geweldig pak slaag van het Braziliaanse elftal. Het werd 5-0, maar de volgende dag op de ambassade zegt die ambassadeursvrouw geaffecteerd dat ze toch zo'n fan-tas-ti-sche wedstrijd gezien heeft. Sta je daar. Er was een zwembad ook, en daar moet er natuurlijk altijd één in. Misschien kom ik daarom niet graag op ambassades. 'Ivoorkust was weer anderszins een lachertje. Wat het voetballen betreft was het daar niet echt leuk, maar voor het overige was het een fantastische reis. We zaten in een hotel met een kunstijsbaan. Ze waren er nog trots op ook, want het was de enige in Afrika. We waren gewaarschuwd: voetballen kunnen ze niet, maar ze lopen hard en ze zijn hard. De koning en nog wat van die sjeiks in witte gewaden zaten in fauteuils onder baldakijnen op de tribune, rond het veld stonden militairen met karabijnen en de scheidsrechter was waarschijnlijk omgekocht. Er was allerlei tumult, spelers van ons werden eruit gestuurd, hij gaf onbegrijpelijke strafschoppen tegen ons en als die gemist werden, moesten ze worden overgenomen, maar we wonnen het toernooi en werden bij het hotel gehuldigd als op het Leidseplein. We zijn ook nog de binnenlanden in geweest. Bij een wasplaats in de rivier zagen we mannen en vrouwen met zestig kilo op hun rug de bergen in gaan om hun was te drogen te leggen op de bomen. Die mensen hadden net genoeg om niet dood te gaan. "Wat hebben wij het dan goed, hè?" zei Lerby. 'Tijdens de tussenstop in Recife op weg naar Independiente liepen we door een krottendorp, waar een man ons zijn dochtertje van twaalf aanbood. In Indonesië liepen we door krottenwijken waar mensen op straat moesten slapen, terwijl even verderop de villa's van de generaals stonden. Zulke dingen gaan je niet in je koude kleren zitten. Je houdt er een tweeslachtig gevoel aan over, want die reis naar Indonesië in 1975 vond ik tegelijk een van de mooiste die we gemaakt hebben.' Jakarta was een heksenketel, vanwege de aanwezigheid van Ajaxjang terkenal, het beroemde Ajax. De twee bussen die het Ajax-gezelschap van het hotel naar het immense, door de Sovjet-Unie geschonken Soekarno-stadion vervoerden voor de wedstrijd tegen Manchester United, werden begeleid door een uitzinnige massa scooters, fietsen, riksja's, motorfietsen en bestel wagentjes. In een oorverdovend tumult van claxons, gefluit en geschreeuw trok de stoet met de snelheid van een geblesseerde schildpad naar het anderhalve kilometer verderop gelegen stadion. Al uren van tevoren was dat tot op de hoogstgelegen bank bezet. 'We waren behoorlijk onder de indruk, terwijl we toen toch al het een en ander hadden meegemaakt. Toen Ajax het veld op kwam, was Wim Suurbier zoek. Er ontstond lichte paniek, maar even later stapte Willem laconiek als altijd aan de van het hevig bewierookte Ajax. PSSI- tamtama, het door Wiel Coerver getrainde nationale elftal van Indonesië, had Manchester United een dag eerder op 0-0 weten te houden. Ajax was daar op de tribune getuige van geweest, 's Avonds werden de Ajacieden ten huize van de Nederlandse ambassadeur getrakteerd op een cocktailparty, waarbij ook de verslaggever van de Indonesian Times aanwezig was. Hij vroeg de bewonderde voetbal-grootmeesters naar hun indruk van het Indonesische elftal en noteerde de volgende dag in zijn krant: Most of them were of the opinion that PSSI-tamtama has fast attackers and good defenders, but they are lacking of brains how to score goals.' Dat Geslepen muntjes overkant het veld op. Hij was in een van de busjes gaan zitten die rond de sintelbaan reden om de ballenjongens naar hun plek te brengen.' Het werd een vriendelijke, weinig om het lijf hebbende wedstrijd. Jan Mulder beschouwt de met 3-2 gewonnen wedstrijd tegen Manchester United als de beste die hij ooit in het Ajax-shirt speelde. Het was tevens zijn laatste in Amsterdamse dienst. Van Aziatische zijde was meer verwacht viel uiteindelijk nogal mee: Indonesië-Ajax werd 1-4, Sumatra-Ajax 4-2, Persya Medan-Ajax 1-1 en Surabaya-Ajax 2-3. Een van de meest curieuze excursies van Ajax in den vreemde vond plaats in de zomer van 1973. Direct na de finale in Belgrado, waarin de derde Europa Cup gewonnen was, reisde een versterkt tweede elftal af naar het Griekse Salamis voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen de A1AX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 83