dan proberen wij dat ook te doen door bijvoorbeeld zijn contract open te breken. Lukt dat niet, en wil hij om welke reden dan ook weg, dan houdt het op. Dan wordt het alleen nog maar zaak er voor Ajax zoveel mogelijk geld uit te halen. In zo'n situatie zullen we niet een speler aan z'n contract houden want in zijn gedachten heeft hij al afscheid van Ajax genomen en hem dan tegenhouden gaat ten koste van zijn prestaties. Langdurige contracten afsluiten doe je in principe alleen met spelers die het karakter hebben om bij Ajax te blijven spelen. Zoals de De Boertjes dat hebben. In zo'n geval kun je beter een contract voor vijf jaar afsluiten dan voor twee of drie jaar. Dat geeft zowel de speler als de club meer rust". Transfers Arie van Os stapte als leek in de voetbalwereld met de transfermarkt. Zijn afkomst uit de beurswereld komt hem evenwel prima van pas. Als beurshandelaar is hij immers gewend met grote bedragen om te gaan en ook zijn handelsgeest kon hij goed gebruiken. "Bedragen zijn voor mij getallen en als je dan te maken krijgt met transferbedragen van tien of twintig miljoen gulden dan heb ik niet de gedachte van: waar gaat het eigenlijk over?" In het begin werd hij door iedereen gewaarschuwd voor allerlei duistere figuren in de wereld van de voetbal en transfers. "Ik heb eerst maar eens rustig om mij heen gekeken hoe alles in z'n werk ging. Er werd mij verteld dat een soort jungle was waar ik in terecht zou komen. Nou, dat is mij enorm meegevallen. Natuurlijk lopen er lieden rond die hun zakken proberen te vullen maar die kom je overal tegen. Het hangt er ook erg vanaf hoe je jezelf opstelt. Iedereen weet dat er met Ajax niet valt te sollen. Iedereen weet inmiddels hoe Ajax haar financieel beleid voert en daar moet men maar mee leren leven. Er komt hier niemand binnen die daar anders over denkt. Alles gaat volgens de regels. We praten alleen met de club en de speler of diens zaakwaarnemer. En niet met verschillende figuren die zeggen een zaakwaarnemer van een speler te zijn. Als iemand zich meldt zal de speler ons moeten bevestigen dat de persoon in kwestie inderdaad zijn zaakwaarnemer is. Rechten en plichten Over het transfersysteem valt veel te zeggen, maar hoe men er ook over denkt, het blijft het kopen en verkopen van spelers. Regelmatig hoort men dat het maar eens afgelopen moet zijn met de handel in mensen, of zelfs slavenhandel, zoals het ook wel eens genoemd wordt. Van Os vindt dat echt onzin. "Er is pas sprake van slavenhandel wanneer mensen tegen hun wil in worden gekocht of verkocht. Maar in de voetballerij werkt de speler er zelf aan mee. Voetbal is hun beroep. Het is nog altijd zo, dat als een speler niet aan een club verkocht wil worden, het ook niet gebeurt. Uiteindelijk bepaald de speler zelf en niemand anders, waar hij wil voetballen." Vertrouwen Inmiddels is Arie van Os redelijk doorgewinterd in het wereldje van de transfers, zaakwaarnemers, clubs en vakbonden want met alle partijen heeft hij vaak te maken gehad. Ook de houding van de clubs, het wel of niet nakomen van beloftes en alle randverschijnselen rond transfers is hem niet meer onbekend. Verrassingen zijn vrijwel uitgesloten. Soms ging het wel eens fout maar het vertrouwen in de mens is bij hem niet geschonden. "Ik ben eigenlijk maar één keer op het verkeerde been gezet. Dat was met de zaak Dubovski. We hadden alles rond. De president van de club moest alleen nog tekenen maar die was drie dagen op vakantie. Bij terugkomst zou hij alsnog tekenen en ons de papieren toefaxen Er gebeurde na drie dagen niets en toen hoorde ik het gerucht dat men met ons contract liep te leuren bij andere clubs. Dat geloofde ik eerst niet maar het bleek toch waar te zijn. Dat zijn lessen die je leert. We hadden achteraf helaas te maken met onbetrouwbare mensen maar die kom je overal tegen. Ik verander m'n houding niet door op voorhand al mensen niet meer te vertrouwen want dan kan je natuurlijk helemaal geen zaken meer doen. Je moet er vanuit gaan dat je iemand kan vertrouwen." En hoe zat het met Ronaldo? "Daar waren we aardig mee op weg. Met de club en de zaakwaarnemer van Ronaldo hadden we een oriënterend gesprek gehad. Nog geen afrondend gesprek. Tijdens het WK kon niemand het Braziliaanse kamp binnen komen. Alleen lukte het in dit geval PSV via Romario en zijn zaakwaarnemer wel. Dat is een mazzel voor ze geweest maar tot op de dag van vandaag heb ik niet het idee dat de club ons te pakken heeft genomen. Je kan hoogstens zeggen dat de zaakwaarnemer van Ronaldo zich wat netter had kunnen opstellen door mij in te lichten dat er nog een andere kaper op de kust lag. Dat is niet gebeurd, maar ja, die zaakwaarnemer zit er natuurlijk voor de speler dus mag je niet verwachten dat ze 100% rekening met mij houden." Tijdens onderhandelingen gaat het primair uiteraard om financiële kwesties en heeft van Os de plicht als financieel verantwoordelijke de zaken zo gunstig mogelijk voor Ajax af te wikkelen. Het sportieve element wordt echter nooit uit het oog verloren. "Het gaat om het voetbal en het elftal dat op het veld loopt. Ik ben daar een afgeleide van. Het gaat om het sportieve. De trainer bepaalt wat er gebeurt. Ik bekijk alleen of het financieel verantwoord is." Heeft Ajax veel kosten? "Ik durf te zeggen dat onze kosten de laatste jaren zeker met 50% zijn gestegen. De grootste post is natuurlijk de personeelskosten. Naast de premies voor spelers en trainers heb je natuurlijk ook kosten van: de jeugdopleiding, de medische staf, het terreinpersoneel, de administratie en noem maar op. Het is wel zo dat een groot deel van de inkomsten weer wordt geïnvesteerd in mensen dus komt het ergens toch weer terug. Je investeert in de toekomst en dat kost geld. Denk alleen maar aan de spelers, de jeugdopleiding en het nieuwe stadion met daarnaast ons eigen complex. Je moet alleen wel oppassen dat je geen onverantwoorde uitgaven gaat doen. Het moet in balans zijn met je inkomsten die je hebt. Wat je extra binnenhaalt, zoals nu met de Champions League, is leuk en gebruiken we om meer body te krijgen voor slechtere tijden. Maar van slechtere tijden is nog lang geen AJAX MAGAZINE JUNI 1995 75

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 75