Geslepen muntjes en een oude steen In het Ajax-gezelschap dat eind november naar Tokio afreisde, bevond zich één man die een dergelijke onderneming al eens eerder had meegemaakt: Bobby Haarms. In 1972 speelde Ajax een uit- en een thuiswedstrijd tegen het Argentijnse Independiente met dezelfde inzet: de Wereldbeker. Ook toen was de tegenstander gevreesd om zijn hardheid. Ook toen was de reis een lange. En ook toen slaagde Ajax erin de begeerde bokaal in de wacht te slepen. Uit het onlangs verschenen boek 'Tussen hemel en hok. Bobby Haarms en zijn Ajax' publiceert het Ajax Magazine het hoofdstuk waarin Bobby Haarms herinneringen ophaalt aan die trip naar Buenos Aires - én aan een aantal andere gedenkwaardige Ajax-reizen. door Raymond Bouwman en Michel Sleutelberg De reputatie van gewelddadigheid die het Argentijnse voetbal in de loop der jaren zorgvuldig had opgebouwd, weerhield Europa-Cuphouder Ajax er in 1971 van de strijd om de Wereldbeker aan te gaan. In 1967 was de wedstrijd tussen Celtic en Racing Buenos Aires ontaard in een veldslag met vijf weggestuurde spelers. In 1968 was het er tussen Manchester United en Estudiantes de la Plata ook heet aan toegegaan. In 1969 was Nestor Combin, Argentijn bij AC Milan, door Estudiantes volledig in elkaar geslagen en zelfs nog in de gevangenis opgesloten wegens vermeend ontduiken van zijn dienstplicht. Levendig herinnerde men zich in Nederland vooral nog de weinig zachtzinnige behandeling door - alweer - Estudiantes die Feyenoord in 1970 ten deel gevallen was. Ajax hoefde niet zo nodig. Dat het niet uitmaakte of de tegenstander uit Argentinië of het buurland Uruguay kwam, ervoer Panathinaikos, dat in Ajax' plaats gegaan was en tegen Nacional Montevideo een van zijn spelers met een gebroken knieschijf van het veld kon dragen. Dat waren landen waar voetbal pas echt oorlog was. Ook de lange reis midden in het seizoen was voor Ajax reden deze beker aan zich voorbij te laten gaan. Toch drongen de spelers er een jaar later op aan dat Ajax zich dit keer wel zou meten met de Zuidamerikaanse kampioen - Independiente - opdat zij ook die ene beker binnen konden halen die zij nog niet gewonnen hadden. De reis van Amsterdam naar Buenos Aires zou vierentwintig uur duren. Aan de hand van een door dokter Rolink uitgekiend schema en met behulp van diens koffertje slaappillen, oordopjes en blinddoeken werden de vermoeienissen van de reis en het tijdsverschil zo goed en zo kwaad als het ging het hoofd geboden. 'Ze lagen te slapen in het gangpad. Even verderop stond ome Henk de Haan met zijn massagetafel. Op Sal, een van de Kaapverdische eilanden, maakten we een tussenlanding. Terwijl de lucht op dat vliegveld trilde van de hitte en het vliegtuig werd bijgetankt, werkten wij een training af op de landingsbaan. Rolink had het allemaal precies uitgedokterd. Ook tijdens de tweede tussenstop, in Recife, moesten we eruit om de benen te strekken. Na aankomst in Buenos Aires was het nog een kwartier naar het hotel, waar we meteen naar bed moesten. Rolink had iedereen weer een pilletje gegeven. Bij Gerrie Mühren en Barry Hulshoff was dat iets te snel gaan werken, waardoor ze slaapdronken het hotel binnenwankelden. De reis hadden we in ieder geval overleefd, waarna we nog twee volle dagen hadden om te herstellen en ons voor te bereiden op AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 79