In De Kuip liet Ajax weinig heel van Feyenoord. Via een 5-0 triomf liet Ajax de aarstrivaal achter zich. Op de foto doet Clarence Seedorf dat letterlijk met Feyenoord-middenvelder Glaucio. ere-ronde, de blijdschap, het publiek dat al spoedig op weg ging naar het Leidseplein waar tienduizenden de spelers en technische staf toejuichten en toezongen. Dat het feest na afloop helaas toch weer uit de hand liep en er aanzienlijke schade werd toegebracht, was een lelijke smet op de vreugde. Voorzitter Van Praag kondigde harde maatregelen aan om in de toekomst dergelijk ontolereerbaar vandalisme uit te bannen. Feyenoord Met het behalen van de landstitel was het seizoen nog niet ten einde. Voor de apotheose in Wenen stond bij voorbeeld de topper tegen Feyenoord op het programma. Er stonden nog een aantal verlangens op het Ajax-lijstje, zoals het handhaven van de ongeslagen status en het bereiken van de honderd-doelpuntengrens. Tussen de Weense Koorts door moest Ajax op donderdag 18 mei in De Kuip de degens kruisen met Feyenoord. Floewel niet op volle sterkte (Litmanen, Ronald de Boer, Finidi en Van der Sar kregen rust, Kluivert en Rijkaard waren geblesseerd) droogde Ajax zijn klassieke tegenstander volledig af. Onder leiding van Gerard van der Lem, die de coaching overnam van Louis van Gaal die op werkbezoek in Napels was, knalde er een 5-0 overwinning uit de bus. Mare Overmars schoot doelpunt nummer 99 achter Feyenoord-keeper Van Dijk waarna kort na rust Nwankwo Kanu op prachtige wijze de mijlpaal van honderd competitiegoals tot stand bracht. De jonge Nigeriaan schoot vervolgens uit een strafschop 3-0 achter Rob van Dijk (spelend voor de geblesseerde De Goey) die daarna ook nog doelpunten kreeg te incasseren van Edgar Davids en invaller Peter van Vossen. Het visitekaartje van Ajax lag er en het was maar de vraag hoe Milan hierop zou reageren. De Ajax-familie naar Wenen Op zes dagen van "Wenen" en met de verbijsterende 5-0 op Feyenoord als extra opsteker, werd het toeleven naar de finale vooral voor de buitenwacht een soort cultus. Ajax was "in". De media profiteerde gretig van de mooie waanzin en bracht reeksen Ajax-verhalen. Het enorme "wij" gevoel bracht de spanning naar tophoogte. Alles leek opzij te worden gezet voor de finale in Wenen waar op uitnodiging van het bestuur de hele Ajax-familie aanwezig kon zijn. Samen met ruim zeventienduizend gelukkigen die een kaartje hadden weten te bemachtigen. Met bussen en vliegtuigen voltrok zich de volksverhuizing naar de Oostenrijkse De Schaal is binnen. In de kleedkamer vieren de Ajacieden op passende wijze het behalen van de 25e landstitel nadat Volendam met 4-1 is verslagen. hoofdstad. Het prachtige weer op de finaledag maakte alles nog mooier en vriendelijker en zo werd het een prachtige aanloop naar het hoogtepunt van het seizoen. Om half negen zat iedereen in het stadion, klaar voor de wedstrijd van het jaar: Ajax - Milan, bekeken door vijfhonderd miljoen mensen over de hele wereld. In Nederland zaten ongeveer vijf en een half miljoen mensen op het puntje van hun stoel voor de televisie. De routine van Milan leek de doorslag te geven. Vooral in het laatste kwartier voor de rust was het even alle hens aan dek. Louis van Gaal maakte zich in die hachelijke periode onsterfelijk met een soort karatetrap langs de lijn, na een gevaarlijk spel waarvoor niet werd gefloten, waarmee hij, zo vertelde hij later, zijn ploeg trachtte te inspireren. De doelpuntloze rust kwam voor Ajax als geroepen. De storm die er tijdens de rust in de kleedkamer woedde sorteerde effect. En dat had de omzetting tien minuten na de hervatting ook. Seedorf maakte plaats voor Kanu en Ronald de Boer nam de rechtshalf plaats in. Het inbrengen van Patrick Kluivert voor AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 13