hem in zijn hoedanigheid van trainer van Den Haag nog als speler had meegemaakt, naar Ajax gehaald waar hij hem dezelfde leeftijdscategorie toebedeelde. Het is niet de meest eenvoudige groep. In fysieke en mentale zin schieten de jongens in de richting van de volwassenheid. In de BI zijn sommige jongens 16. In de kleedkamer gaat het regelmatig over brommers en meisjes. Maar dat is volgens Otto niet op de momenten dat men zich op het voetbal moet concentreren. "Als het erom gaat, vinden ze voetbal toch het belangrijkst," zegt Otto, die zich terdege bewust is van de andere interesses die zijn jongens ontwikkelen. "Bovendien wordt op die leeftijd ook de school steeds belangrijker en intensiever. Alles met elkaar: de lichamelijke en geestelijke groeispurt maakt dat ik af en toe bewust gas terugheem. Dat gebeurt natuurlijk ook in nauw overleg met de medische staf. We houden het heel scherp in de gaten. Je moet zorgen dat je geen roofbouw pleegt. Het is nu eenmaal een fase die ze door moeten. De een komt er heel erg sterk uit, de ander krijgt te maken met een enorme terugslag. Maar wij kennen de mechanismen en houden er dus rekening mee." Eind november staat de BI drie punten los van Feyenoord. En ook op die leeftijd is dat altijd een prettige gedachte. De A-junioren Voor de jongens die overkomen van de BI naar de A2 is het altijd even schrikken. Opeens staat Dirk de Groot als trainer voor de groep. En dat is bepaald geen kattepis. Als er nog jongens zijn die het idee hebben dat ze het voetbal hebben uitgevonden, komen ze al snel in contact met de werkelijkheid: Dirk de Groot heeft het uitgevonden. De Groot loopt ook al een tijdje mee. Hij kent het klappen van de zweep. "Ieder jaar is belangrijk in hun ontwikkeling," zegt de strenge trainer. "Maar hoe dichter ze bij het einde van de opleiding komen, hoe serieuzer ze met het voetbal bezig moeten zijn. Vroeger hoefde een talent er pas op zijn twintigste of eenentwintigste te zijn. Tegenwoordig heb je de boot al gemist als je er op je negentiende nog niet bijhoort. Dat moeten die jongens zich realiseren. Aan dat besef help ik een handje mee. Soms wordt die helpende hand niet op prijs gesteld, maar het duurt nooit lang voor ze inzien dat het al bijna erop of eronder is." De groep is inmiddels gewend aan de zeer specifieke aanpak van De Groot, die ten onrechte soms wordt bestempeld als 'prestatietrainer'. De Groot: "Ik weet heus wel dat het in de opleiding niet om het winnen gaat, althans niet primair. Maar daarbij moet je ze ook leren te winnen. Dat klinkt gemakkelijker dan het is. Alleen winners redden het. Mooi-weer-voetballers komen van de regen in de drup. Ik houd die jongens voor dat het bij het eerste ook niet meer alleen gaat om lekker, mooi en aantrekkelijk voetbal. Er zijn momenten waarop je voor het resultaat moet gaan. En dan gelden er tijdelijk even andere wetten. Ook die vaardigheid moet bij de jeugd worden aangekweekt. Maar gelukkig is het zo dat we meestal met lekker, mooi en aantrekkelijk voetbal winnen. En dan is iedereen tevreden." In vergelijking met vorig jaar lijkt de A2 misschien aan karakter iets te hebben ingeboet, en aan voetballend vermogen te hebben gewonnen. In de ogen van De Groot is de competitie dit jaar ook iets zwaarder. De Al's van Telstar, Go Ahead en Zwolle vormen de concurrentie voor de titel. Maar vanaf de eerste competitiedag werd de kop gepakt. Van de eerste elf wedstrijden werden er twee gelijk gespeeld en werd er één verloren. Het doelsaldo van veertig voor en twaalf tegen mag er wezen, zelfs in de ogen van De Groot. "Ik ben niet ontevreden," zegt hij. "Als trainer mag je namelijk nooit tevreden zijn; anders was ik het misschien wel. Je moet die jongens afwisselend oppakken, aaien en weer de kelder inzetten." "Ik vind het knap," geeft de trainer zijn jongens toch een compliment, "dat ze tegen fysiek sterkere tegenstanders zo goed overeind blijven. Zeker voor de achterhoede is het soms moeilijk. Bij Telstar, maar ook bij Go Ahead, liep een spits waar je u tegen zei. En dan lossen ze het toch prima op." Het vlaggeschip van de jeugd, de Al, leek opnieuw een uitermate gemakkelijk seizoen tegemoet te kunnen zien. Wat er voor aanvang van het seizoen op de toernooien van de concurrentie werd gezien, was niet echt opwekkend. Maar toch liep het even anders met de ploeg van trainer Herman Borman. Het begon al uiterst moeizaam met een krappe 1-0 overwinning op PSV. Daarna werd thuis met 4-0 van Vitesse gewonnen. Den Haag, de volgende tegenstander, verraste door Ajax op 1-1 te kunnen houden. En uit tegen Feyenoord werd het nog erger. Het werd 3-0 voor de Rotterdammers, die daarmee AZ stevig in het zadel hielpen aan de kop van de ranglijst. De Alkmaarders draaien goed in de eerste divisie, en naar hun jeugd te oordelen gaat de voormalige landskampioen weer een betere tijd tegemoet. In de A-competitie leed de club geen puntverlies, tot Ajax zich als tegenstander meldde. Op de bijvelden van het Olympisch Stadion werd het 4-0 voor Ajax, dat zichzelf daarmee weer terugbracht in de race om de titel. Uit tegen Heerenveen werd het 3-1 voor Ajax. Twente werd met 5-1 terug naar Enschede gestuurd; thuis tegen Sparta werd het 2-1 voor Ajax en van Volendam werd na een 2-0 achterstand met 4-2 gewonnen. Utrecht thuis was een van de betere wedstrijden. Het werd 7-0 in het nadeel van de jongens uit het Sticht. En dus zijn de kansen op het kampioenschap weer volledig in eigen hand. In vergelijking met vorige jaren is opvallend dat deze Al vooral achterin sterk is, waar voorgaande teams meer opvielen door briljante voorhoedespelers. Die lijken er nu niet te zijn. Wim Mijssen was vorig jaar topscorer van de eerste divisie. Hij maakte ze aan de lopende band. Inmiddels is hij erachter dat het gemak tot het verleden behoort. Hij wordt veel scherper en harder aangepakt dan vorige jaren. De lopende band stokt als in 'Modern Times' van Charlie Chaplin. Desondanks heeft Borman er alle vertrouwen in dat ook de voorhoede verderop in dit seizoen lekker gaat draaien. Borman: "Als ze maar eenmaal een beetje gewend zijn aan de grotere tegenstand, vinden ze vanzelf hun weg wel weer naar het doel. En dan wordt het allemaal gewoon weer een vrolijke boel." AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 121