vooral fysiek tekort. Indruk maakte een Amerikaans team: de California Flyers. Dat team werd vierde, maar er liepen twee spelers in die werden uitgeroepen tot beste spelers van het toernooi. "Volkomen terecht," aldus Grootenboer, die ietwat zuur vaststelt dat Ajax de prijs kreeg voor de meest aanvallende ploeg. De A-junioren De A2 moest het in de uitwedstrijd tegen Emmen doen zonder trainer Dick de Groot, die aan zijn meniscus werd geopereerd. De gepassioneerde trainer mocht zich gelukkig prijzen dat hij niet ter plekke was, want na vijf minuten stond zijn ploeg al met 1 -0 achter. Halverwege de eerste helft werden achtereenvolgens een speler van Emmen en de trainer door de scheidsrechter van het veld gestuurd en sloeg de vlam in de pan. Toen het met de rust 2-1 voor Ajax stond, was het publiek zo betrokken geraakt dat het voor de veiligheid van de Ajacieden beter leek door de inderhaast uitgerolde spelerstunnel naar de kleedkamer te gaan. Leider Teun Bogaard: "Het was de eerste keer dat ik dit meemaakte... Bij Emmen uit. Maar ja, voor alles is een eerste keer." In de tweede helft werd het al snel 3-1 en kon invaller-trainer Herman Borman opgelucht ademhalen. Een wedstrijd later, thuis tegen Heracles, was Dick de Groot er weer bij, met krukken en al. Heracles stond derde van onderen, dus werden er geen onoverkomelijke problemen verwacht. Onderschatting heeft nog nooit een punt opgeleverd, had De Groot zijn ploeg nog gewaarschuwd, maar de 1-3 ruststand verried de dovemansoren tijdens de wedstrijdbespreking. Vervaarlijk zwaaiend met zijn krukken kwam hij de kleedkamer binnenstormen. Er viel een vloek, nog één en daarna volgden enkele kleine suggesties voor een iets gewijzigde speelwijze. De Groot zette het hele elftal op zijn kop en joeg ze het veld weer op. De ploeg durfde er niet af voor een 5-3 eindstand was bereikt. "Aardig hersteld, mannen," complimenteerde De Groot na afloop. En toen volgde Urk-uit. Twee dagen na Bayern München reed Toon de ploeg naar het vissersdorp. Toen de spelers het veld opkwamen zat de tribune vol met jeugd dat met Ajax-vlaggetjes zwaaide. Toon was zo 114 het sterkst bezette jeugdtoernooi ter wereld. De Al werd aangevuld met tweede- elftalspelers zoals Demchenko, Landzaat en Musampa. Maar wat een feestelijk einde had moeten worden van het seizoen werd in alle opzichten een teleurstelling. Allereerst ging het sportief gezien slecht. In de poule eindigde Ajax als vierde. De wedstrijd om de zevende en achtste plaats tegen Ghana eindigde in 1 -1 waarna Ajax na penalties verloor. Dat was beschamend. Maar nog schokkender was het sociale presteren van het vlaggeschip van Ajax' jeugd. Tot teleurstelling van de Ajax-leiding namen de heren het even niet zo nauw met de verantwoordelijkheid. De volgende dag werd Twente-Ajax 1 -1 en kon de wedstrijd tegen Ghana niet worden gewonnen. Disciplinaire maatregelen werden genomen. Inmiddels had Dennis Schulp al een jeugdcontract en Kiki Musampa een A- contract gekregen. Vijf jongens stappen over naar de officieel laatste klas van de Ajax-school: de zaterdag. Er blijven nog wat eerstejaars en slechts één speler gaat weg. Eigener beweging. link geweest een heel pakket dat over was van de Champions League uit te delen. Halverwege stond het 4-0 en was het kampioenschap al binnen. Na de wedstrijd, die eindigde in 6-0, bedankten de spelers de trainer en de leider, feliciteerde het bestuur de hele groep en schonk Dick de Groot de champagne die hij zelf had verzorgd. Tevredenheid overheerst over de A2Slechts een speler zal Ajax verlaten, maar dat is op eigen verzoek. De Al was al kampioen. Wat nog volgde waren de toernooien. Het AFC-toernooi ter ere van het 100-jarig bestaan werd simpel gewonnen. Op de landelijke jeugddag in De Kuip werd met 7-1 van Anderlecht gewonnen, terwijl het volgens leider Cas Harms eigenlijk helemaal niet liep. Wat volgde was een toernooi in Japan. Na een lange en vermoeiende vlucht kwam Ajax aan in Mito, honderd kilometer buiten Tokyo. In het begin viel het niet mee. De ploeg had last van een collectieve jetlag. Het veld leek alleen maar uit de verste verte op een grasveld zoals de Ajacieden dat uit Nederland kennen. Er lag veel grind tussen het gras, zodat iedere sliding een hachelijke onderneming werd. Bovendien bleef de leemgrond tussen de noppen plakken. Desondanks kon Ajax er beter op uit de voeten dan de Japanse gastheren. Eerst werd met 3-0 van Ibaraki gewonnen en daarna zelfs met 5-0 van Kunimi, de highschoolclub die al driejaar achtereen kampioen van Japan was. De laatste wedstrijd tegen Aston Villa werd echter een debacle. "Alles zat tegen," zegt trainer Herman Borman. Het werd 7-0 voor de Britten. Ondanks deze vernedering was er in Japan een bijna grenzeloos respect voor Ajax en het spel waar de club voor staat. Dat bleek wel uit het enthousiasme van de Japanse jeugdtrainers, die de clinic van Borman bezochten voor trainers die zich bezighouden met spelers tussen 14 en 18. Ook de demonstratietraining waaraan zevenhonderd jeugdspelers tussen de 10 en 14 meededen. Het Japanse avontuur was in alle opzichten leerzaam. Als Ajax er volgend seizoen heen gaat voor de Wereldbeker, kan Louis van Gaal nuttige tips krijgen van zijn collega bij de jeugd Herman Borman. Als afsluiting deed Ajax mee aan het prestigieuze Euro-toernooi in Groningen, AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 114