Ajax Zaterdag door David Endt Het vlaggeschip van de zaterdagafdeiing is tevens (samen met Ajax zaterdag 2) een verlengde van de jeugdopleiding. Alweer geruime tijd terug ontstond het idee om via het zaterdagvoetbal een plaats in de hoogste regionen te veroveren. Daar zouden de jonge talenten die ondanks hun leeftijd nog niet rijp voor de stap naar Ajax 2 waren, een extra kans krijgen om zich te kunnen bewijzen. In de top van het amateurvoetbal zouden de jonge voetballers bovendien geconfronteerd worden met een grotere fysieke weerstand. Na de pioniersjaren, waarin Ajax in hoog tempo de kampioenschappen aaneen reeg, kwam het doel, de hoogste klasse, in zicht. In het seizoen 1993-1994 voegde Ajax zaterdag 1 zich bij de elite van het amateurvoetbal. Zoals verwacht werd het een moeilijk seizoen. Het jeugdige elftal was voetbaltechnisch absoluut niet de mindere van de tegenstanders maar op het gebied van lichamelijke kracht dolven de Ajacieden regelmatig het onderspit. En zo kon het gebeuren dat ondanks de betere spelopvatting en de fraaie techniek Ajax zaterdag 1 na één seizoen weer afdaalde naar de tweede klasse. Inmiddels volledig onder de vleugels van de professioneel georganiseerde jeugdopleiding zocht Ajax de weg terug. Trainer Spitz Kohn kneedde zijn jongens maar moest helaas tijdens het seizoen door ziekte afhaken. Zijn taak werd waargenomen door Piet Buter en door Co Jager. Een kampioenschap zat er niet in, al vertoefde Ajax steeds in de hoogste regionen. Een zwaar bevochten periodekampioenschap opende de poort naar de sluipweg die leidde naar de hernieuwde kennismaking met de eerste klasse. De "play offs" werden winnend afgesloten zodat het seizoen 1994 - 1995 alsnog in feeststemming kon worden afgesloten. Mèt de inmiddels herstelde Spitz Kohn weer aan de zijlijn (zij het als toeschouwer). Het voetbaljaar 1995-1996 zal opnieuw moeilijk worden. De eerste ervaring op het hoogste plan zal het team, dat op meerdere posities mutaties kende, echter behulpzaam zijn bij de eerste opdracht: overleven. Alles wat daarbij komt, is meegenomen want, evenals in de jeugdafdeling het geval is, de opleiding en ontwikkeling van de spelers is van groter belang dan het winnen op zich. Al wordt er uiteraard heel graag gewonnen. Ajax zaterdag 1 speelt zijn thuiswedstrijden op het bijveld van het Olympisch Stadion waar in de regel om 14.30 uur wordt afgetrapt. Ajax zaterdag 2 is het schaduwteam voor de a-selectie en valt derhalve ook onder de noemer "jeugdopleiding". Anders is dat met de louter recreatieve teams Ajax 3 en Ajax 4. Daar vindt men het kader van de club. Veel voetballers speelden al in hun jeugd voor Ajax en strijden met eenzelfde drang tot winst voor de eerste plaats. Nog één jaar zijn deze elftallen op het Voorland-terrein van Ajax te bewonderen. Vanaf het seizoen 1996- 1997 verhuizen deze Ajacieden in hart en nieren mee naar het nieuwe Ajax-terrein in de schaduw van de Amsterdam Arena. PRESENTATIEGIDS AJAX '95/ 96 159

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 157