behalve de Europa Cup het 25e landskampioenschap behaalde, in competitie en op Europees niveau ongeslagen bleef. Het rood-witte machtsvertoon ging gepaard met een maximum aan doelpunten, een minimum aan gele en rode kaarten en met vaak oogstrelend voetbal. Het was ook het jaar van het afscheid van een groot Ajacied, Frank Rijkaard, die op magistrale wijze zijn betaald-voetbalperiode beëindigde. Trainer Louis van Gaal en zijn begeleiders en het elftal voegden een nieuwe parel aan de kroon toe. Op zoek naar een minpuntje in het verbijsterend succesvolle seizoen, komt men slechts uit op de uitschakeling in de kwartfinale van het nationale bekertoernooi, de Amstel Cup. In het Olympisch Stadion maakte Feyenoord gebruik van de nieuwe "sudden death"- regel. De teleurstelling stond zwaar in de schaduw van de geweldige prestaties van het elftal. Het seizoen 1994-1995 was er één van louter superlatieven dat goud omlijst in het geschiedenisboek van Ajax wordt bijgeschreven. persoonlijke missers in de slotfase van de uitwedstrijd tegen Auxerre voor een onnodige 4-2 nederlaag. Die kon in de thuiswedstrijd niet meer worden goedgemaakt. In de competitie weigerde Ajax hardnekkig een passend gebruik te maken van de struikelingen van de eeuwige rivaal PSV, waardoor het herboren Feyenoord er als derde met het been vandoor kon gaan. De Ajax-glans in het seizoen 1992-1993 kwam van de KNVB Beker. Nadat in de halve finale Feyenoord in de eigen Kuip met 5-0 was vernederd, ging de eindstrijd tegen het verrassend tot de finale doorgedrongen Heerenveen. In een, mede dankzij het massaal uitgerukte Friese supporterslegioen, uiterst gezellige atmosfeer bleven de eerste-divisionisten driekwart van de wedstrijd goed bij, maar moesten in de slotfase 'lossen': 6-2. Voor Ajax betekende het de eerste bekerwinst sinds 1987. De doelstelling voor het seizoen 1994-1995 luidde: kampioen worden. De missie werd glansrijk volbracht. In een voetbaljaar dat mede werd gekenmerkt door de terugkeer van Frank Rijkaard en de toestemming om met de bouw van het nieuwe stadion te beginnen, behaalde Ajax de landstitel met bekoorlijk en realistisch spel. Een mindere periode in maart (mede door blessureleed) beroofde Ajax van de kans op de twee andere prijzen. In het Europa Cup toernooi voor Bekerwinnaars dolf Ajax het onderspit tegen het Italiaanse Parma. En in de halve finale van het KNVB Bekertoernooi werd in eigen huis verrassend van NEC verloren. De teleurstellingen vielen in het niet bij de massale vreugde om de 24e landstitel die Ajax een plaats in de prestigieuze Champions League opleverde. Al voor aanvang van het seizoen 1994-1995 waren alle ogen gericht op het in een nieuw, commercieel, jasje gestoken Europa Cup toernooi voor Landskampioenen. De eerste kennismaking was er één om nooit te vergeten. Op 24 mei 1995 veroverde Ajax voor de vierde keer in de clubgeschiedenis de belangrijkste internationale trofee door Milan met 1-0 te verslaan. De in Wenen gespeelde finale zorgde voor de apotheose van een vrijwel niet te evenaren voetbaljaar waarin Ajax Ajax kampioen van Nederland 1994. Boven van links naar rechts: Laszlo Jambor (conditietrainer), Dick van Burik, Johnny Hansen, John van den Brom, Jari Litmanen, Ton Pronk (hoofd scout). Midden: Pim van Dord (fysiotherapeut), Rob Alflen, Clarence Seedorf, Peter van Vossen, Ronald de Boer, Bob Haarms (assistent trainer), Louis van Gaal (Directeur Betaald voetbal), Gerard van der Lem (assistent trainer), Finidi George, Michel Kreek, Tarik Oulida, Edgar Davids, Frans Hoek (keeperstrainer), Sjaak Wolfs (materiaalverzorger).' Voor: Stanley Menzo, Mare Overmars, Dan Petersen, Frank Rijkaard, Danny Blind, Stefan Pettersson, Sonny Silooy, Frank de Boer, Edwin van der Sar. Het seizoen 1994- 1995 was een ware Ajax-triomftocht. Zowel in de competitie als in de Champions League bleef Ajax ongeslagen. De 25e landstitel werd gevolgd door de winst van de Europa Cup. In Wenen werd Milan voor de derde keer verslagen, nu door een laat doelpunt van Patrick Kluivert. PRESENTATIEGIDS AJAX '95 '96 115

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 113