jaar is nu de C2. In het begin ging ik zo vaak ik kon naar ze kijken als ze moesten spelen. Maar ik merk dat dat bij mij nu ook minder wordt. Je kunt bij Ajax niet anders dan steeds opnieuw het vertrouwde los te laten en over te geven. Dat is ook alleen maar goed. Een nieuwe trainer kijkt weer onbevangen aan tegen de nieuwe spelers, ziet andere dingen en ontwikkelt ze net weer op andere fronten. Waarbij ik moet aantekenen dat ik een compliment moet maken naar Patrick Ladru. Als je toch ziet wat die gasten nu al allemaal kunnen, dat is ongelofelijk. In technisch opzicht hebben ze zich onvoorstelbaar snel ontwikkeld. Maar ook in discipline zijn ze heel erg ver." Volgens Olde Riekerink moeten mensen niet de fout maken discipline te verwarren met het drillen der rekruten. "Er wordt wel eens gesproken over 'een regime' dat bij Ajax zou heersen. Dat is onzin. Wij willen dat de jongens bepaalde regels naleven. Maar dat zijn heel normale huisregels. Schoenen moeten gepoetst, de boel moet netjes worden achtergelaten, de kleding moet goed zitten, dat soort dingen. Dat zijn geen beperkingen, dat is een huisstijl. En jongens voelen zich absoluut niet in hun vrijheid beknot als je ze aangeeft hoe ze zich moeten gedragen." De D2 is een rustige groep. Wat de leiding betreft zouden de spelers iets meer reuring mogen brengen in en buiten het veld. Maar er zijn al verbeteringen waar te nemen. Olde Riekerink: "Met enige regelmaat horen we van buiten de kleedkamer het Wilhelmus gezongen worden. Kennelijk is er bij onze groep een voorzanger. En tegenwoordig leren ze het volkslied weer op school. Het klinkt wel geinig." Handig, voor de spelers die later, als ze groot zijn, international worden. Wat de prestaties betreft gaat het de D2 naar den vleze. De D2 gaat dit jaar opnieuw voor de drie prijzen: de competitie, de beker en het Van Wagtendonk-toernooi. Volgens Olde Riekerink zit het er dik in dat de triple dit jaar wordt binnengehaald. Vorig jaar moest de ploeg de Van Wagtendonk-beker aan Abcoude laten, maar dat gaat dit jaar waarschijnlijk anders. De D2 heeft kwaliteiten zat. Desondanks moet de concurrentie zeker serieus genomen worden. Olde Riekerink stelt tevreden vast dat alle tegenstanders tot nu toe trachten te voetballen in plaats van te houthakken, zoals in latere generaties steeds gewoner lijkt te worden. Door de positieve instelling krijgen de Ajacieden in ieder geval de mogelijkheid tot verfijning. En dat vindt Olde Riekerink te prijzen. Zoals iedere tegenstander van het eerste die met open vizier met grote cijfers de pottebak in gaat, de hemel in wordt geprezen om de spelopvatting. Bij de Dl zijn vier nieuwe spelers gekomen. De vier afvallers hebben nog wel af en toe contact met hun voormalige ploeggenoten, maar zijn steeds meer hun weegs gegaan. De wetten van de topopleiding zijn hard, maar alle betrokkenen kennen ze. Zelfs op jonge leeftijd. Vaak is ook binnen de groep precies bekend wie de zwakke schakels zijn, en wie de sterke. Laat twee spelers een partij kiezen en de mindere goden zullen als laatste overblijven. Trainer Olde Riekerink wil niet bevestigen dat de kiezers het altijd bij het rechte eind hebben, maar dat ze er kijk op hebben wil hij wel toegeven. "Je staat versteld wat deze jongens allemaal van het voetbal snappen," zegt de voormalige AFC'er. "Over het algemeen weten ze precies wat ze goed doen en wat verkeerd. En van hun ploeggenoten weten ze het ook. Maar daarbij zien wij toch net even meer. Als een speler iets minder opvalt, maar wel heel sterk controlerend kan spelen, is zijn klasse alleen voor ons zichtbaar. Het kan dus gebeuren dat de laatst gekozenen later toch uitgroeien tot een vedette." De D1 speelt meestal heel erg goed. De selectie is zeer hecht. Volgens Olde Riekerink hebben de jongens veel lol samen. In de kleedkamer wordt veel gelachen. Nu is er ook alle reden tot jolijt, want in de competitie werd alleen van AFC Cl verloren, en, hoewel pijnlijk voor de trainer met zijn AFC-achtergrond, een schande is dat bepaald niet. Het hoogtepunt van het eerste deel van het seizoen was ongetwijfeld de voorwedstrijd in het Olympisch Stadion tegen de Dl van AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995 117

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 117