De historie van H. Drijfhout Zoon's Edelmetaalbedrijven BV, kortweg Drijfhout, gaat terug naar 1827 en het plaatsje Balk in Friesland waar het bedrijf werd opgericht. Om verder te groeien verhuisde de zaak rond de eeuwwisseling naar de binnenstad van Amsterdam, waar het bedrijf in 1927 in Franse handen kwam als onderdeel van de Comptoir Lyon Alemand Louyot groep. Het vestigde zich uiteindelijk na enige omzwervingen in 1988 in Amsterdam Zuid Oost en kijkt het nu dagelijks uit op het nieuwe stadion, de Amsterdam Arena. In de groei naar groter en beter produceert Drijfhout thans ruim 40.000 verschillende artikelen in sieraden en industriële- en medische produkten. Dat doet men met 190 mensen in Nederland, inclusief vestigingen in Denemarken, Zweden, Duitsland en Finland. "Ik weet wel een aardige kop boven het verhaal", zegt Theo Keuter aan het begin van het gesprek. "Voetbal is emotie, sponsorship is business". En zo is het ook, zal later blijken als hij en Richard Walraven "leeglopen" over Ajax en het succes van het sponsorschap van net twee jaar. "In eerste instantie was het helemaal niet de bedoeling om sponsor van Ajax te worden", legt Keuter uit. "Wij zijn ooit begonnen om met Arie van Eyden eens te gaan praten en uit te leggen hoe de club snel geld zou kunnen verdienen indien zij onze artikelen zouden opnemen in hun merchandising circuit". Bekendheid "Het was al zo", gaat Richard van Walraven verder, "dat we al adverteerden in het Ajax Magazine met Philipp Bellini- horloges en het leek ons toen een leuk idee een gelimiteerd aantal van dat soort horloges, speciaal voor Ajax, op de markt te brengen. Dat hebben we toen met van Eyden besproken en tja, zoals het de meester betaamt moet je dingen altijd zien om te draaien als het in je eigen voordeel is. Dus voor wij iets aan Ajax hadden verkocht, had Ajax ons eigenlijk al overgehaald een sponsorcontract aan te gaan met als gevolg dat de naam Philipp Bellini een relatief grote bekendheid geniet. We probeerden tegelijk ook de naam Drijfhout te promoten maar het bleek dat twee dingen tegelijk naar voren halen niet werkte dus werd het al gauw alleen Philipp Bellini. Eerst had het slechts 2% naamsbekendheid maar na een jaar Ajax was dat al gegroeid naar 4% en nu zal dat, naar ik hoop, rond de 8% liggen en daar zijn wij heel tevreden mee". Het beste Waarom Ajax? Voor Richard Walraven is het duidelijk. "Kijk, voetbal is sport nummer 1 in Nederland en als je snel jouw doelgroep en veel mensen wil bereiken zoek je het in de quantiteit. Dan kom je bij Ajax terecht, met iedere thuiswedstrijd veel toeschouwers. Zoek je het meer in de kwaliteit, nou, dan kies je ook voor Ajax omdat zij nu eenmaal het mooiste voetbal ter wereld spelen. Daarom is een andere club nooit bij ons in beeld geweest. Bovendien zijn wij Amsterdammers en houden we allemaal een beetje van Ajax. Je kan het vanuit die optiek dus niet maken om niet voor het beste, voor Ajax, te kiezen". Relatie marketing "We hadden een tweeledig doel", zegt Theo Keuter. "In de eerste plaats wilden we de merknaam Philipp Bellini in de markt positioneren. Daar zochten we een reclame-uiting voor. De tweede doelstelling was relatie-marketing. Omdat wij al adverteerden in dit Magazine waren wij al eens eerder uitgenodigd een wedstrijd te bezoeken en toen zagen we ook dat het uitnodigen van relaties erg interessant was omdat er veel business gedaan werd. Dat leek ook echt iets voor ons. Drijfhout heeft vijf divisies met allemaal verschillende afnemersgroepen en verschillende produkten. De divisiemanagers worden nu in staat gesteld om met hun klanten naar een wedstrijd van Ajax te gaan met als doel een betere relatie met die klant te krijgen. Je praat met iemand onder het genot van een pilsje nu eenmaal makkelijker dan door de telefoon of rond de tafel. Bovendien zijn wij door het sponsorcontract nu ook in de gelegenheid merkartikelen van edelmetaal op de markt te brengen zoals kettinkjes, horloges, broches, klokken, zonnebrillen, noem maar op". Richard Walraven: "Er zijn allerlei manieren om een plaatsje in de markt te veroveren. Je moet je daarin ook proberen te onderscheiden. Het uiten van je eigen gevoelens voor je produkt doen wij met Ajax. Daar gaan wij met onze relaties naar toe. Het is dus niet alleen een stukje reclame wat je kan horen of zien maar je kan er ook naar toe. Dat verschilt dus met bijvoorbeeld een reclamecampagne in de krant. Daar is veel minder binding mee. In ons geval kan je nu ook een horlogemerk AJAX MAGAZINE OKTOBER 1995 25

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 27