De Weense apotheose door David Endt foto's Louis van de Vuurst e.a. Vanaf woensdagavond 19 april werd het denken van Ajax en zijn supporters bepaald door de gedachte aan hét hoogtepunt van het seizoen: de finale van de Champions League. Op die woensdag was Bayern München op overtuigende wijze verslagen en de tegenstander kende men ook. Dat was een oude bekende, Milan, de club die Ajax op weg naar de eindstrijd al twee keer was tegengekomen en ook al twee keer had verslagen. Tussen de zege over Bayern en het beslissende duel tegen Milan lag nog een dikke maand. Een maand waarin het kampioenschap moest worden veilig gesteld maar waarin het finalegevoel onbewust toch overheerste. En naarmate woensdag 24 mei dichterbij kwam, werd de spanning groter. Iedereen sprak over de kansen. Het algemene optimisme werd wat getemperd door de wetenschap dat Milan stilaan weer in vorm was gekomen. En, dacht men, drie keer winnen van de regerend kampioen van Europa, kan dat wel? Wanneer het optimisme in euforie dreigde om te slaan was er altijd wel iemand die waarschuwde voor hoogmoed. We zijn er nog niet, een finale moet eerst nog gespeeld worden, alleen wanneer Ajax zijn topvorm etaleert is het mogelijk. En Milan had het voordeel van de ervaring. In de afgelopen jaren won de miljoenenploeg van Berlusconi en Capello drie keer de finale, verloor hem een keer en bereikte een keer de halve eindstrijd, terwijl Milan een zesde keer door schorsing geen gooi mocht doen naar het hoogste voetbalgoud. Daarbij kwam dat de geschiedenis ook een waarschuwende vinger op stak. Vorig seizoen werd Barcelona de meeste kans toegedacht in de finale tegen Milan. Barcelona stelde zich weinig respectvol voor de tegenstander op en prikkelde daarmee de Milan-spelers die de zelfingenomen houding van de Spanjaarden meedogenloos afstraften. Nee, die fout zou Ajax zeker niet maken. Zelfbewustzijn, ja. Zelfoverschatting, nee. Het mediacircus manifesteerde zich natuurlijk ook. Want de UEFA Champions League is mede een kind van de commercie en dus van de media. Ajax was er op voorbereid en werd dus niet verrast door de overweldigende belangstelling uit binnen- en buitenland. Daarmee boekte Ajax belangrijke winst. De spelers zouden het hoofd niet op hol laten slaan. Na Feyenoord - Ajax had Louis van Gaal bijna een volledige week om zijn manschappen klaar te stomen voor het absolute hoogtepunt van het seizoen. Tot veler verbazing (niet in het minst die van de Italiaanse pers) gunde de Ajax-trainer zijn spelers twee volle dagen vrij. Op de vrijdag na de met 5-0 gewonnen klassieker kregen de Ajacieden op zaterdag en zondag vrij. Helemaal sereen was de aanloop naar "Wenen" niet. Er was een drietal spelers niet volledig fit. Patrick Kluivert kampte met een onwillige enkel, Jari Litmanen's krachten werden ondermijn door een met koorts gepaard gaande aanval van allergie en er was nog een speler die niet volledig fit was. Frank Rijkaard had al tien dagen last van een knieblessure. Tegen FC Utrecht en Volendam deed Rijkaard niet mee. Om geen risico te nemen, was de uitleg. En dat Frank ook tegen Feyenoord niet van de partij was, werd onder de noemer "sparen voor de finale" gerangschikt. De buitenwacht nam de blessure niet volledig serieus en aanvankelijk zag de kwetsuur aan de binnenkant van zijn linkerknie er niet alarmerend uit. Vlak voor het weekend van 20 en 21 mei luidde plots de noodklok. Louis van Gaal maakte zich zorgen. Over Rijkaards knie. De kansen voor het meedoen van Rijkaard in "zijn" wedstrijd, leken gering. Fifty-fifty werden de kansen op zijn meespelen geschat. Op de massagetafel keek Frank ernstig voor zich uit. Met de pers sprak hij weinig en slechts in clichés maar de mensen dicht bij hem in de buurt merkten hoezeer hij uitzag naar de apotheose van het seizoen die tegelijkertijd ook de apotheose van zijn loopbaan moest worden. Achter het Rijkaard-masker dat soms als cynisch, soms als balse en soms als onverschillig wordt beoordeeld, ging een enorme winnaars-drang en een geweldige eerzucht 34 AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 34