In Maastricht kende Ajax geen problemen met het in de gevarenzone verkerende MVV. Doelpunten van Finidi, Overmars en Davids leverden een 3-0 overwinning op. Op de foto omzeilt Ronald de Boer de MVV-ers Benneker en Van As. De verkoop van Ajax artikelen steeg tot ongekende hoogte en de buitenwereld zag Ajax als iets ongrijpbaars, iets onbereikbaars, terwijl de eenvoud van de vereniging toch ook een terugkerend element is. Een wereldclub vol van eenvoud, geleid door gewone mensen waardoor de vereninging een grote mate van herkenbaarheid heeft. De Ajax-euforie overschaduwde gedeeltelijk het echec van het Nederlandse Elftal tegen Tsjechië (3-1). Er speelde een groot aantal Ajacieden mee maar het resultaat was bedroevend. Op 7 juni kon Oranje de kansen helaas niet doen keren tegen Wit Rusland. De 1-0 nederlaag maakt het Nederlands Elftal zo goed als kansloos voor het EK 1996. Het kampioenschap Het behalen van de landstitel was slechts een kwestie van tijd. Op woensdagavond 3 mei reisde Ajax naar Maaatricht voor de wedstrijd tegen MW. De laaggeklasseerde Limburgers deden er alles aan om het Ajax zo lastig mogelijk te maken maar zij konden geen echte vuist maken. Finidi George, Marc Overmars en Edgar Davids schoten Ajax naar en 3-0 overwinning. Het tweede doelpunt was van grote klasse omdat de aanval bij Edwin van Sar begon en de bal in een sneltreinvaart via Michael Reiziger, Jari Litmanen, Ronald de Boer, Clarence Seedorf, Edgar Davids en Danny Blind uiteindelijk bij Mare Overmars kwam die de aanval-uit- het-boekje verzilverde. Weer een stap dichter bij De Schaal. De vraag was alleen nog: wanneer? Tegen FC Utrecht of Volendam? Dat hing ook van de prestaties van Roda JC af. De Kerkradenaars kenden een schitterend seizoen, met een "kampioensgemiddelde". Voor alle zekerheid waren de thuiswedstrijden tegen FC Utrecht en Volendam in het Olympisch Stadion vastgesteld, om zo aan de grote publieke belangstelling te kunnen voldoen. Tegen FC Utrecht begon Ajax niet bijster inspirerend. De gedachten waren mogelijk al in Wenen. Ondanks het gigantische veldoverwicht van Ajax was de 1-0 achterstand niet zo vreemd en het koste veel kracht om de bakens te verzetten en de ongeslagen status te handhaven. Clarence Seedorf met de gelijkmaker en invaller John van den Brom met de winnende goal, stelden de winst veilig. Het kampioens scenario bleef gehandhaafd en officieus was de titel reeds in Ajax' bezit. Roda JC kon in theorie slechts op gelijke hoogte komen. Ajax - Volendam werd de échte kampioenswedstrijd, op 14 mei in het Olympisch Stadion. Voorafgaand aan deze wedstrijd werd een minuut stilte in acht genomen vanwege het overlijden op 74-jarige leeftijd van de Roemeen Stefan Kovacs, trainer van Ajax in 1972 en 1973. In beide jaren veroverde Ajax de Europa Cup voor Landskampioenen. Kovacs werd gezien als de meest ideale trainer van het Ajax na Rinus Michels. "Ik heb van Michels een diamant gekregen en ik zal proberen er een briljant van te maken", was een bekende uitspraak van hem bij zijn aantreden. In de twee seizoenen bij Ajax pakte hij ook beide keren de landstitel met 63 en 60 punten. Kovacs was een gentleman, een ambassadeur van Ajax waar de club veel dank aan verschuldigd is. De wedstrijd zelf viel aan kijkspel wat tegen in een soms muisstil Stadion. Bij een 1-1 stand (na doelpunten van Frank de Boer en Volendammer Stefanovic) moest Edwin van der Sar al z'n talenten aanspreken om Ajax voor een achterstand te behoeden. Maar toen Danny Blind, zoals een goed aanvoerder betaamt, direct na de hervatting 2-1 scoorde, gaven de Volendammers zich gewonnen en liep de score op naar 4-1. Ronald de Boer en Jari Litmanen waren de schutters. De eerste ontlading kon losbarsten. Want het is niet niks om ongeslagen kampioen van Nederland te worden, een nieuw record in de voetbalhistorie. De kampioensschaal, de AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 1995 11

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 11