gezien. Calvé, Gist-Brocades... Het buitenland was natuurlijk niet elke keer te betalen, maar in Parijs ben ik nog geweest, als jongetje van 14, toen ze met 3-0 wonnen in die beslissingswedstrijd tegen Benfica. Jaja, mooi hè..." "Ik ben met Ajax in achttien landen. Plakboeken met allerlei speciale dingen heb ik wel, maar ik maak nooit foto's. Alles zit hier, hè, in m'n hoofd. Uitwedstrijden binnen Nederland? Lukt tegenwoordig niet altijd meer. Je krijgt mij namelijk niet meer aan zo'n combikaart. Dan ben je net een kudde vee. Eén keer heb ik het gedaan, Feijenoord uit. Eerst naar Amsterdam en dringen-dringen de trein in. In Rotterdam wordt het plein eerst schoongeveegd, dan word je gefouilleerd. Sta je daar tussen twee paarden in... Een gevangene in een strafkamp. Achterhaald ook, want het grootste tuig stapt heus niet in een combitrein. Nee, ik stuur vaak een aangetekende brief met een betaalkaart naar zo'n club. Soms lukt dat, soms niet. Van NAC bijvoorbeeld krijg je niet eens een brief terug. Bij PSV is het ook moeilijk". De niet-verzamelaar heeft plakboeken. Eén met louter Piet Keizer. "Mijn favoriet is Piet. Het idool. Die schaar, die is toch veel mooier dan wat Crujff deed? Nergens mee te vergelijken. Weet je nog, dat hij bij NAC de eerste sliding van z'n leven maakte? Een paar weken later was-ie weg. Kwam door Kraaij. Nooit zal ik die man dat vergeven. Tegenwoordig zit Kraaij weer bij Studio Sport interessant te doen. Trouwens Keizer ook bij RTL. Had-ie nooit moeten doen. Meestal zegt hij eigenlijk niks. De woorden moeten ze in z'n mond leggen..." En zo komen de eenvoudige waarheden recht uit het hart van Frans Groenendaal. Door een maskerade van geleuter en vertoon prikt hij heen. Het oprechte Ajax-gevoel stelt hem daartoe in staat. Vier letters Toch is nuchterheid niet het dominante kenmerk van de supporter. "In Engeland kunnen ze dat beter, commentaar geven in de studio. Maar daar wordt voetbal gezien als religie. Hier niet. Of dat jammer is? Vind ik wel". Religie. Wat is nu toch de charme van dat woord "Ajax" en alles wat daarmee samenhangt? Wat is de essentie van het Ajax-gevoel? Waarom laat iemand daar zijn leven in hoge mate door beheersen? Het is iets lichamelijks, naar het schijnt. "Ik weet het niet, maar echt, er borrelt iets op als ik die naam hoor... Die letters bovenop de overkapping in de Meer. A-J-A-X... Mooi hè... Dat zegt toch genoeg? Die letters moeten ze meenemen naar het nieuwe stadion. Je hoort supporters dat vaak zeggen. Het zou eeuwig zonde zijn als dat niet gebeurt. Het straalt wat uit, net als bijvoorbeeld dat toegangshek van Liverpool. Het is als bij een doelpunt. Voor het zesde juich je nog even hard. Het is een explosie, maar waar komt die vandaan? Uit een oase in je lichaam. Tegen Roda JC bij voorbeeld. Met 0-1 achter, het liep niet. En toen, wham, bij de derde klotecorner, opeens lag-ie erin. Nounounou, wat er dan met je gebeurt! Terwijl het alleen de gelijkmaker was". Frans Groenendaal gaat nog lange tijd op dit thema door. Maar misschien is dit uiteindelijk de enige manier om het uit te drukken: er altijd trouw heen blijven gaan, tegen roeien en ruiten in, en steeds maar herhalen: mooi hè.... mooi man... Kritiek heeft hij ook, maar meer op de organisatorische kanten. Weet je, die hele supportersvereniging is een te goedkoop verkooppraatje. Ze gaan prat op "de grootste supportersvereniging". En waarom zijn ze allemaal lid? Voor het blad? Nee hoor. Veel zijn lid geworden voor de Europa Cup-kaartjes en anders niet. Voor Split zijn er 5000 uitgeloot. Een kritisch punt is bereikt. Dan denk ik van ja, ja... kijk. Als ze straks twee keer zijn uitgeloot, moet je uitkijken. Dan gaan ze denken, waarom nog lid blijven?" "Verder, de manier waarop de kaartjes worden gedistribueerd is ook niet altijd even prettig. Het zou zo moeten zijn dat trouwe supporters voorrang krijgen bij uitwedstrijden. De mensen komen overal vandaan voor de verkoop, dan kan het gebeuren dat die opeens niet doorgaat. Zijn de kaarten niet klaar. Of er staat dertig meter rij voor twee loketten, gaat er een loket dichtGaat er zeker iemand een kroketje halen. En dat bij een miljoenen bedrijf. Het is niet klantvriendelijk, dat voel je. Dat kan beter. Ik heb het natuurlijk niet over die gasten achter de loketten. Die zijn okay". "Het is een kromme wereld. Vroeger, zo'n tien jaar geleden, heb ik met eigen ogen spelers gezien die kaartjes aan zwarthandelaren gaven. Bekende namen, hoor. En geen twee of drie kaartjes. Nee, dat is bij de huidige spelers anders. Daar heb ik een hogere indruk van. Moet je zo'n pik als Seedorf zien. Lijkt wel zesentwintig!". "Zoiets als Feyenoord heb je ook nodig. Als je een interview leest met een Feyenoorder, hebben ze het altjd over Ajax. Als je een interview leest met een Ajacied, ook. Verder doet Feyenoord me niets. Ik blijf er niet voor thuis als ze op tv komen". "Van Gaal? Dat is pas een persoonlijkheid. Populair? Dat weet ik niet. En moet dat dan? Een gave trainer. Je mag 'm of je mag 'm niet. Als je hem ziet: er staat iemand. Laat die maar schuiven. Misschien komt hij arrogant over, maar hij is 't niet. Hij weet gewoon dat hij het beter weet. Dat is dus per definitie geen arrogantie. Hij durft spelers aan te pakken. Hij heeft Jonk neergezet als basisspeler. Veel geld verdiend voor Ajax. En het gaat niet om twee gulden. Ze zeggen dat er niet teveel meer verkocht kan worden. Weet je waarom? De kluis van ABN-Amro is vol. Dat is een geintje dat je veel hoort. Wat er AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 69