nde zaak" 1 t t»ar - gig - .'AaW doelstelling vastgesteld om binnen vijf of zes jaar sportief weer bij de Europese top te behoren en daarnaast moest Ajax financieel weer gezond worden. Om dat te bereiken werd vanaf de eerste dag zoveel mogelijk bezuinigd, gingen we vervolgens kijken hoe we zo goed mogelijk uit de FIOD-zaak konden komen en was het zaak de bank mee te krijgen met onze financiële ideeën. Ook het aan- en verkoopbeleid van spelers speelde een rol en dan met name de verkoop, omdat we voor het aankopen van spelers toch geen geld hadden. We gingen ons ook intensief bezig houden met het aantrekken van sponsors en ja, nu kunnen we zeggen dat we er aardig in geslaagd zijn om ons beleid uit te voeren en de doelstellingen te halen. Alleen het staafincident heeft ons even voor de voeten gelopen maar financieel zijn we zeer gezond en sportief horen we weer bij de Europese top." Champions League Natuurlijk heeft het succes in de Champions League voor een belangrijk deel bijgedragen in de verbeterde financiële situatie van de club. Toch maakt van Os een kanttekening. "We moeten nu ook weer niet doen alsof het alleen de Champions League is geweest die ons gezond heeft gemaakt. Want gezond waren we vorig jaar al. Dat is hoofdzakelijk gekomen door de verkoop van een aantal spelers zoals Bergkamp en Jonk. Bovendien kregen we te maken met ongelooflijke toeschouwersaantallen en successen in de UEFA Cup. Toen kwam er bij Ajax ook al heel veel geld binnenstromen. Alleen, we zijn nu extra gezond en we kunnen nu grote uitgaven doen zoals bijvoorbeeld van het stadion en ons eigen voetbalcomplex. Dat had je anders misschien op een andere manier moeten financieren. We mogen ons dan ook echt rijk voelen. Maar dan in de ruimste zin van het woord en niet alleen financieel. Als je kijkt naar het nieuwe stadion, waar wij de huurder van worden, en je kijkt naar het nieuwe Ajaxcomplex wat er naast komt waar wij eigenaar van worden dan mag je zeggen dat Ajax een zeer rijke en gezonde club is." Buitenland Over de concurrentie met grote buitenlandse clubs in Italië en Spanje was van Os altijd sceptisch. Financieel lagen de verschillen enorm van elkaar en nog is het eigenlijk niet mogelijk echt serieus mee te doen. "We gaan in ieder geval wel de goeie kant op, al vind ik dat iedere vergelijking in feite mank gaat. Bij die clubs staan vaak presidenten aan het hoofd die veel geld in de club pompen, terwijl Ajax het allemaal zelf moet doen. Ik heb in het verleden wel eens gezegd dat het helemaal niet nodig is om net zoveel geld als Barcelona en AC Milan te hebben. Je moet een basisbedrag hebben om de concurrentie zo nodig aan te kunnen gaan. En dat basisbedrag hebben we nu bereikt. Maar je blijft wel zitten met andere zaken als bijvoorbeeld belasting wetgeving. De clubs in het zuiden van Europa kunnen hogere netto bedragen betalen. Zij hebben wat dat betreft meer mogelijkheden dan ons in Nederland. Daar moeten we dan maar mee leren leven. Het zij zo. Maar daar tegenover staan zaken waardoor spelers niet onmiddellijk naar het buitenland vertrekken. In het verleden kwam het verloop van spelers ook omdat hier veel minder entourage was met een stadion van negentien duizend mensen. Straks hébben we een stadion met vijftig duizend toeschouwers. Financieel zijn we ook meer naar elkaar toe gegroeid. Bovendien is de room er in Italië en Spanje ook een beetje af maar er wordt nog wel steeds meer betaald. Een speler die heel graag bij AC Milan of Barcelona wil spelen zal moeilijk te stoppen zijn." Opmerkelijk is geweest dat Ajax de afgelopen tijd verschillende jonge talenten tot het jaar 2000 heeft vastgelegd. Dat kan verschillende voordelen voor de club hebben zoals het vertrek naar het buitenland moeilijker maken of zelfs het uitsluiten daarvan om de groep maar zo lang mogelijk bij elkaar te houden. Van Os, ook belast met transferzaken en contract verlengingen ziet dat anders. "Bij elke contractbespreking wordt altijd gezegd dat: indien er een club komt die bereid is een enorm bedrag voor de speler te betalen, en hij ook nog het dubbele kan gaan verdienen, dan is het logisch dat we rond de tafel gaan zitten. Is het een speler die de technische staf graag wil houden, AJAX MAGAZINE HJNI 1995 73

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 73