Daar heerste een sfeer van grote agressiviteit onder het publiek, waar de supporters van Ferencvaros kennelijk om bekend staan. Zo meldde Peter Gocze, onze Hongaarse 'correspondent' en een groot Ajax-fan, dat hij bij het stadion aangekomen rechtsomkeert maakte vanwege de angstaanjagende taferelen die zich daar afspeelden, en besloot, hoewel hij een kaartje had, om de wedstrijd via de televisie te volgen. Het was dus bepaald niet gek dat Ajax besloot voor de thuiswedstrijd in Amsterdam geen Hongaarse supporters toe te laten. Zoals Ajax ook voor de eigen aanhang bezig is de grootste vandalen de toegang tot het stadion te ontzeggen. Onbegrijpelijk dat er nog steeds clubs zijn die dit alles van ondergeschikt belang vinden en zelfs geen belangstelling tonen als hier serieus over gesproken wordt. In ieder geval neemt Ajax weer eens het voortouw met de hoop dat anderen zullen volgen. De wedstrijd in Budapest kenmerkte zich weer door het missen van veel kansen. "Voor de rust heb ik het elftal in de problemen gebracht," zei Jari Litmanen na afloop, "en dat heb ik in de tweede helft geprobeerd recht te zetten." Gezien zijn drie doelpunten mogen zijn pogingen als geslaagd worden beschouwd. Patrick Kluivert en Frank de Boer brachten Ferencvaros tot verdere wanhoop en Ajax aan kop van poule D in de Champions Feague. Dat het bij Ajax niet alleen maar feest is, mag blijken uit de stand van zaken bij de amateurs van de zaterdag 1Uitkomend op het hoogste niveau in de zaterdagafdeling kent de ploeg veel problemen bij het verzamelen van de nodige punten en verkeert het eerste zaterdagelftal vanaf het begin van dit seizoen in de onderste regionen van de eerste klasse B. Natuurlijk is trainer Spitz Kohn - gelukkig weer helemaal hersteld van ernstige rugklachten - niet tevreden, maar optimistisch over het verdere verloop van de competitie betoont hij zich wel. "Voetballend gaat het, gezien de veelheid aan kansen, meestal nog wel, maar fysiek komen we nog wel eens wat te kort," luidt het bekende verhaal. Toch zal de ploeg niet degraderen, menen de kenners, en daar hopen we dan maar op. Op de eerste dag van oktober stond voor Ajax de lange reis naar Heerenveen op de kalender. Altijd een bijzondere wedstrijd tussen twee clubs met een ongelooflijke historie, in die prachtige ambiance met het Friese volkslied. Op het veld was Ajax dit keer heer en meester, getuige de 4-0 winst (Davids, Fitmanen, Kluivert en een eigen doelpunt), waardoor het doelsaldo van Ajax na zeven gewonnen wedstrijden op rij op 27-0 kwam. Dat draagt weer behoorlijk bij aan de totaalstatistiek sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954. Vanaf dat jaar tot en met het afgelopen seizoen speelde Ajax 1370 wedstrijden met het doelsaldo 3513-1454. Uiteraard zijn er binnen de club flink wat mensen die veel van deze wedstrijden hebben meegemaakt. Een van hen is Bobby Haarms: eerst als voetballer, daarna gedurende vijfentwintig jaar als assistent trainer. Volgend jaar is hij vijftig jaar lid van de club. Het boegbeeld van Ajax, de man die spelers terugbrengt na een blessure, een echte Ajacied, over wie nu een boekwerkje verschenen is. Want als Bobby eenmaal gaat vertellen... Positieve weerslag Door het drukke programma in de laatste drie maanden van het jaar stapelden de wedstrijden zich op waardoor de woensdag een vaste speelavond werd. Vitesse was op 4 oktober te gast in Amsterdam, minimaal om te proberen Ajax de eerste tegengoal te bezorgen. Dat leek er het eerste kwartier nog in te zitten ook, maar toen Patrick Kluivert de score eenmaal had geopend, was het gauw gedaan met de aspiraties van de Arnhemmers. Edgar Davids en Ronald de Boer verhoogden vervolgens de stand tot 3-0. Omdat scheidsrechter Wegereef een loepzuivere goal maar weer eens afkeurde (zo ook bij NEC - Ajax) bleef het daarbij. Fouis van Gaal wond zich na de wedstrijd terecht op over de leiding van de wedstrijd en over de scheidsrechters en grensrechters in het betaalde voetbal in het algemeen. "Ajax kan geen pressing meer spelen, alles wordt afgefloten en het aantal ten onrechte afgekeurde doelpunten is legio." AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995 11

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 11