f?"|Ê 4» --^i Op de Akropolis van het oude Salamis. In het gezelschap Johnny Rep, met zijn arm om de schouders van Bobby Haarms. Daarnaast bestuurslid André Kraan. Vierde van rechts op de voorlaatste rij: David Endt. plaatselijke club. Deze gebeurtenis zou het vermelden niet waard geweest zijn, als de Griekse tegenstander niet Ajax geheten had. Toen het grote Ajax voet aan wal zette op het eilandje, op een paar kilometer voor de kust van Piraeus, stond het aan de vooravond van een per definitie klassiek duel. De wedstrijd werd bovendien gespeeld op de plek waar de Griekse held geboren was wiens naam en faam vele eeuwen later dankzij de Amsterdamse voetbalclub de gymnasiumlokalen zouden ontstijgen. Daags tevoren beklom het gezelschap de Akropolis van Salamis en werd het door de burgemeester van het stadje en de voorzitter van de club rondgeleid over de ruïnes. Bobby Haarms raapte in een opwelling een mooi stuk steen op, dat hij bij zich stak. De volgende dag zagen de achtduizend toeschouwers die het stadion van Salamis tot de nok vulden, Ajax met 2-0 van Ajax winnen door twee doelpunten van Johnny Rep, de eenentwintigjarige maker van het enige doelpunt in de enkele dagen eerder gespeelde Europa Cup-finale. Tijdens de nabespreking op de terrasjes van Salamis, die tot diep in de nacht duurde en door twee keer zoveel Ajacieden als gewoonlijk werd bijgewoond, liep Bobby Haarms nog steeds met zijn op de Akropolis buitgemaakte steen rond. Tot in Amsterdam bleef hij het kleinood koesteren. 'Je moet ongeveer de oprichting van Ajax hebben meegemaakt om te begrijpen waarom iemand met een steen gaat zeulen. Toen we terug waren, heb ik het verhaal aan onze ereleden Bruynesteyn en Schoevaart verteld en die begrepen het. Die steen kwam van de plek waar Ajax geboren is.' Sindsdien prijkt naast de Wereldcup in de prijzenkast van Ajax, voorzien van een keurig gedenkplaatje, een oud stuk steen. Raymond Bouwman en Michel Sleutelberg: Tussen hemel en hok, Bobby Haarms en zijn Ajax, Nederlandse Sportbibliotheek 11, Uitgeverij Thomas Rap, 25,- AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 84