de hel. Want dat zou het worden. 'Vooraf was er een heel ceremonieel, waarbij de Wereldcup met veel serpentines en fanfare het veld op gedragen werd. Daartussendoor moesten wij de warming- up doen. Toen het publiek geslepen muntjes het veld op begon te scheren, zijn we de kleedkamer weer in gevlucht. Daar stond het bestuur, dat ergens tussen die tachtigduizend Argentijnen met hun bloeddoorlopen ogen op de tribune gezeten had en ook bang was geworden. Het kreeg een van de militairen die de kleedkamer bewaakten, mee ter bescherming. Na vijf minuten spelen scoorde Cruijff en brak de hel pas goed los. Ook op het veld. Johan werd zo ongeveer geliquideerd. Ome Henk sjouwde met zijn waterzakje naar de andere kant van het veld om hem te verzorgen en kwam terug met zijn gezicht vol kleine sneetjes door die muntjes. Cruijff had een tweede natuur ontwikkeld voor het ontwijken van aanslagen, maar als ze eropuit zijn je echt te slopen, lukt het ze. Na een half uur hadden ze hem definitief uit de wedstrijd geschopt, maar de schade bleef verder beperkt tot één tegendoelpunt. We hadden ons niet laten intimideren en gingen naar huis met een gunstige 1-1 als uitgangspositie voor de return én een massa ervaring. 'Het schema van Rolink bewijst tot op de dag van vandaag nuttige diensten. Direct na aankomst, op vrijdagochtend, zijn we gaan trainen, ook iets wat we nog steeds doen na een lange reis. Daarna moesten ze naar huis en naar bed. En niet eerst gaan praten met moeder de vrouw, luidde de instructie, want dan slaap je niet meer in. Twee dagen lang hebben ze afwisselend getraind en geslapen op de door Rolink vastgestelde tijden. Zondag moesten ze weer helemaal de oude zijn voor de volgende klus.' Dat was de competitiewedstrijd tegen NEC. Rolink had de spelers op tijd fit gekregen en Ajax won met 4-0. Tweeëneenhalve week later ging er tegen de Argentijnse vrienden maar één minder in. De Ajacieden hadden hun missie volbracht en de Wereldbeker aan Ajax' prijzenkast toegevoegd. Aan volgende generaties lieten ze de taak die ooit nog eens te verrijken met de Europa Cup II en de UEFA Cup. Want die bekers had Ajax ook nog niet. Voordat die veroverd werden, was Bobby Haarms met Ajax al een keer of wat de aarde rond geweest. De vele reizen naar exotische oorden als Abidjan, Tel Aviv en Jakarta waren vaak om andere dan voetbalredenen indrukwekkend. 'De dingen die je meemaakt zijn soms hilarisch, soms beangstigend, soms schrijnend. In '79 waren we weer in Zuid- Amerika. In Buenos Aires verloren we van River Plate zowel als van Racing met 3-2, in Sao Paulo kregen we vervolgens een Op de bank in Buenos Aires: Henk de Haan, Sies Wever, Arnold Mühren, Heinz Schilcher, Gerrie Kleton Sjaak Swart, dokter Van Dijk, Bobby Haarms, dokter Rolink, Stefan Kovacs. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995 81

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 81