerste jaar door onder meer Clyde Wijnhardt zijn geholpen, nemen zij nu de taak over om jongens als Eli Louhenapessy en Dennis Schulp te coachen in de wedstrijden van het tweede elftal. Tot op heden zijn zij over hun prestaties tevreden. Ze kijken dan ook reikhalzend uit naar het gesprek met de technische staf dat in december plaatsvindt. Dan moet blijken of die dezelfde mening is toegedaan. Robert Gehring, die vorig seizoen langdurig geblesseerd is geweest en daardoor niet volledig in staat is geweest zich te bewijzen zoals hij zich had voorgesteld, was afgelopen zomer bijzonder verheugd van trainer Van der Lem te horen dat hij bij Ajax mocht blijven. "Ondanks het feit dat ik niet vaak op mijn vertrouwde stek van rechtshalf wordt opgesteld - onder meer door het meespelen van Arnold Scholten op die positie - maar op de voor mij onwennige posities van rechterspits en rechtsback, ben ik toch blij dat dit gebeurt. Het leidt er niet alleen toe dat ik mijzelf hierdoor een breder inzicht verschaf, maar ook dat ik door mijn goede functioneren als rechtsback in de wedstrijd tegen Groningen op de bank bij het eerste elftal mocht plaatsnemen omdat Frank de Boer door een blessure moest afhaken. Het geeft mij voldoening dat de heren Van Gaal en Van der Lem zoveel vertrouwen in mij hebben. Zo'n wedstrijd is ook weer iets om op terug te kijken, want een vol Ajax- stadion, waar tijdens de warming-up een jongetje achter het hek aan mij vraagt wie ik ben, is toch iets speciaals." Ook aanvoerder Dave van den Bergh, die dit jaar een duidelijke progressie heeft gemaakt, is benieuwd of de technische staf zijn tevredenheid deelt. Er valt zowel bij Dave als bij Robert, zonder dat zij zich daarover uitspreken, te bespeuren dat er enige hoop leeft op de erkenning die elke Ajax-speler nastreeft, namelijk het aangeboden krijgen van een contract. "Maar mocht dit niet gebeuren, dan treuren wij niet, want hoe je het ook wendt of keert, we zijn er allebei trots op dat we in het tweede elftal van de beste club ter wereld mogen spelen. Ook al is het het tweede elftal, je zit overal zo dicht bij, je doet zoveel ervaringen op. Die kunnen alleen maar helpen bij je verdere toekomst, al of niet als contractspeler bij Ajax." AJAX MAGAZINE JANUARI 1996

Magazine (1987-2007) | 1996 | | pagina 108