Abe! Reportage door Evert Vermeer 13-17 september, Abe Lenstra Stadion, Heerenveen. Tekst: Bouke Oldenhof; Regie: ios Thie; Producent: Hans Wassmer. Zondagmiddag, half drie in het Friesche Flaagje. De scheidsrechter keurt het veld, vergezeld van een zich van het gewicht zijner functie bewust bestuurslid. Supporters druppelen binnen en zetten de plaatsen rond het met strobalen afgezette terrein; dames met een rol in het haar en een getailleerde mantel, een strontvervelend kliertje in korte broek dat door zijn vader tot de orde moet worden geroepen, en wat fotografen die zich met hun klapcamera opstellen achter de van vierkante, houten palen voorziene doelen. Het is 7 mei 1950, en Heerenveen speelt in de competitie voor het kampioenschap van Nederland tegen Ajax, de club die alles symboliseert waarvan de Friezen willen winnen: de aansprekende naam, de kampioen van het westen, maar vooral: de hooghartigheid van de hoofdstedelingen, die, zo vindt men in Heerenveen, alles voorbij Diemen beschouwen als boeren, bij wie voor de wedstrijd nog even snel geïnformeerd wordt of de koeien al van het land zijn. Het is die automatische zelfverzekerdheid waar men in Friesland van baalt. Jammer genoeg is er tot dan toe tegen Ajax meestal verloren, maar iedere wedstrijd is een nieuwe kans. En ook vandaag begint het weer op 0-0 op het prachtige houten scorebord, waarop de namen van alle tweeëntwintig spelers vermeld staan: bij Ajax Van der Hart, Michels, Drager, en bij Heerenveen Jonkman, Brandsma, Hofma en vooral de linksbinnen, de grillige tovenaar, de 29- jarige koning van Friesland: Abe Lenstra. Abe Lenstra is een van die zeldzame spelers wiens voornaam al genoeg is om een glimlach op de gezichten van voetballiefhebbers te toveren: Faas, Johan, Pietje, Coentje, het is een select rijtje dat na de actieve carrière naar een ander niveau is verhuisd, een zekere onsterfelijkheid tegemoet. De acties worden steeds mooier in de herinnering naarmate ze langer geleden plaatsvonden, vooral wanneer er geen beelden van bestaan en slechts de herinnering en wat oude kranteknipsels ze nog vasthouden. Abe Lenstra is misschien wel de meest ongrijpbare legende in het Nederlandse voetbal: zijn genialiteit, zijn onberekenbaarheid, zijn onwankelbare bokkigheid; zelfs wie de meester nimmer met eigen ogen aan het werk zag, associeert de naam 'Abe' met voetbal, en pikt zijn beroemde kuif er op oude foto's zonder problemen uit. Abe Lenstra, kortom, is van het materiaal waar romanfiguren van geboetseerd worden, hoofdfiguren in theaterstukken. En dat laatste is precies wat dezer dagen in Heerenveen heeft plaatsgegrepen: Abe als centrale Figuur in een theaterproduktie over zijn leven. Een theaterproduktie op de enige plek waar Abe thuishoort: in het stadion dat zijn naam draagt, en weliswaar niet precies meer ligt op de plek waar hij triomfen vierde, maar dichtbij genoeg om de illusie weer gestalte te geven, tien jaar na zijn dood. De produktie, die van 13 tot 17 september in het Abe Lenstra-stadion is opgevoerd en waar u dus nu te laat voor bent, heeft bovendien een vorm die Abe recht doet: die van een voetbalwedstrijd, doorspekt met scènes uit zijn privé- en voetballeven. En die wedstrijd is niet zomaar een wedstrijd, maar dè wedstrijd: Heerenveen- Ajax, waarin de Amsterdammers recht op de overwinning leken af te stevenen, maar zich een 5-1 voorsprong in het laatste half uur zagen ontnomen door een ontketende Abe en zijn ploeg, en tenslotte duizelend de kleedkamer opzochten met een 6-5 nederlaag. De elf doelpunten worden nagespeeld, een moeilijke klus bij gebrek aan beeldmateriaal; bovendien lukken niet alle acties net zo makkelijk als toen. Een bezwaar dat echter nauwelijks opvalt, aangezien in dat geval gewoon verder wordt gespeeld tot uit een identieke situatie alsnog wordt gescoord. Onder leiding van Heerenveen-trainer Foppe de Haan is er wekenlang op getraind door spelers van Heerenveen. Van hen hebben Geert Jelle de Vries, Ronny Venema en Melchior Schoenmakers al hun neus in de Eredivisie laten zien, evenals de talentvolle Ronnie Pander, die de eer heeft toebedeeld gekregen gestalte te geven aan Abe Lenstra; in de 'burgerscènes' nemen Jan Sjoerd Veenstra, Hilbert Dijkstra en Romke de Friese legende die onlangs weer tot leven kwam in de theaterproductie in Heerenveen AJAX MAGAZINE OKTOBER 1995 47

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 49