de gelegenheid om een pass te geven. En ik kan vaker voor het doel van de tegenstander opduiken. Daarom maakt het me nu niet meer uit op welke plek ik in het centrum sta. Al verwacht ik in de toekomst, als hij stopt, toch de positie van Danny over te nemen." Marc Overmars is de afhankelijkheid inmiddels ver voorbij. De Boer, dollend: "Ja, die dopt zijn eigen boontjes nu wel. Misschien juist wel omdat hij veel meer zelf moet doen zonder mij. Dat heeft hij aardig opgepakt. Marc mag me wel dankbaar zijn, dat ik hem in de steek heb gelaten." De centralere rol van Frank de Boer loopt parallel met de ontwikkeling van zijn persoonlijkheid. In de hiërarchie, zoals die in elke groep mensen en zeker bij voetballers bestaat, is hij langzaam maar zeker opgeklommen tot de hoogste trede in de pikorde. Die van de leidinggevenden. Louis van Gaal zei afgelopen zomer al dat de inbreng van de gebroeders De Boer aan gewicht zou winnen dit seizoen. Frank: "Niet dat we ons van het ene op het andere moment opwerpen als leiders of zo, die dingen groeien. Ronald en ik zijn pas vijfentwintig, maar hebben natuurlijk al het nodige meegemaakt, zeker als je kijkt naar de leeftijd van de meeste andere jongens. Danny Blind is natuurlijk al jaren in die positie, dat doet hij perfect. En je merkt dat naarmate je meer ervaring krijgt, je sneller je mond open doet bij besprekingen, in het veld en in de kleedkamer. Maar je moet het niet overdrijven, hoor. Het goeie aan het huidige Ajax is, dat we elkaar allemaal opnaaien. Dan springt de vonk ook naar iedereen over. Dat is een grote kracht van onze trainer, die heeft dat erin gebracht. Daar is hij natuurlijk ook voor, voetbaltechnisch hoeft hij hier niemand meer wat te leren. Tactisch en mentaal, het denken in teamverband, spelpatronen, positiespel, daar ligt bij ons de nadruk. En aan de resultaten en het vertoonde spel te zien doen we het aardig, zo met z'n allen, toch?" Jonkies Even bestond, na de zomerse transferperiode, de angst dat de basis te smal zou zijn voor alweer een loodzwaar seizoen. Rijkaard gestopt, Seedorf, Oulida, Van Vossen en Van den Brom wilden hun geluk elders beproeven. Santos kwam, Scholten kwam en er waren wat verversingen van Voorland. Ook De Boer kende twijfels. "Het is natuurlijk niets niks wat er na het vorige seizoen vertrokken is hier. Bij vier, vijf zware blessures moeten

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 25