AJAX JEUGD leder jaar opnieuw wordt Ajax overspoeld met verzoeken van buitenlandse clubs en trainers om eens een kijkje te mogen nemen bij de Ajax-jeugdopleiding. De hoge frequentie waarmee Ajax-topvoetballers uit de eigen kweekvijver naar voren weet te schuiven gaat aan niemand onopgemerkt voorbij. De winst van de Champions League heeft weer een nieuwe golf van belangstelling voor de opleiding van Ajax teweeg gebracht. Men kijkt verder dan het eerste elftal, men wil alles weten van de Ajax- school! Die belangstelling is terecht. Want het is zoals Ajax' directeur betaald voetbal Louis van Gaal zegt: de jeugdopleiding is het fundament van de vereniging. In feite is er niets nieuws onder de zon want reeds decennia levert de Ajax-jeugd fantastische talenten op. In deze moderne voetbaltijd worden er echter nog hogere eisen gesteld. Het voetbal is sneller en dynamischer dan ooit en de speelstijl van Ajax vraagt om voetballers die naast het onontbeerlijke talent ook een grote dosis persoonlijkheid en intelligentie bezitten. Om het aanwezige talent en de mentale factoren te kneden wordt er hard gewerkt. Hoewel steeds meer mensen nieuwsgierig naar Voorland kijken, wordt dat werk relatief in de schaduw gedaan. Want naast de hooggediplomeerde trainers zijn het ook de vele vrijwilligers, de Ajacieden in hart en nieren, die er voor zorgen dat de toekomst van Ajax gewaarborgd blijft. De intensiteit en de kwaliteit waarmee gewerkt wordt op "Voorland" maakt van de kweekvijver een hogere beroepsopleiding waarin de normen zeer hoog gesteld zijn. De man die die hogere beroepsopleiding als het ware bewaakt, is directeur opleidingen Co Adriaanse, die beschikt over een brede uitvoerende technische staf. Ajax heeft tien jeugdelffallen, vanaf de E2 tot en met de Al, die worden getraind door Patrick Ladru, Jan Olde Riekerink, Hennie de Regt, Heini Otto, Dick de Groot en Herman Borman. Daarnaast beschikt de jeugdopleiding in Laszlo Jambor over een eigen conditietrainer, in Frans Hoek over een keeperstrainer en in René Wormhoudt zelfs over een aerobicstrainer. Naast de traditionele jeugdelftallen heeft Ajax in de twee hoogste zaterdagelftallen (waarvan het eerste team in de Eerste klasse der zaterdagamateurs uitkomt) een verlengstuk van de opleiding. De training van Ajax zaterdag 1 en 2 wordt verzorgd door Spitz Kohn en Co Jager. De fysiotherapie ligt in de kundige handen van Frank van Deursen en Erna Spil en enkele stagiaires van de Hogeschool Amsterdam. Hans Bijvank is de algemeen jeugdsecreatris en Flo ris Thoolen is secreatris van de jong-junioren. Van grote waarde is daarnaast de Studie- en Begeleidingscommissie van Ajax. Deze begeleiding (reeds vanaf 1977 aktief) strekt zich uit over het sociaal maatschappelijke terrein van de jeugdspelers. Dat doet de commissie op een onafhankelijke basis maar uiteraard wel in samenhang met de voetbaltechnische opleiding. De commissie heeft een constant contact met de ouders van de jonge voetballers en met de diverse scholen. Alle jeugdteams van Ajax spelen op het hoogste niveau. Daarbij zijn verscheidene jeugdelftallen in een hogere leeftijdscategorie ingedeeld, dit om de weerstand te verhogen. Daarbij wordt wel in de gaten gehouden dat de fysieke verschillen niet te groot worden, waardoor een aantal spelers niet meer aan goed voetbal zouden kunnen toe komen. Het is zaak om een juiste balans te vinden tussen een zo groot mogelijke weerstand en het blijven ontwikkelen van het voetbal in de specifieke Ajax-stijl. In het Hoofd scouting, Ton Pronk, heeft Ajax een uitermate kundige talenten zoeker. Hij staat aan het hoofd van een breed netwerk van informanten in binnen- en buitenland. Hoewel Ajax (ook alweer geredeneerd vanuit sociaal maatschappelijk standpunt) een selectiegebied binnen een straal van zestig kilometer rond Amsterdam prefereert, kan het voorkomen dat de club uitzonderlijke talenten van buiten die straal of zelfs uit het buitenland naar zich toe trekt. Het volgend seizoen verhuist de Ajax- opleiding mee naar Amsterdam zuidoost. Onder de rook van de Amsterdam Arena zal de traditioneel hoogwaardige opleiding van jonge Ajax-talenten worden voortgezet op een gloednieuw en van alle benodigde faciliteiten voorzien complex. Daar zal onder ideale omstandigheden het fundament van Ajax, de jeugdopleiding, nog sterker worden gemaakt. PRESENTATIEGIDS AJAX '95 '96 157

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 155