vaak aangesproken met 'meneer Ladru'. Beleefdheid en voorkomendheid zijn mooie eigenschappen, maar ze moeten het niet overdrijven. Het mag allemaal best wat brutaler." Ladru en Edwin Kortlevers, de leider, proberen de provinciaalse terughoudendheid te onderdrukken. In de kleedkamer wordt een schouderduw aanschouwelijk gemaakt met een flinke zet van Kortlevers tegen de schouder van Ladru waarna de laatste, tot hilariteit onder de jong-junioren, met een doffe klap tegen de deur komt. Eén speler komt bij de Koninklijke HFC vandaan. Hem echt plat leren praten kan Ladru natuurlijk niet, maar hij wordt wel zo ver begeleid dat hij zich gedraagt volgens de etiquette van de voetbalcultuur. En daar is netheid een mindere deugd dan elders. Er valt ook dit jaar veel te genieten langs de lijn. Ladru: "Steeds meer mensen ontdekken de E2. Ik sta er soms van te kijken hoeveel publiek er om tien uur op een koude zaterdagochtend komt kijken. Er staat zo tachtig man. Vaders, moeders, opa's, oma's, maar ook steeds meer gewone voetballiefhebbers." Het publiek wordt zelden teleurgesteld. Behalve doldrieste avonturen met de kleine lichte bal, is de jeugdige onschuld een grote bron van vermaak. Zo krijgt rechtsback Mitchel Burgzorg - drie turven hoog - veel bijval als hij de rechtshalf en de rechtsbuiten coacht in exact dezelfde bewoordingen als zijn trainer hanteert: "Doordraaien! Kaats!" Maar de absolute held van de E2 is ongetwijfeld Karim Nemoura, de spits. De Hindoestaanse goaltjesdief heeft geniale momenten. Zo stapte hij een keer onverschrokken het derde veld in zonder voetbalbroek. Na het uittrekken van zijn trainingsbroek was daar alleen een heel klein onderbroekje. Het was een actie die het publiek hooglijk waardeerde. Net als de schijnbeweging mét short. Karim is nogal klein. Zijn postuur stelde hem in staat op onnavolgbare wijze twee benen in een broekspijp te krijgen. Het hinderde hem nauwelijks in zijn bewegingsvrijheid, maar toen hij erachter kwam herstelde hij toch zijn kostuum. Licht gegeneerd, dat wel. De El is nog wat onregelmatig in de genialiteit. Soms loopt het spel als een trein; soms als een fiets met een lelijke slag in het wiel. In vergelijking met de El van vorig jaar is het nu op het eerste gezicht een klein tikkie minder. Maar, de kenners - trainer Ladru en leider Henk van Teunenbroek - zien het helemaal zitten in deze verzameling Ajacieden. Van Teunenbroek heeft het moeilijk in het selecte gezelschap van Voorland-trainers en -leiders. Ieder puntverlies wordt hem met satanisch genoegen ingewreven. Het is waarschijnlijk gewoon de kift, want alle ingewijden weten dat het voetbaldier Van Teunenbroek enig is in zijn soort. De nestor onder de leiders loopt al zo lang mee dat het gerucht de ronde doet als zou hij zelfs topscorer Piet van Reenen nog als pupil onder zijn hoede hebben gehad, hetgeen een fysieke onwaarschijnlijkheid lijkt aangezien Van Reenen de laatste van zijn 237 wedstrijden in het eerste reeds in 1942 speelde. Feit is dat Van Teunenbroek alle groten van de laatste decennia aan zich voorbij heeft zien trekken en dat op grond daarvan zijn geoefende oog de werkelijke klasse van mijlenver kan waarnemen. En de El van het seizoen 1995-1996 heeft die klasse, zo houdt hij bij hoog en bij laag vol. En dat er in het eerste deel van deze competitie tweemaal werd verloren en even zovele keren werd gelijkgespeeld doet niets aan het optimisme af. In fysiek opzicht is het verschil met de tegenstanders groter dan vorig jaar. En dat maakt het lastig. Want waar in de E2 nog in tachtig procent van de gevallen een speler kan worden gepasseerd, is dat nu nog maar vijftig procent. De langere benen van de tegenstanders genereren nu eenmaal te veel snelheid. Daar komt bij dat de spelers die geacht werden het team te dragen, zelf een kleine terugslag doormaken. Dat leidt soms tot onderlinge scheldpartijen in de kleedkamer. De balverliefdheid van de één is een doorn in het oog van de ander. "Je bent gierig," luidt dan de kritiek. Maar verder is de sfeer goed. En als de hooggespannen verwachtingen van de begeleiding uitkomen, zal het in de toekomst een nog veel vrolijker boel worden in de kleedkamer van de El. De D-junioren Er zitten dit jaar minder zwakke punten in de D2 dan vorig jaar. In de breedte is het beter geworden, luidt het dan in het jargon. Zo langzamerhand begint de groep aan de nieuwe omstandigheden te wennen. Voor de drie spelers die nieuw bij de groep zijn is alles nieuw, maar ook de overgekomen E'tjes kwamen in een andere wereld. Voor het eerst maakten zij een trainerswissel mee. Op hun leeftijd is dat bijna net zo ingrijpend als dat hun moeder opeens een nieuwe man heeft gekozen, tegen wie ze 'oom Henk' moeten zeggen en die aan tafel op de plek van hun echte vader is gaan zitten. Ze waren net gewend aan trainer Ladru, die als een vader over ze waakte en voor hen door het vuur ging. En nu is daar plotseling trainer Olde Riekerink, die het toch op zijn geheel eigen wijze doet. "In het begin merk je dan dat ze heel erg de kat uit de boom kijken," zegt Olde Riekerink. "Maar gelukkig trekt dat heel snel bij. In principe maak ik zelf iets soortgelijks mee. Mijn Dl groep van vorig AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995 115

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 115