van Ajax: tegen racisme wachten op de uitkomst van de onderhandelingen van de KNVB met de aanbieders, om vervolgens een miljoen gulden of meer op de clubrekening bijgeschreven te krijgen. Wij zijn voor het uitkeren van een bepaald basisbedrag en daar bovenop een toeslag. Voor die toeslag zou je diverse criteria kunnen bedenken, zoals bijvoorbeeld het aantal toeschouwers gerelateerd aan de regio. Een club als Heerenveen, die altijd uitverkocht is maar in een relatief dunbevolkte regio speelt, zou op dit punt dus wel eens hoger kunnen scoren dan bijvoorbeeld Feyenoord en Ajax. Zo zijn er meer factoren aan te geven die tot een bepaalde verdeelsleutel kunnen leiden, waarvan de stand op de ranglijst en het aantal televisieminuten goede voorbeelden zijn. Nu gaan er echter ook stemmen op om de inkomsten uit 'live'- wedstrijden (en dan heb ik het over de zogenaamde traditionals, de wedstrijden tussen PSV, Feyenoord en Ajax) gelijkelijk onder alle clubs te verdelen. Momenteel wordt vijfenzeventig procent onder de deelnemende clubs verdeeld en vijfentwintig procent onder de overige clubs. Het moge duidelijk zijn dat wij ons hier tegen ernstig verzetten. Als het aan Ajax lag, kwamen er veel meer wedstrijden 'live' op de televisie. In Engeland wordt iedere zondag een topper uit de Premier League rechtstreeks uitgezonden. Onderzoek heeft uitgewezen dat hierdoor niet minder, maar juist meer toeschouwers naar de velden komen, iets wat men hier in Nederland maar niet wil zien. Er komen bij ons, afhankelijk van de stand op de ranglijst, in de PTT Telecompetitie en de eerste divisie toch ook heel interessante wedstrijden voor, die iedereen in Nederland graag rechtstreeks op de buis zou willen volgen. Zouden die betrokken clubs, wanneer het hun eigen wedstrijd betrof, op dat moment ook voor gelijke verdeling onder de overige clubs zijn? Nee natuurlijk. Gek genoeg zijn het diezelfde clubs die 'live'-wedstrijden anders dan de traditionals tegenhouden. Ik verdenk de meeste 'nivellisten' er overigens van dat het hen niet eens om het bedrag dat ze extra zouden krijgen gaat, zo hoog is dat namelijk niet, maar dat het meer hun bedoeling is dat wij minder geld uit uitzending van wedstrijden krijgen. Wel, als dat zo is, kan ik hen geruststellen. De betrokken bedragen zijn interessant, maar vormen slechts een te verwaarlozen percentage op onze begroting. Ons antwoord zal dus zijn dat wij onze thuiswedstrijden tegen PSV en Feyenoord dan niet langer rechtstreeks zullen laten uitzenden en dat wij gewoon weer om half i*.1 drie zullen spelen. Het verzetten van een wedstrijd naar zes uur is namelijk eerder een last dan een lust en kost bovendien veel geld. Komst Europese competitie is onafwendbaar Er heerst een enorme angst dat het gat tussen de top drie en de anderen te groot wordt. Natuurlijk heb ik daar begrip voor, want de afstand wórdt groter, maar als men denkt dit gat te kunnen dichten door inkomsten van ons af te romen, maakt men een historische vergissing. Ajax had zeven jaar geleden vrijwel geen cent meer op de bank, maar heeft met eigen middelen weer een gezonde status bereikt. De technische aanpak en onze jeugdopleiding zijn hier voornamelijk debet aan. Zoiets zou iedereen op zijn eigen niveau ook kunnen doen, maar helaas wordt in vele steden betaald voetbal vanuit amateurisme bedreven. Er is bovendien een te groot aantal clubs, dus de inkomsten uit de markt worden te veel versnipperd en daarmee is de cirkel rond. PSV, Feyenoord en Ajax dreigen het Nederlandse sportieve en financiële niveau te ontgroeien en dat proces denkt men door middel van afroming te voorkomen. Men is bezig aan een vervreemdingsproces, terwijl men ons eigenlijk zou moeten koesteren. Het zijn immers deze drie die overal voor uitverkochte stadions zorgen, waarbij de thuisspelende club haar toegangsprijzen voor die wedstrijden nog eens drastisch verhoogt. En het zijn deze clubs die Nederland internationaal aanzien geven en leverancier van Oranje zijn. Het zijn bovendien deze clubs die de andere veelal van goed opgeleide spelers voorzien. Binnen een aantal jaren zal er een Europese competitie zijn. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 33