De zuigende' werking van het buitenland verliest in Amsterdam steeds meer aan kracht. Natuurlijk, spelers zullen ook bij Ajax blijven komen en gaan. Maar de vanzelfsprekendheid waarmee basis- Ajacieden zich soms naar middelmatige mediterrane clubs lieten lokken, is voltooid verleden tijd. Ajax bloeit, Ajax heerst, Ajax zet de toon. En aan de horizon verrijst een voetbaltheater, dat wekelijks zal uitpuilen. De nesteldrang neemt voelbaar toe. Voorjaar '95, op de avond dat Ajax over Bayern München heen denderde en de finale van de Champions League bereikte, verwoordde Jari Litmanen dat gevoel. Hardop vroeg de Fin zich af welke redenen er zouden kunnen zijn om Ajax op korte termijn te verlaten. Hij kon er geen bedenken. Iedereen is natuurlijk vrij in zijn keuzes, haastte Litmanen zich daaraan toe te voegen. Maar hij zei benieuwd te zijn waartoe dit jonge, nu al zo succesvolle elftal over een jaar of drie toe in staat zou zijn. En sprak de hoop uit dat zijn medespelers daar net zo over zouden denken. Het was in die periode dat bij Frank de Boer hetzelfde gevoel ontlook. Broer Ronald had al eerder aangegeven de status van 'mister Ajax' zeer aantrekkelijk te vinden. Frank neigde altijd wat meer dan zijn tweelingbroer naar het buitenland. En was klaar om toe te happen, toen Tonny Bruins Slot tot tweemaal toe naar Monnickendam belde om hem te polsen voor een transfer naar Barcelona. Bruins Slot, rechterhand van Johan Cruijff aldaar, de man ook die de broertjes De Boer ruim elf jaar geleden van De Zouaven naar Voorland overhevelde. Ajax pookte de vraagprijs voor De Boer stevig op, veel te stevig naar de zin van de Catalaanse penningmeester. En trouwens, had Louis van Gaal ook niet gezegd dat een overgang van Frank de Boer naar welke club dan ook onbespreekbaar was? Dat de linksbenige verdediger een van de peilers van het toekomstige Ajax zou worden, dat hij een vertrek uit De Meer dus rustig uit zijn hoofd kon zetten? Jammer voor Bruins Slot, helaas voor Cruijff, zonde voor Barcelona. En op dat moment ook spijtig voor Frank de Boer. Gehecht aan gezinsleven Achteraf bezien vindt hij het beter zo. Daar is de geslaagde prijzenjacht van Ajax debet aan. En er is meer. De Boer, terugblikkend: "Toen Barcelona zich meldde, hadden mijn vrouw en ik ons dochtertje nog niet. Ik was altijd al erg gehecht aan m'n gezinsleven en met haar geboorte is dat nog sterker geworden. Dat is een ingrijpende gebeurtenis geweest. Ik merk ook dat ik het voetbal ietsje meer relativeer, achteraf bedoel ik dan. Tijdens de wedstrijd zal ik altijd hetzelfde blijven, bezeten, per se willen winnen. Elke wedstrijd, elk trainingspartijtje. Maar als ik AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995 21

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 21