uitstraling, de standing, zonder echt hautain te zijn, de glamour van het goud, het sluit prima bij elkaar aan. Het publiek, de artiesten, het hoort allemaal bij Ajax en Drijfhout. "De mensen bij Ajax willen er goed uitzien. Daar horen ook sieraden bij. Het geeft ook blijk van zelfvertrouwen, van iets moois willen dragen, aandacht besteden aan je uiterlijk, veel mensen doen de hele dag niets anders en daar horen ook sieraden en horloges bij", vindt Richard Walraven. Theo Keuter gaat nog verder: "Ajax is goud. Ajax is niet verguld. Dat is het verschil. Bij een sieraad dat verguld is gaat na een tijdje de laag vanaf, dat slijt en op den duur draag je het niet meer. Ajax is puur goud, dat kun je dragen zo vaak als je wilt, dat verkleurt niet, dat blijft altijd mooi". "Natuurlijk was onze beslissing om met Ajax in zee te gaan rationeel, want dat hoort het te zijn. Maar het is toch schitterend", zegt Walraven enthousiast "datje niet alleen zakelijk een prima deal hebt afgesloten maar dat ook het plezier een belangrijke rol speelt. Eens per jaar mogen de sponsors een wedstrijdje spelen en dan mag je voor een keer het Ajax-tricot aan. Nou, ik kan je verzekeren, de nacht daarvoor slaap ik slecht hoor. Kijk, als het je allemaal niets doet, is het moeilijk creatief te blijven, ook binnen je sponsorschap. Hou je wel van die club en is de liefde wederzijds, wat toch de basis is van iedere vriendschap, dan is het genieten geblazen. Het is heerlijk om op zondag met een klant naar een wedstrijd te gaan en met een lekker gevoel weer huiswaarts te keren. Iedereen kent Ajax, de club heeft een enorme zuigkracht en waarom zouden wij als sponsor daar geen zakelijk succes van maken." "Om je een voorbeeld te geven", gaat hij glimlachend verder. "Wij zijn begonnen met een advertentiecampagne met Dick Schoenaker. Op een gegeven moment ging ik met Dick, een goeie maat van me, naar een wedstrijd in De Meer. We rijden op de Middenweg en plotseling komt er een jongen keihard op z'n racefiets aanrijden, knijpt in z'n remmen, slaat heel vriendelijk op de auto en zegt: "Hé, Dick, hoe laat is het?" Dick kijkt gelijk op z'n horloge en zegt: "het is tien voor zeven," waarop de knaap zegt: "zie je wel dat het helpt, die reclame! Dat is toch schitterend. Daar zie je de waarde van je investering terug". Stadion Het is dus allemaal hausanna en jolijt tussen Drijfhout en Ajax. Of is er hier en daar misschien nog iets te verbeteren? "Natuurlijk is er wel eens wat", antwoordt Theo Keuter. "Daar gaan we dan over praten en dat wordt dan opgelost. En je kunt ook niet over dingen blijven zeuren als het nu eenmaal niet kan. Ik zou bijvoorbeeld wel zes plaatsen op de tribune willen hebben in plaats van twee. Nou, dat kan dus niet want die zijn er gewoon niet. Moeten we nog even op het nieuwe stadion wachten. Want dat wordt natuurlijk wel iets prachtigs. Daar kijken we dagelijks op en naar uit. Het ligt hier letterlijk om de hoek. Het is ook een bekroning voor Ajax want als je het mooiste voetbal ter wereld speelt moet je ook in het mooiste stadion ter wereld spelen". Toch zal de situatie dan anders worden. Mooier, nog professioneler, misschien afstandelijker. Minder knus. "Je moet meegaan met de situatie waarvoor je kiest", zegt Richard Walraven. "Dat heeft Drijfhout ook meegemaakt toen het vanuit de binnenstad van Amsterdam, gezellig en na het werk even een pilsje in de kroeg om de hoek, naar Amsterdam Zuid Oost verhuisde waar geen kroeg te bekennen is. Toen De Meer gebouwd werd kwamen ze van een knollen veldje af en toen zeiden de mensen van het knollenveldje: verdorie, nu zullen we de knollen van het veld missen. En die hebben die evolutie ook doorstaan. Natuurlijk zal er straks een traantje worden weggepinkt maar dat is toch prachtig. Dat bewijst wat voor club Ajax is". "Wij" gevoel Theo Keuter erkent deze visie. "De sfeer maak je met elkaar. Iedereen verhuist in z'n leven wel eens en ja, dan laat je soms wel eens wat achter om er vaak iets heel moois voor terug te krijgen. Waarbij we zullen moeten zorgen dat het clubgevoel blijft. Veranderingen maken mensen vaak angstig, maar achteraf blijkt dat meestal ten onrechte". De gekte rond Ajax. Drijfhout vaart er wel bij maar het moet, zoals elk ander bedrijf, erg hard voor die toegevoegde waarde werken. De verkoop van artikelen aan het publiek staat voorop. Immers, dat is de doelgroep van Drijfhout. En over de belangstelling voor Ajax is niet te klagen. Nog nooit is die zo groot geweest. Iedere wedstrijd is uitverkocht. Natuurlijk komt dat door het voetbal maar volgens de Algemeen Direkteur moeten we niet alles alleen naar Ajax toedraaien. "Je hebt ook te maken met een maatschappij waar de mensen het tegenwoordig toch zwaar hebben, of ze nu wel of niet werken. Mensen met werk hebben het zwaar vanwege bijvoorbeeld problemen bij hun baas of andere oorzaken en mensen zonder werk hebben het moeilijk om een baan te zoeken. Dus zoeken mensen iets om hun emotie kwijt te raken. Ajax geeft die mensen een kans om voor even hun problemen te vergeten, om zich lekker te amuseren in een steeds hectischer en harder wordende maatschappij. Mensen zullen steeds afleiding nodig hebben. En het gevoel ergens bij te horen. In welke vorm dan ook. Je hebt dat "wij" gevoel. Het met elkaar iets willen doen en met elkaar iets beleven waar we plezier aan hebben. Het "wij" gevoel dat je niet alleen bij Ajax maar ook in ons bedrijf en in de maatschappij nodig hebt." "Met z'n allen na de wedstrijd met elkaar, van hoog tot laag, een biertje staan drinken", droomt Richard Walraven, "dat zie je toch nergens, bij niet één club. Dan ervaar ik dat clubgevoel. Dat is heel uniek! Iedereen kent elkaar bij Ajax, iedereen praat met elkaar, gewoon alledaags, niks ingewikkelds. De club geeft veel mensen een hele hoop plezier en dat maakt de club zo groot. Wij zijn heel tevreden!" AJAX MAGAZINE OKTOBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 30