positioneren en vervolgens met je klanten en dealers naar een wedstrijd gaan. Zaken doen is ook eigenlijk, net als voetbal, niets anders dan emoties. Mensen zijn emotionele wezens en alles wat mensen doen heeft met emotie te maken. Ook het nemen van beslissingen." Gekte "Maar je moet ook proberen wat terug te verdienen want alleen de relaties verwennen en een reclamebord neerzetten is wat eenzijdig en niet het feitelijke doel. Wij produceren inmiddels zo'n 50 verschillende Ajax-artikelen zoals oorbellen, hangertjes, horloges en zonnebrillen waarbij we niet alleen wat geld terugzien maar ook voor ons een hele nieuwe markt hebben ontwikkeld want we zaten niet echt in de merchandising van voetbalartikelen. Inmiddels is dat financieel een hele belangrijke activiteit geworden maar dat het zo'n impact zou hebben in zo'n korte tijd was wel verrassend. Dat heeft natuurlijk veel te maken met, zeg maar, de gekte rond Ajax. We hebben ontzettend veel nieuwe klanten gewonnen, alleen maar omdat wij Ajax- artikelen in de verkoop hebben. Van nature ben ik een heel optimistisch mens, om het maar eens zeer eufemistisch uit te drukken, maar die gekte die er binnen onze klantenkring is ontstaan in de run naar Ajax-artikelen van goud of zilver had ik nooit verwacht. Dat is waanzinnig leuk. We hebben ook gelijk van de gelegenheid gebruik gemaakt dichter bij het publiek te komen door vanaf de eerste dag het Philipp Bellini Festival in de rust van de wedstrijd in het stadion te organiseren. Iedereen kent inmiddels de tune, gemaakt door Jan Rietveld, en iedereen kijkt naar z'n plaatsbewijs om te zien of hij of zij een horloge heeft gewonnen. Bovendien stellen wij de winnaar in staat met z'n idool op de foto te gaan. Dat is toch schitterend!" Theater "En dat kan allemaal", vervolgt Theo Keuter, "omdat je bij Ajax te maken hebt met een professionele organisatie. Dat blijkt uit dat soort dingen. Het geeft aan dat beide partijen heel bewust met zo'n sponsorschap omgaan en dat je daar veel dingen mee kan doen. En bij dit alles komt de emotie terug. Bij iedereen. Ik heb nog geen klant gehad die tegen mij zei dat hij zich niet had geamuseerd. Natuurlijk, alles zit nu mee. Er wordt geen wedstrijd verloren, je gaat altijd met een goed gevoel naar Ajax en je hebt een kijkje achter de schermen van een professionele club waarvan men geen idee heeft dat daar zoveel gebeurt. Iedereen weet ook waar hij aan toe is. Louis van Gaal hoef je, vooraf aan de wedstrijd, niet lastig te vallen. Dat weet iedereen en daar is hij heel strikt in. Maar op het moment dat zijn spelers iets voor ons kunnen betekenen zorgt hij er ook voor dat het geregeld wordt en laat hij de mensen duidelijk merken dat het bij Ajax niet alleen gaat om tegen een balletje aan te trappen. Daar zit veel meer achter". Richard Walraven is het daar helemaal mee eens maar denkt ook wel wat verder. "Het is een groot mooi theater, achter de coulissen, op het veld en op de tribunes en het is te eenvoudig om alleen maar te zeggen: voetbal is emotie. Het omvat veel meer. Waar ik wel eens bang voor ben is wat er gebeurt als het wat minder zal gaan met die club. In hoeverre houden sponsors en Ajax dit niveau? Hoe houden we alles bij elkaar? Voorlopig ben ik daar niet bang voor omdat Ajax de flexibiliteit heeft elkaar goed op te vangen. En als er een speler weg gaat staat er altijd weer een nieuwe klaar die het ogenschijnlijk moeiteloos overneemt". Theo Keuter: "Dat zou je ook wel in je eigen onderneming willen hebben. Menig bedrijf in Nederland zal jaloers zijn op de flexibiliteit van het elftal waar men nooit met de handen in het haar zit. Daar heeft Louis van Gaal als dirigent van een prachtig orkest voor gezorgd en dat is heel knap. Ajax heeft voor ons in dat opzicht dan ook een voorbeeldfunctie in het bedrijf. We zijn nu bijvoorbeeld bezig om gecertificeerd te worden voor ISO 9002 en om dat te bereiken heb je ook een team van mensen nodig die het voor elkaar opnemen, ook als het wat minder gaat. Teamspirit is heel belangrijk in een bedrijf, net als in een voetbalteam. Indien je het niet met elkaar doet, dan wordt het heel moeilijk". Goud Voorlopig gaat het echter prima en schijnt de zon volop mede ook omdat Drijfhout en Ajax prima bij elkaar passen. De AJAX MAGAZINE OKTOBER 1995 27

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 29