>/AAL. Het emotionele en stijlvolle afscheid van Frank Rijkaard. Na Ajax - FC Twente zwaaide Frank zijn supporters vaarwel. Jari Litmanen, ongeveer een kwartier voor tijd, bleek de sleutel naar het succes te zijn. Met nog ongeveer vijf minuten te spelen ontving Kluivert de bal van Frank Rijkaard, omzeilde Baresi en Boban en punterde de bal langs Rossi in het net. Te mooi om waar te zijn...Ajax op 1-0 Onvoorstelbaar. Kluivert was bijna niet meer tot voetballen te krijgen en moest door Frank Rijkaard tot de werkelijkheid worden teruggebracht. Er waren nog vijf minuten te spelen. Vijf minuten (en, volgens de scheidsrechtersklok, nog iets meer) voordat de blijdschap en het geluk zich kon ontladen. Het was prachtig om te zien hoe onze spelers uit hun dak gingen en bijna allemaal hun tranen de vrije loop lieten. Iedereen vloog iedereen in de armen, bestuur, technische en medische staf, alle spelers, de vreugde kende geen grenzen. Prachtige momenten voor die club uit De Meer, waar de hele wereld van kon genieten. De aanhangers in het stadion en miljoenen mensen in Nederland en genoten van het succes van hun club, spelers, idolen en helden. Met natuurlijk Patrick Kluivert als de held vanwege zijn doelpunt. Maar de winst is vanzelfsprekend het succes van de ploeg, van Ajax en dus van iedereen. De thuiskomst op Schiphol, de rijtoer naar het Museumplein waar tweehonderdduizend mensen stonden te wachten om Ajax te bejubelen. Vervolgens die onvergetelijke boottocht door de Amsterdamse grachten... De aaneenrijging van emotionele momenten lieten een onuitwisbare indruk achter bij de Ajacieden én hun supporters. Wat een feest. Rijkaard adieu De laatste wedstrijd van het seizoen, tegen FC Twente (3-1, twee goals van Finidi en een van Edgar Davids) op 28 mei, stond in het teken van het afscheid van Frank Rijkaard. Een gigantisch vuurwerk deed hem bijna in de wolken verdwijnen. Een toevallige symboliek voor de man die vooraf niets wilde weten van publiciteit rond zijn afscheid. Zijn diepere emoties bewaarde hij voor zichzelf, in de kleedkamer. Daar drong het besef dat hij zijn fantastische carrière had beëindigd werkelijk tot hem door. De hulde van de supporters en de voetbalwereld in het algemeen ging echter niet aan hem voorbij. Met zijn vertrek wordt het voetbal een stukje armer aan persoonlijkheid, voetbalschoonheid en vriendelijkheid. Het unieke seizoen voor Ajax zat er op. Wat restte was een klinkende feestavond met de Ajax-familie in Hilversum, in de studio's van John de Mol, met veel dans en muziek, Youp van 't Hek, lekker eten en drinken. En natuurlijk nog eens het applaus voor Frank Rijkaard en alle andere spelers en de mensen daar omheen. En voor al die stille werkers op de achtergrond die allen hun eigen belangrijke aandeel in de glorie hebben. Louis van Gaal liet zich niet onbetuigd en besloot, nadat hij zijn mannen en staf naar voren had gehaald, zijn speech met een waarschuwende wenk: "Het is een utopie om te denken dat een dergelijk succes ons volgend jaar weer staat te wachten. Daar moeten we ons op voorbereiden en ook mee leren omgaan". Wijze woorden van de man wiens naam onlosmakelijk verbonden zal blijven aan het grandioze en glorieuze seizoen 1994 - 1995. AJAX MAGAZINE JUNI/JUL11995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 14