van voet naar voet om uiteindelijk te eindigen in het MW-doel. De traditionale "vijanden", Feyenoord en PSV, werden ook in hun eigen stadions vernederd. De 4-1 zege in Eindhoven was er een om in te lijsten met een hoofdrol voor "Ronaldo" de Boer. En in Rotterdam toonde de toekomst van Ajax dat men zich voor de dag van morgen geen zorgen hoeft te maken. Onder leiding van de achttienjarige Kanu werd Feyenoord met 5-0 om de oren geslagen. De meest enerverende wedstrijden werden gespeeld tegen Roda JC. De pers keek nog meewarig toen Louis van Gaal na de eerste confrontatie met de Limburgers stelde dat hij een wedstrijd van topniveau had gezien tussen twee clubs met een uitstekende spelopvatting en tactische discipline. Roda JC een topclub? Dat kon toch niet? Ajax speelde er moeizaam gelijk en weer was het Patrick Kluivert, dat jonge goudhaantje, die een zeer belangrijke goal maakte. In Amsterdam was het al niet anders. In een sfeervolle De Meer werd er opnieuw met 1-1 afgesloten en andermaal toonde Roda JC zich een voortreffelijke tegenstander die op voorsprong kwam maar het gelijkmakende doelpunt van -ja, ja- Patrick Kluivert moest gedogen. Natuurlijk waren er ook mindere wedstrijden in de reeks van vierendertig. De uitwedstrijd tegen FC Utrecht (0-0) was er niet een om over naar huis te schrijven en de uitbeurt aan de Krommedijk in Dordrecht hoorde tot de slechtste van het seizoen. Ook in, de bijna-kampioenswed- strijd tegen FC Utrecht blonk Ajax niet uit. De balans slaat echter zeer diep door naar het moois dat Ajax liet zien en dat door vriend en vijand gewaardeerd en geloofd werd. Aan het eind van het seizoen is de verleiding soms groot om een of meerdere spelers uit het geheel te lichten en ze als hoofdrolspelers voor te stellen. De keuze is groot. Te groot, want was het de revelatie Michael Reiziger of de stoïcijnse Edwin van der Sar die de Oscar van het seizoen verdiende? Of was de immer gedreven en topfitte Danny Blind de man van het seizoen? Vrije trappenspecialist Frank de Boer verdient extra vermelding maar dat geldt ook voor de karaktervolle Edgar Davids die een zwaar ongemak overwon en zowaar nog op tijd hersteld was van een oogoperatie om de finale van het seizoen mee te maken. Groot was de waarde van Jari Litmanen die minder scoorde, maar meer stoorde en vocht en het team beter liet functioneren. En Finidi, de koning van de assist. Zeker dertig keer stond hij aan de basis van weer een competitiedoelpunt. Clarence Seedorf was overal inzetbaar en was altijd aanwezig. Hij is nog jong, heeft veel te leren, maar toonde aan dat hij het "talent-zijn" zowat voorbij is. Patrick Kluivert's waarde is overal bezongen. Hij maakte een flitsende start als het alternatief voor Ronaldo. Zouden wij willen ruilen? De man van het winnende doelpunt tegen Milan maakte nog veel meer belangrijke doelpunten en wanneer wij zijn totaalscore afzetten tegen het aantal gespeelde minuten, dan wordt zijn prestatie nog groter. Voetballer van het Jaar 1994 Ronald de Boer ging met reuzeschreden de verguizing voorbij, net zoals Mare Overmars zijn tegenstanders voorbij bleef snellen. Niet alleen meer op pure snelheid maar nu ook gebruik makend van de schijnbeweging. Was Kanu niet geweldig, AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 23