De voortrekk óók in de stri Van de voorzitter U weet dat Ajax een voortrekkersrol vervult wanneer het om de bestrijding van racisme gaat. De mede door Frank Rijkaard in Amsterdam gestarte actie 'Als racisme wint, verliest de sport' wordt actief door Ajax ondersteund. Nu kun je in woord wel aangeven dat je racisme afwijst, maar je wordt ongeloofwaardig als je niet overeenkomstig handelt wanneer zich een ernstig incident voordoet. Zo'n ernstig incident was er in Budapest tijdens onze wedstrijd tegen Ferencvaros. Iedere keer wanneer een van onze donker gekleurde Ajacieden de bal had, klonken vanaf de tribune oerwoudgeluiden. Niet gedurende vijf minuten, maar tweemaal drie kwartier. Niet door een klein groepje, nee, de hele tribune deed het. En er was niemand van Ferencvaros die het trachtte te stoppen. Voor het Ajax-bestuur was dat aanleiding om te overwegen bij onze thuiswedstrijd op 6 december geen Ferencvaros-supporters toe te laten. Het bestuur heeft bij de UEFA geïnformeerd hoe zij tegenover onze beslissing stond. Wij kregen op 27 oktober bericht terug: men is het met onze stellingname eens. Vervolgens kregen we ook steun van de burgemeester van Amsterdam en van de korpsleiding. Nadat het bestuur zijn definitieve beslissing had genomen, hebben wij Ferencvaros en de UEFA rond 8 november op de hoogte gesteld. Alleen de laatste instantie heeft een kennisgeving van ontvangst gestuurd. Een week daarna hebben wij onze beslissing via een ANP-bulletin openbaar gemaakt. Ik stel er prijs op hier te vermelden, dat Ajax niets tegen Hongaren heeft. Integendeel. Wij hebben echter wel wat tegen mensen die zich racistisch gedragen. Dus of het nu Hongaren, Belgen, Amerikanen of Nederlanders zijn, wij zouden tegenover hen precies hetzelfde gedaan hebben. De inkomsten uit televisiegelden Het beleidsplan van de KNVB heeft inmiddels al heel wat stof doen opwaaien. Ik wil daar een paar globale opmerkingen over maken. Het is bekend dat Ajax tegen gelijke verdeling van de inkomsten uit televisiegelden van de Nederlandse competitie is. Simpel gezegd: de uitzendingen van Studio Sport. Wij willen graag delen, laat daar geen misverstand over bestaan, maar niet met clubs waar geen markt voor is omdat er te weinig toeschouwers op afkomen. En zulke clubs zijn er in het Nederlandse betaalde voetbal, onder andere doordat er in een bepaalde regio te veel BVO's zijn. Ajax is van mening dat er een verdeelsysteem dient te komen waarbij er een prikkel blijft bestaan om de club op een hoger plan te brengen. Deze prikkel ontbreekt bij het huidige systeem, doordat men als het ware met de armen over elkaar kan zitten AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 32