manier waarop het uiteindelijk is gegaan, is wel typerend voor mij, ja. Ik heb met niks in mijn leven voorop gelopen, ben een laatbloeier. Neem de vertegenwoordigende elftallen. De meeste spelertjes bij Ajax doorlopen ze allemaal, terwijl ik pas bij het Nederlands elftal onder achttien jaar voor het eerst werd geselecteerd. En pas twee jaar na mijn debuut bij Ajax stond ik voor het eerst in de basis van Jong Oranje, afgelopen maand tegen Wit-Rusland. Ook mijn pubertijd zette laat in, zelfs nu nog moet ik af en toe van mijn moeder horen dat ik nog steeds een puber ben, ha ha. Heeft ze wel een beetje gelijk in. Ik benader het voetbal heel serieus nu, maar het kinderachige jochie dat in me zit zal altijd op een of andere manier blijven bestaan, denk ik. Al heeft het niet meer de overhand, zoals vroeger." "In de jeugd bij Ajax had ik ook wel 's aanvaringen met trainers, omdat ik vaak de eerste was die mijn mond opentrok als iets me niet beviel. Of dan liep ik te dollen en te etteren, moest ik gecorrigeerd worden ten overstaan van de hele groep. Dat waren nooit langlopende ruzies of zo, integendeel, ik had het idee dat de trainers het diep in hun hart wel tof vonden wat ik uitvrat. En als je aardig kan voetballen heb je ook wat meer krediet. Ik zat niet in een superlichting, uiteindelijk ben ik de enige die de A-selectie heeft gehaald. Alle jongens van mijn leeftijd waar ik mee speelde, voetballen nu bij amateurclubs. De lichting vlak na mij was alweer een stuk beter, daar zaten Patrick Kluivert en Clarence Seedorf ook in. Die werden toen al beschouwd als de grote talenten, iedereen had het over die twee. Soms stoorde ik me wel eens aan het feit, dat zij alle aandacht kregen. Gelukkig schatten de trainers me wel op de juiste waarde, dat was belangrijk voor me. Ik ben nooit een spectaculaire voetballer geweest, die effetjes vier, vijf man op rij passeert. Ik moest en moet het meer hebben van m'n inzicht, m'n oog voor de ruimte en de diepte. Soms oogt het ook allemaal een beetje sukkelig, al zeg ik het zelf, omdat ik geen explosieve snelheid heb." AJAX MAGAZINE OKTOBER 1995 De waggel En dat, terwijl Reuser in jongere jaren zijn tactisch inzicht paarde aan een Overmarsiaanse snelheid. Linksbuiten was- ie ook, totdat een serie groeistuipen zijn sprintsnelheid aanvrat. "Sindsdien heb ik dat rare loopje ook. Niet dat ik sinds die groeistuipen opeens verschrikkelijk traag ben, maar door dat waggelende loopje lijkt het allemaal ook nog 's wat langzamer wat ik doe. Zelf zie ik het ook, als ik naar de televisie kijk. Dan zie ik mezelf een trieste beweging maken en vraag mezelf af: 'Ben ik dat?' Bij Ajax hebben ze geprobeerd mijn loopje te veranderen. Ikzelf was daar helemaal niet mee bezig. Als er dan een trainer over begon tegen me, raakte ik vaak een beetje geïrriteerd, vroeg ik me af waar ze zich druk over maakten. Vooral Laszlo Jambor, de looptrainer, sprak me er vaak over aan. Mijzelf interesseerde het geen flikker, ik leerde mezelf aan mijn afgenomen snelheid te compenseren met slimheid. Je goed opstellen, op tijd diep gaan, dat soort dingetjes. Ik voel de laatste tijd trouwens dat ik weer sneller word, dat ik meer power begin te krijgen. Maar ik vrees dat het waggeltje altijd bij me zal blijven." Met waggeltje en al stroomde Reuser soepeitjes door naar de A-junioren, waar hij in zijn laatste jeugdjaar werd gekoppeld aan Patrick Kluivert. Het centrale aanvalsduo grossierde in doelpunten, de getrouwen van Voorland dweepten langs de lijn met hun ontdekking van de toekomstige frontlinie van Ajax. "Tijdens dat seizoen met Patrick in de A-junioren fantaseerde ik er wel eens over, samen met hem in het eerste. Het liep als een trein en ook buiten het voetbal om hebben we een goeie band. We hoeven elkaar maar aan te kijken en dan weten we alweer hoe laat het is. Hij heeft me ook geprikkeld door zo snel door te breken. Ik was verschrikkelijk blij voor 'm, maar tegelijkertijd besefte ik dat ik er nog lang niet ben. Terwijl hij een jaar jonger is dan ik. Dat gaf me een extra impuls." Waar Kluivert in zijn debuutjaar met achttien competitietreffers en een 17

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 19