De gouden titel De gouden titel door David Endt foto's Louis van de Vuurst Koele cijfers kunnen het hoe en waarom uitleggen. Koele cijfers kunnen een verhaal vertellen. Koele cijfers kunnen als bewijs dienen. De koele cijfers die de competitieresultaten van Ajax boekstaven hebben een extra kwaliteit: ze zijn hartverwarmend! Want het bijzondere seizoen 1994 - 1995 was hartverwarmend, óók door de cijfers die aan het eind van het rit konden worden getoond. Had u gedacht dat de koude nul voor zoveel eer en glorie kon zorgen als de nul in de vierde kolom van de rangschikking? Nooit eerder won een club in het betaalde voetbal de nationale competitie zonder één enkele nederlaag te hoeven incasseren. En dat leverde die bijzondere, de ongeëvenaarde nul op. Andere cijfers die voor gloed zorgden, waren het aantal doelpunten vóór en tegen. Nota bene in de klassieke ontmoeting tegen Feyenoord werd de honderd doelpuntengrens gepasseerd. En de verdediging kon na afloop van de slotwedstrijd tegen FC Twente trots zijn op de slechts 28 tegentreffers, evenveel als de defensie van Roda JC toestond. En waar slechts sporadisch aandacht wordt gegeven, maar wat een feit is om zeer trots op te zijn, is het minste aantal boekingen dat Ajax in de voorbije voetbaljaargang vergaarde. Elf gele kaarten, dat zijn er maar liefst zeventien minder dan de clubs die de tweede plaats op de fair play-ranglijst innemen (FC Twente, Willem II en Volendam). Smetje op het rapport van sportiviteit is de rode kaart. Eén keer vergat Edgar Davids zich, uit tegen RKC, en dat leverde hem de trieste gang naar de kleedkamer op. Nog meer cijfers? Een constant uitverkocht Ajax-stadion. Wie ook de tegenstander was, steeds was De Meer tot op de laatst plaats bezet. Maar dat voetbal niet alleen cijferwerk is, dat weet u natuurlijk ook. De emoties zijn bepalend. Vraag het Louis van Gaal, die zijn spelers met duidelijke opdrachten het veld in stuurt maar ze tegelijkertijd ook zegt om met hun hart te spelen. Want dat maakt het verschil. Een aantal keer in het seizoen 1994 - 1995 werd er door die hartstocht gewonnen, een extra punt meegenomen. Denkt u bij voorbeeld aan de thuiswedstrijd tegen PSV, toen Ajax op het doorweekte veld van het Olympisch Stadion de kracht uit de benen voelde vloeien. Ondanks het grote overwicht was een gelijkspel acceptabel tegen het elftal van de nieuwe trainer Dick Advocaat. Maar het hart sprak en zorgde voor nieuwe energie, ook in de laatste minuten. En met het hart werd een penalty afgedwongen die werd benut door die zo bijzondere gewone jongen Patrick Kluivert. En het hart dreef Ajax ook naar een late overwinning op het lastige uit-veld van Vitesse. Natuurlijk had de concurrentie de mond vol van "geluk". Alsof die factor niet moet worden afgedwongen. En wanneer je dat kan afdwingen, is geluk geen geluk meer maar verdienste. Ajax kon spelen en strijden, strijden en spelen. En wanneer de strijd in en vroeg stadium voor een marge had gezorgd, dan werd het spelen speels en wonderschoon. In De Meer klonken de overwinningen van 5-0, 4-0, 8-0 en 7-0 als een klok. Dan was het genotniveau zeer hoog en liepen de bezoekers na-genietend terug naar huis. Uiteraard was er niet alleen in eigen huis te genieten van het swingende Ajax-voetbal. Ook op vreemde bodem waren er regelmatig open doekjes voor de Ajacieden. Met als hoogtepunt het wonderbaarlijke doelpunt van Mare Overmars tegen MW. In De Geusselt ging de bal vanaf de achterlijn bij het Ajax-doel AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 22