UTOPIA Elk jaar opnieuw koestert iedere club een droom, een verwachtingsvolle hoop. En dat is om te winnen, alles te winnen. Zo'n droom blijkt vrijwel zonder uitzondering een utopie. In het afgelopen seizoen heeft Ajax echter een jaar gehad waarin de utopie werkelijkheid werd. Het kampioenschap... de Champions League, de ongeslagen status. Het is begrijpelijk dat de triomfen van het voorbije seizoen voor hoge verwachtingen zorgen bij het publiek. Dat kan een extra moeilijkheidsfactor zijn waar het team mee om moet weten te gaan. Daarbij is het een voordeel dat de concurrentie zwaar heeft ingekocht waardoor er ook aan die kant hoge verwachtingen van het seizoen 1995-1996 worden gekoesterd. De door PSV en Feyenoord geventileerde ambitie tempert mogelijk de druk op ons. Zoals in de afgelopen jaren steeds het geval was, heeft Ajax in de zomerperiode relatief weinig ingekocht. Er is echter wel sprake van een gericht aankoopbeleid. Marcio Santos en Arnold Scholten zijn spelers die door hun kwaliteit maar zeker ook door hun ervaring een versterking zijn van de selectie. Ajax blijft de traditionele filosofie echter indachtig. Er wordt gekozen voor de jeugd. Het is gebleken dat het binnen de Ajax- cultuur moeilijk is om spelers van buitenaf in te passen. Van de spelers wordt een uiterst hoge handelings- en inzichtssnelheid verlangd alsmede een groot technisch- en tactisch vermogen. Daarom tracht Ajax jonge voetballers vanaf een zo vroeg mogelijk stadium op te leiden opdat al die elementen worden gestimuleerd en gecultiveerd. Voorbeelden van een succesvolle doorstroming zijn er genoeg. In het afgelopen seizoen bewees Patrick Kluivert mee te kunnen op het hoogste niveau, deed Michael Reiziger het uitstekend (hij miste geen wedstrijd) en mocht Nordin Wooter een paar keer aan het "grote werk" proeven. In dit seizoen zullen mogelijk Kiki Musampa en Martijn Reuser zich laten zien. Een goed alternatief is het aantrekken van jonge, talentvolle spelers. Jari Litmanen en Nwankwo Kanu zijn daar uitstekende voorbeelden van, u kent het resultaat. Andrei Demtchenko is een speler die die lijn zou moeten doortrekken. Er is moed voor nodig om op het hoogste niveau de jeugd een kans te geven. Ajax heeft die moed getoond en is daar het vorig seizoen voor beloond. En mogelijk gebeurt dat dit jaar opnieuw. Ajax' doelstelling blijft onveranderd: het spelen van aantrekkelijk voetbal, topsport met een hoge amusementswaarde voor de consument. Voor u dus. Daarbij is het streven in elk geval één prijs te veroveren en zijn wij in staat de stunt van het vorig jaar te herhalen, al durf ik wel te stellen dat wij deze keer niet ongeslagen zullen blijven. Dat lijkt mij een utopie... Rest mij u een andermaal fantastisch seizoen toe te wensen. Louis van Gaal Directeur betaald voetbal PRESENTATIEGIDS AJAX '95 '96

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 11