De jongens1 Jeugd door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Het is het laatste jaar op Voorland. Alles gaat weg. De kantine, de kleedkamers, de velden; alles. De opleiding gaat verhuizen. Nog één jaar moet men naar de velden op Voorland komen als men wil genieten van de helden van de toekomst. Want ook dit jaar hebben de werkstukken van de Ajax-school weer onvoorstelbaar veel moois in zich. De E-junioren Er is zeer intensief gescout om weer een goede E2 te kunnen formeren. Het resultaat is een zeer evenwichtige selectie, met een fijne balans tussen aanvallers en verdedigers, links- en rechtsbenigen, as- en flankspelers. Bovendien is er bij de scouting meer dan anders rekening gehouden met de S van TIPS: snelheid. Voorheen vielen veel jonge Ajacieden na verloop van tijd buiten de boot omdat ze te langzaam waren om de echte top te kunnen halen. "In het verleden werd er natuurlijk ook al zorgvuldig gescout," zegt trainer Patrick Ladru, "maar zoals alles wordt ook dat onderdeel van de Ajax-opleiding steeds verder geperfectioneerd. Het is bij zulke jonge voetballers heel erg moeilijk te beoordelen waartoe ze later in staat zullen zijn. Je valt gauw in de verleiding om allemaal tovenaartjes te scouten, die lekker een mannetje kunnen passeren, die een mooie schaar in huis hebben of heerlijk kunnen kappen en draaien. Maar het gevolg is dan wel dat je te weinig verschillende kwaliteiten in de selectie krijgt. Wat dat betreft is de E2 als team dit seizoen ook ijzersterk. Het klopt aan alle kanten." In het begin van het seizoen waren de resultaten er dan ook naar. Ajax voert de ranglijst trots aan. Alle wedstrijden op één na werden gewonnen. Alleen van DCG werd verloren. In de uitwedstrijd werd het 2-0 voor de Ookmeerders. De reden voor dat verlies was de te zware bal. De E2'ers zijn jonger dan hun tegenstanders. In de thuiswedstrijden wordt rekening gehouden met de kracht in de korte beentjes. De bal is dan kleiner en lichter. Maar in de uitwedstrijden wordt er doorgaans met een andere bal gespeeld. Ladru: "Vaak verliezen ze dan het geduld om door te combineren tot ze vlak bij het doel van de tegenstander zijn. En dan proberen ze passes te geven, of schoten te lossen, die ze met zo'n zware bal onmogelijk kunnen halen." Er is alle reden tot tevredenheid. De nieuwe Ajacieden pikken de Ajax-normen heel snel op en lijken zich binnen de kortste keren thuis te voelen op Voorland. En dat terwijl er maar drie Amsterdammers in de ploeg zitten. Ladru:"Daardoor ontbreekt de Amsterdamse mentaliteit. Ik word iets te 114 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 114