inventiviteit en onberekenbaarheid wordt vervangen door werkende klasse en discipline. De deur van de kleedkamer van Ajax ligt vrijwel recht tegenover de tunnel die naar het veld voert. Eigenlijk kan men niet van een tunnel spreken. De benaming "hal" is meer op zijn plaats. Twee rijen banken aan weerszijden. En daar zit een jongeman in Milan-trainingspak: Marco van Basten. Hij zal zich niet werkelijk gemakkelijk voelen. Rondlopen in een bij na-voetbal outfit maar niet kunnen spelen. Het finalegevoel proeven maar er niet van kunnen eten. Marco is in Wenen op uitnodiging van zijn club die tegen zijn andere club speelt. De officials van Milan benutten hem slim om indruk te maken op de toevallig passerende scheidsrechter. Dat is de Roemeen Craciunescu. En die is wel degelijk vereerd om de Grote Marco de hand te mogen schudden. Even later laat Marco zijn licht over de wedstrijd schijnen. Hij ziet een overwinning van Ajax zeker tot de mogelijkheden en hij roemt de organisatie waar Louis van Gaal voor heeft gezorgd. Maar, waarschuwt hij, het kan ook verkeerd aflopen voor Ajax. Een finale is een finale en reken maar dat Capello na de twee eerdere nederlagen in Amsterdam en Triest op tactisch gebied zijn maatregelen heeft genomen. En weer wordt Van Basten weggeleid, deze keer om ander hoog bezoek te ontmoeten. De binnenkomer is, vergezeld van zes lijfwachten, Silvio Berlusconi. Na zijn eigen spelers te hebben toegesproken vraagt hij bij de kleedkamerdeur van Ajax beleefd of hij Franklin Rijkaard even mag spreken. Frank komt inderdaad naar buiten en omhelst zijn vroegere voorzitter, de man die hem twee jaar geleden voor weinig geld naar Ajax, naar Amsterdam liet gaan. Het uur U nadert. Het is tien voor acht, tijd voor de warming-up. Dat is meteen de eerste echte kennismaking met de hitte van een Champions League finale. De entree van de voetballers zorgt voor prikkelingen in het bloed en is een eerste temmer van eventuele zenuwen. Vijf voor half negen. De echte intocht der gladiatoren. Ajax en Milan betreden het veld. De reserves nemen haastig plaats in de dug-outs, terwijl de elf uitverkorenen de UEFA Champions League-hymne over zich heen laten gaan. Ieder heeft op zo'n AJAX MAGAZINE JUNI/JUL11995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 43