De uitnodiging aan de Ajax- leden om aanwezig te zijn bij de officiële oprichting van Ajax, gedateerd op 14 maart. Vier dagen later zou de Amsterdamsche Footh Ball Club Ajax het levenslicht zien. Een opvallende opstelling van Ajax uit 1904. was bestond de club al, getuige deze lidmaatschapskaart uit 1894. Ajacieden uit de "oertijd", gekleed in het rood wit gestreepte shirt, het tenue dat Ajax tot aan het bereiken van de Eerste klasse zou dragen. ultramoderne Amsterdam Arena bespelen. Na de triomfrijke jaren dertig volgden de voor heel Nederland zware oorlogsjaren, waarin het voetbal uiteraard naar het tweede plan werd verwezen. Ook voor Ajax waren het magere jaren, maar reeds onmiddellijk na de bevrijding deed de club weer van zich spreken. Met nog steeds Jack Reynolds als trainer werd in 1947 het achtste landskampioenschap in de wacht gesleept, met spelers als Gerrit Keizer, Jan Potharst, Rinus Michels, Joop Stoffelen, Guus Drager, Gé van Dijk en Henk van der Linden. Betaald voetbal In 1954 kwam het, door de invoering van betaald voetbal, tot een beslissende omwenteling voor het Nederlandse voetbal, en zeker ook voor Ajax. Na een twee seizoenen durende schifting werd een Eredivisie gevormd, waarin Ajax in 1957 de eerste landskampioen zou worden. Voetballers als Ger van Mourik, Eddy Pieters Graafland, Piet Ouderland, Piet van der Kuil, Wim Anderiesen jr, Klaas Bakker, Willy Schmidt, Wim Bleyenberg en een piepjonge Sjaak Swart leverden hieraan een bijdrage. In het volgende seizoen deed Ajax voor het eerst mee aan het Europa Cuptoernooi. Dat viel niet tegen: het Oostduitse Wismut werd uitgeschakeld, waarna Ajax de tanden stuk beet op het sterke Vasas Budapest. A In 1910 won Ajax het Gouden Kruis, het kampioenschap van de Amsterdamse Voetbal Bond. Op de foto van links naar rechts: Holst, Polman, Jan Pelser, Van de Lee, Fortgens, Schoevaart, Adriaan Pelser, Kammeyer, Leibrandt en Van de Broecke. PRESENTATIEGIDS AJAX '95 '96

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 103