De serie is bovendien mooi en inhoudelijk rijk. Er komen zesentwintig delen uit, die tot en met oktober 1996 tweewekelijks verschijnen. Alleen, met 'compleet' bedoelt uitgeverij Waanders dus niet: compleet. Dat maar niet te letterlijk nemen. Een compleet verhaal is immers niet te vertellen. Dat zou zesentwintig boeken kosten elk ter dikte van een Statenbijbel (en daar staan weinig plaatjes in). Dan zou je nog niet alles hebben verteld over het verschijnsel Ajax, dat binnen en buiten de hoofdstad maatschappelijk veel heeft betekend. Oók cultureel, als je ermee instemt dat cultuur meer is dan alleen de 'hogere' vormen van beschaving. "Ziehier een cultuurhistorisch document..." Woorden van die strekking sprak de heer Waanders van Waanders Uitgeverijen bij de officiële presentatie op 16 oktober jongstleden. Hij hield deel 1 van de serie omhoog en de vele tientallen genodigden, die allen op de een of andere manier hadden meegewerkt, keken bedachtzaam toe. Uitgeverij Waanders had zich nog nimmer met sport bezig gehouden. Het bedrijf geeft voornamelijk historische en kunstboeken uit, waaronder catalogi van grote tentoonstellingen van kunstwerken in Nederland. Verder andere series van cultuurhistorische aard, net zo opgezet als de serie over Ajax. Zoals Ach Lieve Tijd (over steden en regio's); ook, om maar wat te noemen, een serie over de Tweede Wereldoorlog en een over Kunst Kitsch. Het idee erachter is duidelijk. Gewone tijdschriften gaan op de oud-papierstapel. Deze niet. Deze doe je in een verzamelband en dan heb je een verzamelwerk. Nu heb je ook een 'verzamelwerk' als je veertig bevlekte servetten bundelt, of vijftig folders van Hunkemöller-lingerie. Toch ligt dit anders. Ten eerste is de uitvoering luxueus en duurzaam. Ten tweede is de inhoud niet alleen geschikt om er even goed voor te gaan zitten, maar ook zó historisch gedocumenteerd en gevarieerd dat er uiteindelijk een (soort) naslagwerk ontstaat. Overvloedig beeldmateriaal De eerste reacties zijn positief, zowel van professionele lezers als van de gewone liefhebbers voor wie Ajax - de Complete Werken eigenlijk bedoeld is. In een kwaliteitskrant als NRC Handelsblad stond bijvoorbeeld naar aanleiding van het verschijnen van deel 1 - over de spitsen - een vriendelijk waarderend artikel van recensent Guus Middag. Hij is Neerlandicus en heeft er dus voor gestudeerd. Je mag aannemen dat zo iemand kwaliteit op waarde weet te schatten. Belangrijker nog is de overwegend positieve reactie van de 'gewone' lezer. Er valt te genieten van overvloedig beeldmateriaal en informatieve, redelijk hapklare teksten, verluidt het. Het allerbelangrijkste is wat alle soorten lezers moeten toegeven: dat iets als dit nog niet bestond. Er is natuurlijk heel veel over Ajax of aan Ajax verbonden personen bij elkaar gepend, van matig tot uitstekend gehalte, maar nog nooit op deze manier. Wat is daar dan zo bijzonder aan? Het bijzondere is, dat in zesentwintig afleveringen even zoveel thema's op een historische manier, dus van plusminus 1900 af, worden behandeld. Met een nadruk op de laatste dertig jaar, enerzijds omdat in die tijd de faam van de club groeide en anderzijds omdat die jaren nu eenmaal dichter bij onze beleving liggen. Natuurlijk zijn ze bij Waanders niet alleen idealistisch. Er moet ook een centje verdiend worden. Daar is niets tegen, als de liefhebbers er maar hun voordeel mee kunnen doen. Een paar voorbeelden van die thema's: de spitsen, de leiders, de middenvelders (zo passeren de meeste posities in het elftal de AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995 47

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 47