we nu een beroep doen op heel jonge, onervaren talenten. Nu komt elke club denk ik wel in de problemen bij een blessuregolf, maar ik heb me daar best even zorgen over gemaakt, ja. We hebben tot nu toe het geluk aan onze zijde gehad wat dat betreft, op Santos na natuurlijk, en het blijkt dat de jonkies het ook heel goed oppakken als ze moeten spelen. Als je ziet welke spelers er allemaal tegen Real Madrid hebben gespeeld: Tuhuteru, Wooter, Reuser, Musampa, allemaal jongens die zich op het hoogste niveau nog moesten bewijzen. Dan is het prachtig om te zien hoe ze daar mee omgaan, hoe goed ze in het elftal blijken te passen. Dat is iets waar Ajax heel trots op mag zijn." Ooit, het lijkt langer geleden dan het is, was Frank de Boer zelf een schuchter jonkie, op de drempel van een carrière vol glorie en glans. Onzeker is hij eigenlijk nooit geweest, dat verraade zijn spel in zijn debuutseizoen (1988-1989) al. Losjes, alles op techniek, de blinde haal naar voren angstvallig mijdend. Van de jeugdige, talentrijke linkerflank uit die jaren (Frank De Boer - Richard Witschge - Bryan Roy) is alleen hij overgebleven, al moest ook De Boer de toets der kritiek zien te doorstaan. Hij heette te nonchalant te zijn, verslikte zich weieens in een tegenstander en het 'traditionele foutje van De Boer' ging een eigen leven leiden. Dat was toen. Nu, bijna tweehonderdvijftig competitiewedstrijden en veertig interlands later, is Frank de Boer een van de beste centrale verdedigers in Europa, ter wereld misschien wel, en steunpilaar van het succesteam van Van Gaal. Chef op de afdeling vrije trappen bovendien. En weg is de siddering door het stadion, als hij in eigen defensie een tegenstander uitkapt. Frank de Boer is groot gegroeid. "Dat merk ik niet alleen aan mijn spel, maar ook aan de manier waarop ik me voorbereid op wedstrijden. Neem de voorbereiding op een seizoen. Vroeger stortte ik me daar als een wilde in, bleef maar gaan. Nu ben ik wijzer geworden, heb geleerd dat je veel meer gebaat bent bij een rustige voorbereiding. De trainingen zijn daar onder Van Gaal ook op ingesteld. We doen bijvoorbeeld nooit duurlopen. Heeft ook geen zin, in wedstrijden loop je toch ook geen half uur aan één stuk door? De basisconditie doe je tijdens de wedstrijden zelf wel op, op de trainingen moet de nadruk liggen op scherpte, niet op de duur ervan. En daarnaast genoeg rust inbouwen, zeker met zo'n vol programma als we nu hebben. Mij bevalt het prima, dat zondag-woensdag-ritme. Dat moet iedere topspeler fysiek aankunnen. Zolang je jezelf maar in acht neemt. Als je lichte irritatie in je benen voelt, moet je dat aangeven, want juist in die situatie is de kans op blessures groot. Zolang je dat niet hebt, moet je alles proberen te spelen. Ook de oefeninterlands met Oranje. Zo vaak zie je elkaar niet in interlandverband, dus als de gelegenheid er is, moet je daar gebruik van maken. Want ook met het Nederlands elftal wil ik grote prijzen pakken. Dat kan alleen met een goed ingespeeld team." Nevenactiviteiten Het speelschema mag dan straf van karakter zijn, voor lucratieve AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 27