Veerkracht Aan de zijlijn door Klaas Vos Veerkracht: Van Dale geeft vier betekenissen. De eerste is een natuurkundige: "algemene eigenschap der lichamen om de vorige stand weer in te nemen, nadat de delen ten opzichte van elkaar gedrukt, gerekt, gedraaid, gewrongen zijn geweest". Ofschoon niet natuurlijk, is Ajax toch een soort lichaam, bijeengehouden door een nergens anders aan te treffen chemie, struktuur en bindweefsel. In de week voor het grote treffen tegen Real Madrid werd dit lichaam gebeukt. Er werd gedrukt, gerekt, gedraaid, gewrongen enz. Vooral het vlaggeschip, het hart van het lichaam, kreeg het zwaar te verduren en liep averij op door lot en noodlot. Niets minder dan de dood, als schuld en fatum, teisterde de succesformatie van Louis van Gaal. De schorsing van Blind en Scholten kwam al zeer ongelegen, maar de tragische gebeurtenissen rond Patrick en Finidi maakten de strijd tegen de Spaanse koninklijke pas echt immens zwaar. Om dan toch -om met Van Dale te spreken de vorige stand (namelijk die van winnaar) in te nemen, dat is nu veerkracht. In veel kranten las ik dat Real Madrid als morele winnaar van het veld stapte. En het leek wel alsof die kranten dat zelf ook vonden. Naar mijn mening is dat een misverstand. Ajax was niet alleen feitelijk de winnaar, maar juist ook moreel. Omdat het veerkracht toonde, daar waar dat nauwelijks mogelijk leek. Als je niet door hebt hoe hard die klappen aankwamen, dan begrijp je ook niet waarom bepaalde spelers niet draaiden en anderen juist tot grote hoogten stegen. Ajax toonde veerkracht. Waar sommigen de klappen in hun benen voelden (bijvoorbeeld Davids en Reuser), stegen anderen meer dan boven zich zelf uit, niet ter wille van zichzelf, maar voor het team, voor de hele Ajax-familie. Het fenomenale keepen en de absolute uitstraling van Van der Sar, de tot grote hoogten rijzende Reiziger, de power van Overmars, het hartverwarmende, niet door angst gestoorde spel van Wooter, de effektiviteit van de eenvoud van Finidi (over veerkracht gesproken), het onbaatzuchtige gezwoeg van Litmanen: ik kreeg er tranen van in mijn ogen, juist gezien tegen de achtergrond van die wedstrijd, luist deze wedstrijd liet zien hoe ver Ajax is. Er is veel gegniffeld over Louis van Gaal's gebruik van het begrip "teambuilding". Juist deze wedstrijd liet zien dat het zelfs verder gaat. Ajax is een lichaam, bijeengehouden door een sterk bindweefsel, een hechte struktuur van vriendschap en door een chemie, die bijkans op alchemie lijkt. Ondertussen wens ik Patrick en Finidi veel sterkte bij de verwerking van schuld en noodlot dat hen getroffen heeft.

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 73