sprake. In tegendeel, de successen stapelen zich op, de Ajax-cultus groeit maar door. Iedere wedstrijd is ruim van te voren uitverkocht. De supportersvereniging is de veertigduizend leden al lang gepasseerd en in alles is het einde nog lang niet in zicht." Hoe verklaart Arie van Os het succes van Ajax? "De club is er in geslaagd het voetbal te laten overslaan naar de toeschouwers. Iedereen vindt voetbal weer leuk en dat is wel eens anders geweest. We zitten nu in een goeie golfbeweging en daarbij hebben wij een brokje goodwill dat lag te slapen weer te voorschijn gehaald. We hebben een beleid uitgestippeld waardoor iedereen bij Ajax weet wat ie wel en niet moet doen. Men ziet Ajax als een instituut waar iedereen dezelfde kant opkijkt en waar niemand tussen kan komen. Dat betekent kracht, zoals dat ook op het veld tot uiting komt. Dat moet je ook naar de mensen toe uitstralen. Zo van: wij staan er, wij zijn Ajax en een goeie die bij ons binnen kan dringen. Dat straal je uit. De mensen kijken daar naar, zien dat en zeggen: leuke club, die straalt kracht uit, daar wil ik bijhoren. Vroeger waren die mensen er ook wel, maar door allerlei omstandigheden hadden die zich een beetje van het voetbal afgekeerd. Waar wij met z'n allen nu voor gezorgd hebben is dat die mensen allemaal weer terug zijn gekomen. Dat is de reden van het succes". AA aar het gaat maar door. "De goodwill van Ajax is ongelooflijk groot. De kunst is om dat goed te verkopen. En succes brengt succes voort en ik denk dat we daar nog lang niet mee klaar zijn. Als we het goed in de hand blijven houden zal Ajax zich in de komende jaren op topniveau blijven manifesteren. Daar ben ik van overtuigd. De mogelijkheden hebben we. Met het nieuwe stadion en het eigen complex wordt Ajax binnen Europa één van de grotere clubs. Die kans hebben we nu en daarom moet iedereen, van laag tot hoog, zorgen dat we geen domme dingen gaan doen. Dat we de boel op het veld aan de gang houden, waar nodig spelers kopen of verkopen, de jeugdopleiding nog professioneler maken, zorgen voor een goeie doorstroming en in de organisatie zorgen dat de juiste mensen op de juiste plaats zitten. Dat wordt de grootste uitdaging voor Ajax in de komende jaren. Een club of een bedrijf groot maken is knap maar om het groot en gezond te houden is nog veel moeilijker." Zie je Ajax in de komende jaren niet afdrijven van de andere clubs in Nederland? "De verschillen zullen misschien wel groter worden maar dat betekent niet dat PSV of Feyenoord geen kampioen meer kunnen worden. Met een goed beleid komen zij ook een keer aan de beurt. Verder denk ik dat voor de Europa Cups 2 en 3 in de toekomst ook wel een poulesysteem zal komen, waar ook prijzen aan vastzitten. Misschien niet zo hoog als bij de Champions League, maar wel interessant genoeg. Als dat wordt gerealiseerd, zijn er ook minder redenen om een Europese competitie te beginnen, want dat zie ik niet zitten. Iedere week Dortmund uit, Lazio thuis, Arsenal uit en Brugge thuis zal even leuk zijn maar heeft in mijn ogen geen toekomst. Ik denk dat een goede gezonde nationale competitie met minder clubs en daarnaast Europese wedstrijden, veel interessanter is. Vanuit de KNVB moet gewoon een goed professioneel beleid gevoerd worden, waarbij de clubs precies moeten weten waar ze aan toe zijn en ook de kans krijgen buiten Nederland te voetballen." Wat is je grootste zorg voor de toekomst? "Nu is iedereen bezig met Ajax en de euforie is groot. Daar heeft iedereen aan meegewerkt. Het succes is groot en helemaal als Ajax straks misschien de Europa Cup wint en landskampioen wordt. Mijn grootste zorg is dat men dan zegt: 'nu zijn we er, hier hebben we altijd willen zijn'. Nu kunnen we met z'n allen achterover gaan zitten. Maar dan begint het eigenlijk pas. Voor de komende jaren is er zoveel werk. Denk maar aan het nieuwe stadion en het complex voor de jeugd en amateurs. Als je dan niet voor 100% geconcentreerd met je club bezig bent, raak je in een glijbeweging naar beneden en kom je ergens terecht waar niemand bij Ajax terecht wil komen. En ik zie nu al dingen waarvan ik zeg: 'ho, wacht effe... we zijn er nog niet, we kunnen nog niet gaan feestvieren'." 76 AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 76