Basta Column door David Endt en als ik daardoor aangetrokken dichterbij kom, zie ik dat het geen kinderen maar volwassen kerels zijn. Voetballend op het gravelveldje van Swift op het Olympiaplein. In de huizenrij langs het veldje is één raam bezet. Een man tuurt vanuit zijn keuken naar de voetballers. Het groepje verplaatst zich fanatiek van het ene naar het andere doel. Spetters spatten op wanneer er in een plas om balbezit wordt gevochten. Er wordt aardig gevoetbald. Wanneer een rijzige jongeman de bal naar zijn voet lokt, gaat het voor de anderen te snel. Hij holt iets minder fanatiek mee dan die anderen. Maar wanneer hij aanzet kan zelfs de neerstromende regen zijn natuurlijke elegantie niet versluieren. Elegantie en een meesterlijke techniek. Het lijkt alsof hij steeds méér tijd heeft dan zijn medespelers en tegenstanders. Hangend tegen het hek laat ik mij de regen aanleunen. En ik herken in de rijzige jongeman een wereldster. "Van Basten...',, lispel ik. Verbazing en plezier verdrijft het natte-voeten-gevoel. Daar loopt Marco van Basten! Voetballend op een Amsterdams pleintje in de regen! Wanneer hij door een van de tegenstanders hard wordt aangevallen, voel ik een schichtige trekstuip van mijn knie naar mijn enkel, alsof ik zo voor hem de schop kan vermijden. Marco reageert sneller dan mijn stuip en tilt met de punt van zijn schoen de bal voorbij het schopbeen, draagt de bal in dezelfde beweging over een plas, veegt hem met achteloze precizie naar een vrijstaande medespeler en plant zijn rekkende voet net voorbij alweer een plas. Ik ben buiten adem van vier seconden juweeltjes in de regen. De man in de keuken heeft het ook gezien. Achter de half beslagen ruit schudt hij vol ongeloof zijn hoofd. Ik let op Marco's rechterenkel. Dè enkel. De enkel die heel Nederland pijn doet. Kwetsbaar gewricht gekwetst. Misvormd maar nog steeds vormend, juweeltjes, hier, op een stukje gravel in de regen. Het is een prachtig stukje onrecht. Want wat Marco hier laat zien zou hij in San Siro moeten laten zien. Maar dat kan hij niet. Die enkel. Ik zou de mijne willen geven. De man in de keuken ook. Dat was oktober 1994. Wij hebben geen van beide die enkel gegeven. Wij hoopten slechts, wetende dat het een schier onmogelijke hoop was. De hoop die nu vernietigd is. Realiteit: geen voetbal voor Marco van Basten, een verhaal dat ik niet zou willen schrijven. Liever had ik doorgehoopt. Tegen beter weten in. Nu is het definitief. De wondertjes van toen word'en nog eens op een rij gezet. Gruwelijke herinnering aan zoveel moois. Ik wil het niet zien. Later misschien. Nu hangt rond al dat fraais al te vers een afschuwelijk lot. Schrijnend als een onvoltooide liefde. Basta... OKTOBER 1995 Verhalen met een triest fundament öf einde kunnen aanlokkelijk zijn om te schrijven. Dat kunnen verhalen van weemoed en romantiek zijn. Verdrietige omstandigheden kunnen in hun moroosheid een overweldigende schoonheid bezitten. Maar dit verhaal schreef ik liever niet. Hier, in dit verhaal, is de hoop vervlogen. Twee jaar lang heb ik meegehoopt. Het betere weten werd systematisch en weinig realistisch terzijde geschoven en vervangen door de wens. Soms flakkerde de hoop op na een opbeurend bericht. Dan weer kreeg de hoop een knauw. Maar verdwijnen deed hij nooit helemaal. Een van die dagen waarop de hoop flakkerde was op een oktoberdag in 1994. Koude regensluiers! Amsterdam lijkt een onherbergzaam gebied. De mensen lopen gebukt onder de druipende paraplu's. Mijn koude, al een beetje vochtig wordende voeten snakken naar een warme plek maar wanneer ik voorbij de hoek van de straat het grote plein oploop, trekt een groepje voetballende jongens mijn aandacht. Hun trainingspakken zijn vergrijsd door de regen, hun haren slierten langs hun slapen. Op hun speelterrein, een gravelveldje, drijven slechts een paar droge eilandjes. Maar er wordt gevoetbald >-

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 15