Happel-stadion de Europa Cup ziet winnen van AC Milan, maar ik vind het ook prachtig als ik onze C2 in Almere, op een koud en winderig veld in de open polder, AS '80 met 5-1 zie verslaan. En natuurlijk gaat het bij de jeugd niet om de overwinning, althans veel minder dan bij het eerste, maar om de ontwikkeling van de spelers. Als je soms jochies van acht of negen een tegenstander ziet dollen, met de meest onwaarschijnlijke bewegingen, dan vergeet je ter plekke hoe de kou van een zompig veld door je rubber zolen naar boven aan het kruipen is. Dan geniet je als voetballiefhebber, word je warm van het Ajax-gevoel, en heb je bovendien het niet onprettige idee dat je je werk goed gedaan hebt." Ieder jaar stromen er een of twee spelers - statistisch moet het anderhalve junior zijn - vanuit de jeugd door naar de A-selectie. Voor de buitenwacht is het dan alsof er weer ergens een blik is opengetrokken. Maar bij Ajax weet men beter. Daar zijn alle jeugdtrainers, scouts, leiders en bestuursleden ieder jaar voor bezig. Het is het zeven van de modder uit de rivier, tot dat enkele goudklompje in de schaal komt te schitteren. Zo is Cruijff ontdekt, Keizer, Van Basten, Rijkaard en Kluivert. "En Patrick is zeker niet de laatste," belooft Pronk. Internationale toernooien In de loop der jaren is de Ajax-opleiding uitgegroeid tot - zoals men bij Ajax in elk geval meent - de beste van de wereld. Nergens anders zijn zoveel goede voetballers opgeleid als op Voorland. De nationale jeugdselecties worden dan ook steeds nadrukkelijker gedomineerd door Ajacieden. Niet dat dat een garantie is voor goede resultaten op internationale toernooien, maar dat is niet anders dan op de volwassen afdeling. Vraag maar aan Hiddink. Kennelijk is het ook voor Ajacieden moeilijk spelen in een Oranje shirt. De onmacht in het nationale elftal steekt schril af tegen de superioriteit van Ajax. Iedereen theoretiseert zich een ongeluk over de mogelijke oorzaken en eventuele remedies. Het jongste plan om alles ten göede te laten keren, is Van Gaal naast Hiddink op de bank te zetten. Alsof daar plaats zou zijn. De kwalificatiereeks onderweg naar het EK van Engeland was voor Nederland één grote lijdensweg. Voor de Ajacieden is het in ieder geval een nieuw bewijs geweest voor de stelling dat het Amsterdamse collectief vrijwel de enige voedingsbodem is waarop individuele spelers naar grote hoogten kunnen groeien. En dat is een constatering die de vermeende genialiteit relativeert. Voor Louis van Gaal is het interessant te zien hoe zijn spelers het er in Oranje vanaf brengen. Het leert hem nog meer over de mogelijkheden en onmogelijkheden van zijn selectie. Maar heel veel nieuws komt daar natuurlijk niet echt uit. Wat een speler wel en niet kan is dan al volledig op schijf gezet (vroeger heette dat: in kaart gebracht). Alle verrichtingen van zowel de jeugd als de senioren van Ajax worden geturfd en in de computer ingevoerd. Op ieder mogelijk onderdeel van het voetbalspel scoort iedere speler iedere wedstrijd een cijfer. Dat kunnen absolute getallen zijn, waar het om doelpunten, assists en dergelijke gaat; maar ook om waarderingscijfers, als tastbaar moet worden gemaakt hoe het is gesteld met kopkracht, snelheid, techniek, tactisch inzicht of algemeen spelpeil. "Het zijn de zegeningen van de moderne tijd dat er nu computers zijn die je met een druk op de knop laten zien in welke periode een speler wel, en in welke een speler niet in vorm was," zegt Ton Pronk. "Pas als je kunt constateren wat er wanneer minder is gegaan, kun je proberen op zoek te gaan naar oorzaken en oplossingen. Nu is natuurlijk van A-selectie-spelers zo goed als alles wel bekend. We weten wat ze wel en niet kunnen, anders waren ze immers geen A-selectie-spelers. Hoewel, soms zetten de statistieken je op een heel nieuw spoor bij een speler. Maar voor de beoordeling van jeugdspelers is de automatisering helemaal prachtig. Je kunt precies nagaan welke ontwikkeling ze hebben doorgemaakt. Daarom is het heel belangrijk dat we ze ook als jeugdinternational volgen. Daar krijgen ze te maken met andere omstandigheden, andere spelsystemen, andere tegenstanders, noem maar op. Ik probeer altijd alle jeugd- EK's en -WK's te volgen. Zeker als Nederland vertegenwoordigd is. Soms ontdek je dan bij spelers die al enkele jaren AIAY MAT.A7INF nFfFMRFR 1QQ^

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 89