Op 30 augustus speelden Ajax en Real Madrid "vriendschappelijk" tegen elkaar. In het Bernabeu-stadion won de thuisclub met 1-0 dankzij een treffer van Zamorano, hier in duel met Danny Blind. onderuit geschoffeld hetgeen volgens de spelregels een prachtig voorbeeld van een rode kaart was. In het kader om de verruwing op het veld uit te bannen verwachtte iedereen de rode prent maar niet ref Wegereef die er slechts geel in zag. Het blijft altijd maar weer een zaak van willekeur en interpretatie van de scheidsrechter. Omdat er voor Ajax na de wedstrijd tegen NEC geruime tijd (tien dagen) geen wedstrijd op het programma stond vanwege de interland tegen Wit Rusland werd tussentijds op 6 augustus een vriendschappelijke ontmoetingen tegen Real Madrid in Spanje afgewerkt. Pikant in deze was dat eerder bij de loting voor de poules in de Champions League de Spanjaarden in poule D bij Ajax, Grasshoppers en Ferencvaros waren ingedeeld dus werd deze wedstrijd ineens interessant al bleef het een vriendschappelijke ontmoeting in de voorbereiding, met name voor Real Madrid voor wie de competitie nog moest beginnen. Prestige stond er wel op het spel waardoor het toch een pittige wedstrijd werd die door Real met 1-0 werd gewonnen, zij het dat de fluitist zijn voorkeur voor de Spanjaarden wel erg duidelijk liet blijken. In de eerste helft had Ajax toch zeker afstand moeten nemen maar opgelegde kansen werden niet benut terwijl een zuivere goal van Danny Blind ten onrechte werd afgekeurd. Bovendien liep Frank de Boer nog tegen een rode kaart aan en werd het uiteindelijk toch geen ontmoeting om met genoegen op terug te kijken. En als Nederland dan nipt de laatste strohalm voor deelname aan de EK in Engeland nog net kon vasthouden door Wit Rusland 1 -0) te verslaan wachtte de ploeg van Louis van Gaal het Rotterdamse Sparta in De Meer. Met Marcio Santos voor de eerste keer in De Meer werd het een zeer eenzijdige wedstrijd. Tegen Sparta vielen er de afgelopen jaren altijd al veel doelpunten en die zouden er dit keer ook geweest zijn als de ploeg van trainer Ten Cate dit keer niet had gekozen voor een zeer behoudende tactiek om tenminste de nederlaag zo laag mogelijk te houden. Men is niet voor Edwin van der Sar geweest. Het werd nu slechts 4-0 door Kanu (2x), Overmars en Reuser. Sparta stelde daar totaal niets tegenover en ging tevreden naar huis. Bij Ajax werd het succes volledig overschaduwd door het verkeersongeval van Patrick Kluivert, het leed voor Finidi George en het verdriet voor alle nabestaanden. De keiharde realiteit weerhoudt echter niet dat alles verder gaat, moet gaan, dus ook het voetbal en de Champions League die van start ging op 13 september. Champions League Ajax deed dat met de thuiswedstrijd tegen Real Madrid zonder Arnold Scholten, Danny Blind, Patrick Kluivert, Marcio Santos en Sonny Silooy, waardoor Louis van Gaal wel gedwongen werd een wat ander team in het veld te brengen met Jari Litmanen in het centrum van de defensie en Martijn Reuser met Nwankwo Kanu voorin. Met een gemiddelde leeftijd van 22,8 jaar (dat werd zelfs nog een half jaartje lager door de invalbeurten van Wooter, Tuhuteru en Musampa) moest h^t optornen tegen de ervaring en routine van de Spanjaarden die ook fysiek zeer sterk bleken te zijn. Vele duels gingen gewoon op kracht verloren. Toch was het Ajax dat goed uit de startblokken ging en al na 15 minuten 1-0 kon scoren door Mare Overmars met een schot via de paal in het doel. Het was het sein voor Real Madrid meer dan energiek ten aanval te trekken en vooral de slag op het middenveld te winnen waarin men aardig slaagde, zoals het Ajax lukte door de wedstrijd heen toch weinig of geen echte kansen weg te geven ondanks dat een aantal spelers niet in goede doen waren. Het spel van onze ploeg was toch dermate dat het de Spanjaarden niet lukte Edwin van der Sar echt op de proef te stellen en de 1-0 winst tot het einde werd vastgehouden, mede ook door het prima spel van Michael Reiziger. In de slotfase was zelfs Nordin Wooter zeer dicht bij een tweede treffer. Het zou misschien teveel van het goede geweest zijn omdat Real Madrid prima tegenspel gaf, agressief, snel en fel op de bal, en beter speelde dan vorig jaar AC Milan bij de eerste wedstrijd. Hierdoor kreeg Ajax bijna geen kans in hun normale spel te komen en werd het voor het jonge team ook een leerzame wedstrijd waarbij de jeugd weer een prima ervaring kon opdoen. Een veredeld juniorenteam versloeg de "Koninklijke", zo concludeerde men na afloop. De vreugde was er niet minder om. Ook in de daaropvolgende competitiewedstrijd, uit tegen Go Ahead Eagles, was er geen reactie merkbaar bij de Ajacieden. Geconcentreerd en geduldig werden de Deventenaren kansloos gelaten. Alle treffers vielen in de tweede helft via Wooter, Kanu (2x waarvan een keer uit een strafschop) en Davids. Het overlijdensbericht van ex toparbiter Leo Horn wierp een schaduw over dit weekend. Op 79-jarige leeftijd overleed Horn, ook binnen Ajax een geziene figuur die voor Ajax lange tijd de begeleiding van buitenlandse scheidsrechters op zich nam, in Amstelveen. In zijn loopbaan als scheidsrechter floot Horn 133 internationale ontmoetingen. Met het overlijden van Leo Horn verliest Ajax een goede vriend. 10 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 12